Firanka – czy pasuje do nowoczesnego wnętrza?

firanki w nowocześnie urządzonym wnętrzu
Firany nowoczesne dopełnią każde współczesne mieszkanie, dzięki temu, że występują w rozmaitych wariantach | fot.: pexels

Niegdyś obowiązkowy element wystroju każdego domostwa. Dziś doczekała się wielu alternatyw, które wydają się idealnie dopełniać współczesne wnętrza. Czy na pewno są jednak lepszym rozwiązaniem niż firanki? W poniższym artykule udowadniamy, że firanki nowoczesne doskonale odnajdą się w modnych mieszkaniach. Podpowiemy także, jak za ich pomocą urządzić nietuzinkowe wnętrze.

  1. Firanki do pokoju – uniwersalny i ponadczasowy element wystroju
  2. Firanki nowoczesne – jak dobrać je do wnętrza?
  3. Firany nowoczesne jako główny akcent w pomieszczeniu
Firanki nowoczesne
Jeszcze do niedawna wydawało się, że zostaną wyparte przez innowacyjne rozwiązania – rolety rzymskie lub tzw. dzień-noc, rolety plisowane i inne. Firany szybko powróciły jednak do łask | fot.: pexels

Firanki do pokoju – uniwersalny i ponadczasowy element wystroju

Firanki należą do zdobiących mieszkania tekstyliów od wielu lat. Ich wzornictwo ma długą tradycję. Może dlatego kojarzą się głównie z klasycznym tradycyjnym wystrojem. Jeszcze do niedawna wydawało się, że zostaną wyparte przez innowacyjne rozwiązania – rolety rzymskie lub tzw. dzień-noc, rolety plisowane i inne. Firany szybko powróciły jednak do łask. Co więcej – powróciły także w nowym wydaniu jako firany nowoczesne, będące ozdobą nawet bardzo modernistycznych mieszkań. Nowoczesny lub minimalistyczny wystrój nie wyklucza bowiem zastosowania tekstyliów, do których należą firanki do pokoju. Mnogość dostępnych dziś modeli i wzorów pozwala na idealne dopasowanie tego elementu do całości aranżacji, dzięki czemu firanka jest ponadczasowa i uniwersalna.

Nie należy zapominać o takim aspekcie firanki jak funkcjonalność. Nie jest to bowiem wyłącznie ozdoba okna. Firanka ma na celu chronić prywatność domowników, a także osłaniać wnętrze od słońca, jednocześnie go nie zaciemniając. Rozmaite modele nowoczesnych firanek można obejrzeć tutaj: https://alena-firany.pl/firany-nowoczesne.html.=

Firanki nowoczesne – jak dobrać je do wnętrza?

Firanki do pokoju to specyficzny element aranżacji. Dlaczego? Otóż najlepszą sytuacją jest ta, gdy firanki tworzą harmonijną całość wraz z resztą wystroju, subtelnie ją dopełniając. Nie powinny przytłoczyć wnętrza (chyba że będzie to całkowicie zamierzony efekt i ustanowisz firankę mocnym punktem aranżacji).

Zapewne pierwszym pytaniem, jakie sobie zadasz podczas wyboru odpowiednich firanek do pokoju, będzie to o ich długość. Firany gotowe występują najczęściej w trzech wariantach:

  • sięgające do linii parapetu;
  • sięgające powyżej linii parapetu;
  • sięgające ziemi.

Niemniej jednak występują również modele o niestandardowej długości – na przykład takie o dłuższych bokach czy składające się z oddzielnych paneli. Duże okna i przestronne nowoczesne wnętrza aż się proszą o długą sięgającą ziemi firankę – zwłaszcza jeżeli jedno z okien jest balkonowe. Do minimalistycznego wnętrza będzie również pasował gładki model firanki o prostym designie, sięgający parapetu.

Firany nowoczesne jako główny akcent w pomieszczeniu

Jak już wspomnieliśmy – w nowoczesnym wnętrzu można ustanowić okno mocnym punktem aranżacji. Zwłaszcza jeśli pozostała część pomieszczenia utrzymana jest w duchu minimalizmu i prostoty. Ciekawym pomysłem jest na przykład urządzenie wnętrza w kolorystyce czerni i bieli oraz zabawa geometrycznymi wzorami. Takie motywy idealnie wpisują się bowiem w nowoczesny styl. Firanki nowoczesne z powodzeniem mogą stanowić taki mocny akcent w pomieszczeniu, na przykład tworząc kontrast kolorystyczny z barwą ścian. Gotowe firany nowoczesne to nie tylko białe i kremowe tekstylia. Można zdecydować się na model w innym – bardziej zdecydowanym – kolorze, jeśli tylko będzie współgrał z twoją koncepcją aranżacji.

Jak widać – firanki do pokoju nadal stanowią uniwersalny i ponadczasowy element wystroju. Umiejętnie dobrane pozwolą ci wyczarować nietuzinkowe wnętrze. Firany nowoczesne dopełnią każde współczesne mieszkanie, dzięki temu, że występują w rozmaitych wariantach. Nie bój się zatem sięgać po firanki podczas aranżacji – baw się ich fakturą, kolorem oraz długością. Efekt może przejść twoje najśmielsze oczekiwania!


Materiał partnera zewnętrznego