Drugie życie starych mebli – na co warto zwrócić uwagę

renowacja mebli
Odnawianie ma nie tylko pewien aspekt estetyczny, jest dobrą metodą także ze względu na koszty: wielu z nas chce mieć w domu coś ciekawego, ale jednocześnie nie nadwyrężać budżetu | fot.: Fotolia

W latach dziewięćdziesiątych, czyli w okresie zmian rynek zalała fala mebli wykonanych z płyty meblowej i sztucznej okleiny. No a to pojawienie się mebli nowego rodzaju trochę odmieniło poczucie smaku wielu i dlatego zaczęto wyrzucać stare szafeczki i stołki malowane farbami olejnymi. Rzecz jasna nie każdy z tych mebli trafił na śmietnik i dlatego właśnie część z nich przetrwała na strychach i w piwnicach wielu domów. Tego typu meble kilka dekad temu były wykonywane z drewna i to w sposób dość prosty. Były też malowane farbą olejną za względu na modę panującą w tamtych czasach. Dlatego obecnie wielu zeszlifowuje z nich starą farbę i ponownie maluje lakierem bezbarwnym lub innym rodzajem lakieru który eksponuje rysunek drewna.

Odnawianie ma nie tylko pewien aspekt estetyczny, jest dobrą metodą także ze względu na koszty: wielu z nas chce mieć w domu coś ciekawego, ale jednocześnie nie nadwyrężać budżetu. Dlatego warto sięgnąć po papier ścierny i po pewne narzędzie elektryczne po to by dać krzesłom które mają pięćdziesiąt lub sześćdziesiąt lat drugie życie.

Rzecz jasna w dość wielu procentach przypadków ta odnowa jest powiązana z wieloma godzinami pracy, bo stary farba olejna, a konkretniej jej warstwy na meblu są w różnym stanie i czasami to szlifowanie nie kończy się jedynie na zdarciu starej warstwy farby. Trzeba też odświeżyć drewno spolerowując lub zeszlifowując zewnętrzną warstwę. Prace tego typu wymagają od właściciela mebla pewnych umiejętności i co najważniejsze nie idzie tak szybko, jakby się tego chciało. Powiązane jest to z tym, że narzędzia elektryczne w których używa się papieru ściernego muszą mieć założony papier o odpowiedniej gradacji. Jednym słowem – musi być to papier ścierny o odpowiednich parametrach, bo zeszlifowywana farba zalepia papier ścierny. Warto też pamiętać o tym, że po zdarciu kilku warstw farby olejnej trzeba zmienić rodzaj papieru ściernego na głowicy narzędzia elektrycznego. Samo zeszlifowanie farby jedynie odsłoni drewno, które wymaga też przeszlifowania, po to by dobrze prezentować się po pomalowaniu lakierem bezbarwnym.

Kluczowe znaczenie ma też i to, że odnawia się nie tylko meble drewniane, ale także fornirem, czyli okleiną naturalną. W ich przypadku trzeba mieć znacznie wyższe umiejętności. Mowa tu konkretnie o tym, że szlifowanie okleiny naturalnej za pomocą narzędzi elektrycznych może nieodwracalnie uszkodzić fornir. Dlatego bezpieczniejszą metodą w tego typu przypadkach są sprawdzone środki chemiczne, czyli bezpieczne rozpuszczalniki. Rzecz jasna nie należy kupować czegoś co zajmuje najniższą pozycję na półkach cenowych. No bo w tego typu przypadkach znacznie lepiej jest odpalić komputer i zerknąć na fora internetowe w których opisują te zagadnienie i co najistotniejsze muszą być tam opisane te akuratne środki chemiczne. Na tego typu forach część znawców opisuje też jak trzeba używać narzędzi elektrycznych do oczyszczenia forniru ze starego lakieru. Trzeba jednak pamiętać, że narzędzi tych należy używać z rozwagą i są one jedynie uzupełnieniem do działania rozpuszczalnika o odpowiedniej sile.


JMK

Tags from the story
,