Deskowania stropowe – technologia w budownictwie

Deskowanie stropowe
System deskowania stropowego HV przede wszystkim znacząco skraca czas potrzebny do wzniesienia oraz rozebrania deskowania, w stosunku do tradycyjnych rozwiązań | fot.: StockAdobe.com

Wraz z rozwojem tzw. kultury pracy na budowie, coraz większą popularność zyskuje deskowanie stropowe bazujące na aluminium. Rozwiązanie to oparte jest o lekkie konstrukcje, którymi łatwo można operować na placu budowy, a to z kolei przekłada się na wydajność oraz bezpieczeństwo. Z tego też powodu coraz częściej nowoczesne budownictwo sięga po deskowania stropowe, wykorzystując do tego system Titan HV. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, czym jest deskowanie stropowe HV i jakie są jego zalety.

Deskowania stropowe Titan HV to lekki, aluminiowy system modułowy, który jest łatwy w użyciu, a do tego szybki w montażu. Opiera się ona na zestawie elementów, takich jak: podpory oraz dźwigary (czyli belki podstawowe i drugorzędne), które w całości wykonane są z aluminium.

Niewątpliwym atutem tego systemu jest możliwość wykonania deskowania przy użyciu jedynie siły rąk, a zatem śmiało można zrezygnować z „pomocy” maszyn (typu dźwig). Nie ma więc konieczności wynajmu maszyn czy angażowania w tym celu zewnętrznych firm. Tego typu deskowania stropowe z zasady wykonuje się szybko i sprawnie, wykorzystując do tego kolejne elementy tego modułu.

Deskowanie stropowe HV – na czym polega ten system?

W tym aluminiowym systemie panelowo-dźwigowym dźwigary główne (V) oraz rozdzielcze (H) mieszczą się w jednej płaszczyźnie, a więc inaczej niż w przypadku tradycyjnego systemu. Dzieje się tak za sprawą specjalnej konstrukcji dźwigarów głównych i głowic opadowych. Otóż, zostały one wyposażone we wspomagającą podłużnicę nośną przeznaczoną dla dźwigarów rozdzielczych. W tym aluminiowym systemie deskować stropowych dźwigary nie będą więc na siebie zachodzić. Co więcej, tworzą sztywny i stabilny ruszt, zanim jeszcze zostaną zamocowane panele. Cała stabilna konstrukcja uzupełniana jest systemowymi panelami HV. Panele te mocuje się pomiędzy dźwigarami głównymi, zaś pozostała przestrzeń domykana jest sklejką 21 mm, którą umieszcza się na dźwigarach rozdzielczych (uzupełniających). Takie szalunek śmiało można rozebrać już po około dwóch dniach od zabetonowania, właśnie dzięki systemowym głowicom opadowym. Przy czym, jeśli istnieje taka potrzeba, to podpory można pozostawić. Oczywiście panele i dźwigary (ewentualnie również sklejkę) z powodzeniem można wykorzystać ponowie.

Deskowanie stropowe HV – jakie są największe zalety takiego rozwiązania?

System deskowania stropowego HV przede wszystkim znacząco skraca czas potrzebny do wzniesienia oraz rozebrania deskowania, w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. A czas to pieniądz, więc taka nowoczesna metoda deskowania pozwalana sporo zaoszczędzić.  Średnio koszt jego wynajęcia zwraca się po dwóch zastosowaniach tego deskowania stropowego w ciągu miesiąca.

Kolejnym atutem deskowania stropowego HV jest możliwość ponownego wykorzystania tego systemu na kolejnych etapach budowy, a także brak potrzeby zaangażowania dodatkowych maszyn do budowy deskowania. Wszystko to przekłada się oczywiście na zmniejszenie kosztów budowy.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,