Jak wybrać zasłony do nowoczesnego mieszkania?

nowoczesny salon z zasłonami w oknie
Nowoczesne wnętrza zazwyczaj bronią się same. Nie warto zatem wybierać przesadnie ozdobnych zasłon | fot.: stock.adobe.com

Wybór zasłon powinien obejmować kwestie związane między innymi z tym, w jakim pomieszczeniu mają zostać one powieszone. Zupełnie inne zasłony pasują bowiem do salonu, a inne do kuchni. Chodzi tutaj zarówno o materiał, jak i kolorystykę, zdobnictwo itp. Trzeba zatem przed zakupem rozważyć kilka bardzo istotnych kwestii, które pomogą nam w tym, aby trafnie za ich pomocą ozdobić okna.

Zasłony do ciemnych pomieszczeń – na co zwrócić uwagę?


Dużym wyzwaniem może okazać się dla nas wybranie zasłon do stosunkowo małych pomieszczeń, które dodatkowo są słabo doświetlone. Jeśli mamy mieszkanie zamiast domu, to taki problem niestety bardzo często nas dotyka. Jakiego wyboru wówczas dokonać? Najlepiej jest stawiać wtedy na jasne kolory, czyli na beże bądź też różne odcienie bieli, pastelowy róż, błękit itp. Jeśli zasłony do salonu byłyby zbyt ciężkie, wówczas dodatkowo zaciemnilibyśmy wnętrze. Ponadto warto wtedy wybierać produkty bardziej transparentne. Obecnie na rynku mamy możliwość kupienia zasłon zaciemniających i trzeba przyznać, że wiele osób się na nie decyduje. Nadają się one jednak dużo bardziej jako przegroda pomieszczenia, gdy chcemy wydzielić jakąś odrębną przestrzeń, niż na samo okno. Mogą się one sprawdzić wtedy, gdy mamy do czynienia z naprawdę dużymi oknami zaciemnianymi na noc.

Nowoczesne wnętrza zazwyczaj bronią się same. Nie warto zatem wybierać przesadnie ozdobnych zasłon, z bogatymi upięciami oraz fikuśnym wzornictwem. Klasyka zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Nasze gusta w miarę upływu czasu się zmieniają co sprawia, że niestety po jakimś czasie niektóre wzory mamy chęć wymienić. Dobrze jest zatem od początku stawiać na jednolite pod względem kolorystycznym zasłony, które wpisują się w dzisiejsze nowoczesne wnętrza. Jako estetyczny dodatek mamy możliwość zakupienia spinek do zasłon, w celu ich upięcia po obu bokach.

Zasłony na zamówienie czy gotowe?

Jednolite, bez udziwnień i w jasnych kolorach, takie powinny być zasłony nowoczesne do pomieszczeń kreowanych zgodnie z najnowszymi trendami. Sposób ich przypinania czy też zawieszania jest natomiast dowolny. Dużo zależy bowiem od tego, jakie posiadamy karnisze bądź też jakie planujemy kupić. Jeśli nie krępuje nas wzrok sąsiadów lub mamy okna, które nie wymagają szczególnego osłonięcia, możemy zaś zdecydować się na lekkie i niezobowiązujące firany.

Możemy zadawać sobie natomiast pytanie, na jakie zasłony i firany się zdecydować. Czy lepiej zakupić te wykonywane pod wymiar, według naszego własnego indywidualnego projektu? Czy też może lepiej jeśli kupimy zasłony gotowe? Tak naprawdę czasem możemy nie mieć wyboru. Jeśli okno jest niestandardowe, wówczas jedynym rozwiązaniem jest kupienie zasłon pod wymiar. Są one droższe, ale mamy wpływ na wybór wzoru, materiału, kolorystyki itp. Jeśli natomiast chodzi o zasłony gotowe, obecnie ich na rynku także jest całkiem sporo. Minusem jest jednak to, że czasem kolorystka i wzornictwo bywa ograniczone. Możemy zatem nie znaleźć tego, czego konkretnie szukaliśmy. Takie zasłony zazwyczaj są jednak tańsze, a tą kwestię z pewnością również należy brać pod uwagę.

Wybór zasłon jak widać nie jest łatwy. Wymaga odpowiednich pomiarów, doboru optymalnych kolorów i wzorów. Poza tym zasłony zawsze muszą być dopasowanego do aktualnego wyglądu wnętrz – współgrać z dodatkami, meblami czy ogólnym charakterem całości. Jeżeli jednak nie do końca wyobrażamy sobie własne wnętrza w określonej aranżacji lub potrzebujemy nieco inspiracji, warto odwiedzić profesjonalne blogi zajmujące się tematyką wnętrzarską. Polecamy zwłaszcza wnetrza.blog jako niewyczerpane źródło pomysłów oprawy poszczególnych pomieszczeń w naszym domu.


OLI