Jak pożyczają Polacy w dobie wysokich stóp procentowych

pożyczki stopy procentowe
Rosnąca inflacja ma duży wpływ na całą gospodarkę krajową ale najbardziej dobija się na portfelach gospodarstw domowych | fot.: materiał partnera

Poziom inflacji w kwietniu 2022 wynosi 12,4 % – jak wynika z informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny. Wysoka inflacja zjada nie tylko oszczędności Polaków ale powoduje spadek siły nabywczej naszych pensji. W walce z inflacją RRP podnosi stopy procentowe, które automatycznie przekładają się na wzrost rat kredytowych. Jak w obliczu złej sytuacji finansowej radzą sobie gospodarstwa domowe? Czy pożyczanie pieniędzy to dobre rozwiązanie? Gdzie szukać szybkich pożyczek na dowód?

Wielowymiarowe skutki inflacji

Rosnąca inflacja ma duży wpływ na całą gospodarkę krajową ale najbardziej dobija się na portfelach gospodarstw domowych. Z jednej strony wzrost inflacji powoduje spadek siły nabywczej pieniądza, z drugiej zjada oszczędności oraz pośrednio przyczynia się do wzrostu rat kredytowych. Dziś 100 zł jest mniej warte niż przed rokiem. Oznacza to, że gospodarstwa domowe mogą kupić realnie mniej dóbr i usług niż przed rokiem. W walce z inflacją Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, które wpływają na wzrost kosztu pożyczenia pieniędzy. Część gospodarstw domowych staje w obliczu sięgnięcia po nadwyżki finansowe, czyli oszczędności. Część niestety musi poszukiwać nowych sposobów by utrzymać dotychczasowy status konsumpcyjny. Czy pożyczki na dowód to dobre rozwiązanie?

Pożyczki na dowód zyskują na popularności

Pomimo rosnących kosztów zaciągnięcia pożyczek i kredytów, pożyczki na dowód udzielane przez sektor pozabankowy zyskują na popularności. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Biuro Informacji Kredytowej w marcu 2022 roku firmy udzielające pożyczek na dowód zwiększyły swoją akcję kredytową w ujęciu ilościowym o 30 % oraz wartościowym aż o 44 % w porywaniu do roku ubiegłego. Dużą popularnością cieszyły się pożyczki na dowód w kwocie powyżej 5000 zł oraz pożyczki online w kwotach do 500 zł. Średnia kwota udzielonej w marcu pożyczki na dowód wynosiła 2222 zł.

Skąd tak duża popularność pożyczek na dowód?

Wysoka przyznawalność, promocje dla nowych klientów, szybkość zaciągnięcia – to niepodważalne atuty oferty pożyczek na dowód. Nic dziwnego, że pomimo wzrostu kosztu zaciągnięcia zobowiązania na rynku pożyczkowym, to właśnie zainteresowanie pożyczkami na dowód wciąż rośnie.

Duża popularność pożyczek na dowód online wynika z:

  • dużej dostępność – na rynku pozabankowym mamy ponad 80 wiarygodnych podmiotów, które udzielają szybkiego finasowania dla gospodarstw domowych. Klienci mogą wybrać dowolną ofertę, która dopasowana jest do ich potrzeb oraz preferencji,
  • wysokiej przyznawalności – w odróżnieniu do banków, to właśnie firmy udzielające pożyczek na dowód charakteryzują się wyższym wskaźnikiem przyznania finasowania. Firmy pożyczkowe akceptują dochody z różnych źródeł, do zdolności kredytowej wliczane są świadczenia socjalne, dochody z najmu itp.
  • szybkości zaciągnięcia – wypełnienie wniosku o pożyczkę na dowód trwa około kwadrans, a cała procedura odbywa się za pośrednictwem internetu, bez wychodzenia z domu. Wystarczy posiadać dowód osobisty, adres e-mail, rachunek bankowy oraz aktywny numer telefonu.

Na uwagę zasługują również promocje pożyczek na dowód dla nowych klientów. Jeśli klient nie korzystał dotychczas z oferty firmy pożyczkowej może złożyć wniosek o pierwszą darmową pożyczkę. Obecnie RRSO kredytów konsumenckich wynosi od około 12 do 21 %, darmowa pożyczka z zerową prowizją i oprocentowaniem stanowi doskonałą alternatywę.

Materiał partnera