Wybieramy najlepsze meble do jadalni

jadalnia kuchnia
W wielu domach jadalnia nie stanowi osobnego pomieszczenia, a znajduje się w wydzielonej części salonu lub stanowi przedłużenie kuchni, dlatego cała jej aranżacja powinna być spójna z umeblowaniem kuchni | fot.: materiał partnera

Nie sposób zaprzeczyć, że jadalnia to miejsce szczególne. Wspólne posiłki są bardzo ważne dla relacji przy każdej rodzinie. To przy jadalnianym stole spotykamy się, rozmawiamy w trakcie śniadania, obiadu czy wspólnej kolacji  omawiając bieżące wydarzenia czy snując plany. Bardzo często to w jadalni dzieciaki odrabiają lekcje, a my w skupieniu zasiadamy z laptopem, aby załatwić przez internet jakieś formalności lub zapłacić rachunki. Jakie meble do jadalni warto wybrać?

Aranżacja jadalni

W wielu domach jadalnia nie stanowi osobnego pomieszczenia, a znajduje się w wydzielonej części salonu lub stanowi przedłużenie kuchni, dlatego cała jej aranżacja powinna być spójna z umeblowaniem kuchni. Czy oznacza to, że do umeblowania kuchni oraz strefy jadalnianej musimy zakupić meble z tej samej serii? Niekoniecznie. Należy po prostu trzymać się zbliżonej kolorystyki oraz stylu.

Warto dodać, że trendem jest np. dobranie do stołu krzeseł z których każde jest inne. Wprowadza to element urozmaicenia do wnętrza i nadaje charakteru. Aby zachować jednak walory estetyczne, krzesła powinny posiadać wspólny mianownik w postaci koloru, bądź materiału z którego zostały wykonane(np. nie mieszamy krzeseł drewnianych i plastikowych).

Znakomicie prezentują się i zachwycają wygodą krzesła tapicerowane, jednak trzeba zwrócić uwagę na specyfikę pomieszczenia – gdy spożywa się posiłki czasem można coś pobrudzić. Szczególnie, jeżeli w domu są dzieciaki.  Dlatego do domów z dziećmi polecamy raczej krzesła bez tapicerowanych elementów, ewentualnie obite materiałem łatwym do czyszczenia z plam po napojach czy jedzeniu.

jadalnia stół
Jeżeli chodzi o meble do jadalni, stół to bez wątpienia mebel priorytetowy | fot.: materiał partnera

Wybieramy stół

Jeżeli chodzi o meble do jadalni, stół to bez wątpienia mebel priorytetowy. Powinien być wygodny, dopasowany swoimi gabarytami do wnętrza i swobodnie móc pomieścić przy sobie wszystkich domowników, zapewniając im odpowiednią przestrzeń. Wiele osób staje przed wyborem: stół prostokątny czy też okrągły? W rozstrzygnięciu tej zagwozdki najczęściej pomaga wielkość samej jadalni. Okrągłe stoły, mimo iż wygodne i efektowne, zajmują jednak więcej miejsca niż klasyczne stoły prostokątne.

Decydując się na stół, należy sprawdzić nie tylko to, czy każdy z domowników będzie miał odpowiednią ilość miejsca dla siebie, ale i to, czy swobodnie może odsunąć krzesło, bez ryzyka uderzenia np. w ścianę, parapet czy jakikolwiek inny element znajdujący się za nim. Po pewnym czasie może to skutkować uszkodzeniem tyłu krzesła, jak i brzydkimi rysami na ścianie.

Dopasowane stylistycznie komody

Jeżeli ilość miejsca na to pozwala, wybierając meble do jadalni warto zainwestować w gustowną skrzynię,  stylową i pakowną komodę lub komodę z przeszkloną nadstawką. Taki mebel pięknie się prezentuje, a co najważniejsze pomoże przechować wszelkie jadalniane akcesoria takie jak zastawa stołowa, szklanki, kieliszki, serwetki czy obrusy, dzięki czemu wszystko co potrzebne będzie na miejscu, pod ręką.  W przypadku gdy taka komoda jest jednak zbyt duża, można zdecydować się na węższą, ale równie efektowną przeszkloną witrynką z szufladami i półkami.


Materiał partnera

Tags from the story
,