Ekspres do kawy przelewowy – dlaczego warto?

filiżanki do kawy ekspres przelewowy
Ekspres przelewowy zbudowany jest z pojemnika na kawę, do którego wkłada się specjalny filtr, a następnie wsypuje odpowiednio odmierzoną ilość zmielonej kawy | fot.: materiał partnera

Zapaleni kawosze często zastanawiają się czy zastąpić zwykłe parzenie kawy, polegające na wsypaniu niewielkiej ilości kawy do szklanki i zalania jej ciepłą wodą. Otóż obecnie rynek obfituje w fantastyczne urządzenia, czyli ekspresy do kawy. Odpowiadają one za parzenie kawy, zwalniając tym samym z tego obowiązku człowieka. Jednak jaki ekspres jest wart zakupu i czym wyróżnia się ekspres przelewowy?

1. Jak działa ekspres przelewowy?

2. Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy przelewowy?

3. Co dokupić do ekspresów przelewowych?

Jak działa ekspres przelewowy?

Ekspres przelewowy zbudowany jest z pojemnika na kawę, do którego wkłada się specjalny filtr, a następnie wsypuje odpowiednio odmierzoną ilość zmielonej kawy. Różne ekspresy posiadają różne pojemniki. Może on być wysuwany, obrotowy lub podwieszony. Filtry w ekspresie przelewowym najczęściej wykonane są z papieru. Są to filtry wymienne, które po jakimś czasie się zużywają i wymagają zastąpienia nowym, czystym i działającym bez zarzutu. Dodatkową częścią, jaką znajdziemy w ekspresie przelewowym jest stały filtr siatkowy, który znajduje się w każdym egzemplarzu. Ekspres przelewowy posiada zbiornik na wodę, najczęściej jest on wyposażony w skalę, a jego pojemność różni się. Jedne urządzenia mają pojemnik o pojemności 300 mililitrów, z kolei inne, droższe i większe mogą pomieścić nawet 2 litry wody. Ekspres przelewowy przekazuje wodę ze zbiorniczka do komory grzewczej, gdzie poddawana jest obróbce termicznej. Po zagotowaniu, za pomocą rurki, woda doprowadzana jest do pojemnika z kawą. Następny krok to powolne ściekanie naparu do dzbanka położonego w dolnej części ekspresu przelewowego. Pod dzbankiem, który zazwyczaj wykonany jest ze szkła, a znacznie rzadziej ze stali czy metalu, znajduje się specjalna płyta grzewcza, która pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury kawy, tak, by można było skosztować ją w dowolnym momencie poranka. Ekspresy wyposażone w płytę grzewczą mogą utrzymywać temperaturę nawet do czterech godzin.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy przelewowy?

Kupno dobrego ekspresu przelewowego często sprawia wiele kłopotu. Zanim dojdzie do zakupu, warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas wybierania najlepszego sprzętu oraz jakie parametry liczą się najbardziej.

Buszowanie po sklepach internetowych wiąże się z tym, że kilka ciekawych ekspresów wpadnie nam w oko. Można o nich poczytać, sprawdzić, jakie mają dostępne funkcje. Większość ekspresów przelewowych może pochwalić się bardzo intrygującym rozwiązaniem, jakim jest ochrona przed przegrzaniem. Atutem urządzeń jest także funkcja automatyczne wyłączania, która niejednokrotnie może nas uchronić przed zbyt dużym zużyciem energii, wprost niepotrzebnym.

Blokada kapania oraz różnorodne wskaźniki na ekspresie to też ciekawe funkcje, które niejednokrotnie się przydają. Mogą informować właściciela o ilości wody, jaka została w zbiorniku czy innych aspektach związanych z ekspresem przelewowym.

Do najlepszych funkcji, jakie posiadają ekspresy przelewowe, należą:

  • regulacja mocy kawy,
  • automatyczne wyłączanie,
  • podgrzewanie kawy,
  • parzenie wstępne,
  • pamięć ulubionych kaw,
  • blokada kapania,
  • zabezpieczenie przed przegrzaniem,
  • regulacja temperatury parzenia,
  • wskaźnik poziomu wody.

Podczas wyboru konkretnego ekspresu, warto zwrócić uwagę także na to, jakie filtry są w nim wykorzystywane – jednorazowe, czy wielorazowe – czym charakteryzuje się system parzący kawę oraz czy dzbanek na kawę wykonany został z dobrych, wytrzymałych materiałów, które przetrwają setki porannych kaw.

Co dokupić do ekspresów przelewowych?

Ekspresy przelewowe znane są z tego, że działają wyłącznie na kawie mielonej. Jeśli jesteś zwolennikiem świeżo mielonej kawy, zamiast kupować w sklepie już tę zmieloną, wystarczy kupić ziarnistą i zmielić ją w młynku, tuż przed parzeniem. Młynek może przydać się nie tylko podczas mielenia kawy, jest bardzo przydatnym akcesorium w każdym domu.

Ekspres przelewowy wymaga użycia filtrów. Mogą być to filtry jednorazowe, papierowe, które są bardzo łatwo dostępne, lub filtry wielorazowe.

Bardzo ważnym aspektem, który należy mieć na uwadze podczas kupna ekspresu przelewowego, jest konieczność regularnego czyszczenia. Do każdego ekspresu przelewowego warto dokupić od razu tabletki czyszczące, które doskonale pozbędą się tłuszczu i osadu z kawy nagromadzonego wewnątrz ekspresu, a przy okazji nie zniszczą osprzętu. Delikatne detergenty również przydadzą się podczas czyszczenia ekspresu, gdyż raz na jakiś czas warto zadbać także o ich czystość. 

Ekspresy przelewowe to fantastyczne, a przy tym niedrogie urządzenia, które rewelacyjnie sprawdzają się w wielu przypadkach. Dzięki takiemu ekspresowy, każdego ranka możesz witać dzień z pyszną i ciepłą filiżanką kawy, która smakuje jak marzenie. Jeśli zamierzasz zakupić ekspres przelewowy, koniecznie zapoznaj się z ofertą znajdującą się na stronie https://www.neonet.pl/ekspresy-do-kawy/przelewowe.html i śmiało wybierz dla siebie ekspres, który odpowie na wszystkie Twoje wymagania! 

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,