Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy

kawa ziarnista ekspresy do kawy
Możemy wyróżnić 3 najpopularniejsze rodzaje ekspresu do kawy: ekspres przelewowy, ciśnieniowy, a także ekspres na kapsułki | fot.: stock.adobe.com

Ekspres do kawy stanowi od kilku lat jeden z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnej kuchni. W końcu kto nie ma ochoty w słoneczny poranek usiąść i napić się pysznej, świeżej kawy? Zakup takiego ekspresu to jednak spora inwestycja, biorąc pod uwagę obecne ceny, dlatego przed zakupem idealnie dopasowanego do nas ekspresu powinniśmy zwrócić uwagę na pewne kwestie, które na pewno pomogą nam w zakupie ekspresu, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. 

Rodzaj ekspresu do kawy

najlepsze ekspresy do kawy
Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór ekspresów | fot.: pixabay

Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór ekspresów, dlatego pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, by zmniejszyć pole wyboru to rodzaj maszyny. Możemy wyróżnić 3 najpopularniejsze rodzaje ekspresu do kawy: ekspres przelewowy, ciśnieniowy, a także ekspres na kapsułki. W przypadku ekspresu przelewowego kawa zalewana jest wrzącą wodą, a zanim zakończy swą drogę w naszym dzbanku, przechodzi jeszcze przez filtr, który zatrzymuje grudki kawy. Innym typem jest ekspres ciśnieniowy, który przygotowuje kawę wskutek kontaktu zmielonej kawy z gorącą wodą pod ogromnym ciśnieniem. Wiele osób uważa, że to właśnie napój z ekspresu ciśnieniowego jest najpyszniejszy. Ostatnim rodzajem ekspresu jest ekspres na kapsułki. W tym przypadku do wyboru mamy szereg kapsułek z różnymi rodzajami kawy i napojów. Cały mechanizm polega na włożeniu kapsułki i naciśnięciu przycisku rozpoczynającego przygotowanie kawy. Poza tym rozróżnieniem możemy jeszcze wziąć pod uwagę modele wolnostojące lub modele pod zabudowę, które będą idealnie komponować się w naszej kuchni.

Moc ekspresu i ciśnienie jakie wytwarza

Ciśnienie ekspresu to domena ekspresów ciśnieniowych, jednak warto zwrócić uwagę na ten wskaźnik. Im wyższa liczba barów, jaką dysponuje maszyna, tym większą swobodę w przygotowaniu kawy będziemy mieli. Niektóre rodzaje napoju potrzebują konkretnej wartości ciśnienia, by były przygotowane idealnie. Innym, równie ważnym parametrem jest moc urządzenia, którą powinniśmy zweryfikować bez względu na rodzaj ekspresu, jakim jesteśmy zainteresowani. Sprawa jest prosta – im wyższa moc urządzenia, tym szybciej napój zostanie przygotowany. Jeśli zakupimy pięknie wyglądający sprzęt o mocy 900W, możemy być niezadowoleni z powodu czasu oczekiwania na jedną filiżankę kawy.

Możliwość autoczyszczenia ekspresu

Dobrej jakości ekspres do kawy posiada wbudowaną opcję automatycznego odkamieniania oraz czyszczenia. W momencie, gdy zostanie wykonana określona liczba kaw, nasz ekspres automatycznie wyświetli informacje o konieczności czyszczenia. Jest to idealna opcja dla wszystkich osób, które nie mają samodyscypliny w konserwacji urządzeń AGD. Co więcej, jeśli nie chcemy, by opcja autoczyszczenia zaskoczyła nas w środku imprezy, którą organizujemy, sprawdźmy, czy istnieje możliwość ręcznego jej wywołania.

Dodatkowe akcesoria i funkcjonalności

Obecnie modele ekspresów są oferowane wraz z wieloma przydatnymi akcesoriami jak młynek do kawy, spieniacz mleka czy mini lodówka na mleko potrzebne do przygotowania napojów. Co więcej, niektóre modele są sterowane przez smartfona, dzięki czemu nie musimy nawet podchodzić do maszyny w celu przygotowania kawy. Takich dodatkowych funkcjonalności jest dużo i warto zwrócić na nie uwagę, rozglądając się za idealnym dla nas ekspresem do kawy.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,