Starannie dobrane oświetlenie, niezależnie od pomieszczenia w naszym domu, potrafi znacznie poprawić komfort przebywania i użytkowania danego miejsca. Nie inaczej wygląda kwestia ta w przypadku łazienki – kiepsko oświetlona nie będzie stanowić pięknej strefy naszego codziennego relaksu po długim dniu ciężkiej pracy. Poza tym warto dołożyć starań, aby aranżacja łazienki, w którą włożyliśmy tyle wysiłku i pracy, została jak najlepiej wyeksponowana.
Rola oświetlenia w twoim domu jest nie do przecenienia. Co może pozornie zwykła lampa?
Nie zawsze urządzając dom lub mieszkanie i aranżując poszczególne wnętrza przywiązujemy wystarczająco dużą uwagę do organizacji iluminacji. A to poważny błąd, bowiem pozornie zwyczajna lampa może naprawdę wiele. Otóż właściwie dobrane oświetlenie pozwala przede wszystkim:
- poprawić nasz codzienny, domowy komfort,
- stworzyć niepowtarzalną atmosferę i wyjątkowy nastrój w danym pomieszczeniu,
- wpłynąć na estetykę danego wnętrza,
- ozdobić przestrzeń,
- zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia.
W przypadku wyboru oświetlenia łazienkowego, możemy uzyskać efekt wszystkich wymienionych elementów w naprawdę prosty i szybki sposób.
Zawsze dobieraj rodzaj oświetlenia do wielkości danego pomieszczenia
Dlatego wybór lamp łazienkowych rozpocznij od określenia wielkości łazienki. Tutaj oświetlenie może zdziałać naprawdę dużo – powiększyć optycznie niewielkie pomieszczenie lub ewentualnie nieco ja pomniejszyć. Zgodnie z obowiązującymi normami, łazienka o powierzchni mniej więcej 6 m2 będzie potrzebowała oświetlenia o minimalnej mocy 75W. W przypadku większego metrażu, będzie to odpowiednio większa moc źródeł światła, jednak z możliwością rozbicia na więcej punktów oświetleniowych. O czym warto pamiętać wybierając oświetlenie łazienkowe i dokonując jego montażu?
- Źródła światła należy montować na niezależnych obwodach.
- Największego i najbardziej intensywnego doświetlenia wymagają miejsca w sąsiedztwie luster oraz bezpośrednio nad umywalką.
- Kinkiety najlepiej montować na wysokości naszego wzroku.
- Równomierne oświetlenie twarzy zapewniają jedynie oświetlenie w postaci równolegle zamontowanych kinkietów, lampa nasadzona na lustro bądź po prostu lustro ze zintegrowanym systemem oświetlenia.
- Najlepszy relaks podczas kąpieli zapewnia światło pochodzące z niewielkich reflektorków, oświetlenia podłogowego bądź też wpuszczanego w ściany pomieszczenia.
- Dla zachowania bezpieczeństwa należy bezwzględnie wybierać oświetlenie oznaczone klasą ochrony oprawy oświetleniowej (np. IP44 i wyżej). Takie rozwiązanie zapewnia odporność elementów oświetlenia w kontakcie z wodą i wilgocią.
Barwa oświetlenia tworzy nastrój w danym wnętrzu
Dlatego tak ważne jest, aby jej dobór nie pozostawał kwestią przypadku. Pamiętaj jednak, że chłodna barwa światła to lepsza ostrość widzenia, dlatego w przypadku oświetlenia lustra łazienkowego wybierz lampę o parametrach od 5000 do 6000K.
Jeśli twoja łazienka ma stanowić przede wszystkim przestrzeń wypoczynku i relaksu, postaw na iluminacje o ciepłym, bardziej żółtym odcieniu oraz parametrach ostrości w granicach 3000K. Taki zabieg sprawi, że łazienka zyska charakter sprzyjający odprężeniu, a światło stworzy w niej prawdziwą strefę twojego komfortu.
A gdzie szukać najlepszych rozwiązań w zakresie oświetlenia nie tylko do łazienki? Wejdź po prostu na https://www.sklep.kaja.com.pl/.
Materiał partnera zewnętrznego