Jak dobrać podłogę drewnianą do rodzaju i stylu wnętrza?

Evolution by Baltic Wood
Evolution by Baltic Wood | fot.: Balticwood

Podłoga drewniana to klasyczne i ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym wnętrzu, niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzone. Jak dobrać podłogę drewnianą, żeby harmonijnie komponowała się z pomieszczeniem?

Wytrzymała i podatna na renowację

Rodzaj podłogi warto dostosować przede wszystkim do charakteru pomieszczenia, uwzględniając przy tym funkcję, jaką pełni. W często uczęszczanym przedpokoju najlepiej sprawdzą się podatne na renowację podłogi drewniane, charakteryzujące się podwyższoną wytrzymałością na uszkodzenia. Przykładem produktu spełniającego te kryteria są trójwarstwowe podłogi drewniane Baltic Wood z kolekcji NoLimits Collection. Zostały wykonane z drewna dębowego we wzorze 1-rzędowej deski, ich kolor podkreślony przy pomocy bejcy, ECO oleju lub matowego lakieru, a struktura drewna zaakcentowana podczas procesu szczotkowania. Zabezpieczona w ten sposób powierzchnia świetnie sprawdzi się również w reprezentacyjnym salonie czy narażonym na intensywną eksploatację pokoju dziecięcym. Podłogę drewnianą z kolekcji NoLimits Collection można poddawać renowacji nawet do dziewięciu razy.

Passion by Baltic Wood
Passion by Baltic Wood | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

 Czy rozmiar ma znaczenie?

Podłoga drewniana powinna być również dopasowana do wielkości pomieszczenia. We wnętrzach o małym metrażu sprawdzą się węższe deski w jasnym kolorze, które optycznie powiększą przestrzeń i będą stanowić subtelne tło dla innych elementów wystroju. Z kolei w przestronnym salonie można zastosować inne rozwiązanie – deski drewniane w 1-rzędowym wzorze, które na dużym metrażu dobrze wyeksponują rysunek drewna i jego charakterystyczne cechy. Producenci podłóg drewnianych oferują deski o różnej wielkości i wzorze. W kolekcji Baltic Wood znajdują się one we wzorze deski jednorzędowej lub wzorze klepki trójrzędowej, a także w 4 różnych wymiarach (jednorzędowe) i 1 wymiarze (klepka trójrzędowa). W dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu o dużym metrażu świetnie sprawdzi się podłoga o ciemnym zabarwieniu, np. Średniowieczny Zamek z kolekcji Timeless Collection.

Średniowieczny Zamek by Baltic Wood
Średniowieczny Zamek by Baltic Wood | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

 Podłoga artystycznie postarzana do loftu

Drewniana podłoga powinna być również dopasowana do stylu wnętrza i odpowiadać indywidualnym preferencjom domowników. W mieszkaniu inspirowanym surową przestrzenią industrialną lub nowojorskim loftem można zastosować ręcznie postarzaną, drewnianą podłogę wykonaną z ciemnych desek, które będą dobrze korespondowały z nadgryzioną zębem czasu cegłą na ścianie czy widocznymi elementami instalacji elektrycznej. Styl industrialny pozwala na swobodne eksponowanie naturalnej struktury drewna oraz jego niedoskonałości, np. sęków. Charakterystycznym dla procesu postarzania drewna zabiegiem jest szczotkowanie, które uwypukla fakturę drewna oraz rysunek słojów. Szczotkowana podłoga ma wyczuwalną w dotyku powierzchnię, a dodatkowo jest odporna na ścieranie.

 Swobodny styl rustykalny

Wiejski klimat przestrzeni utrzymanej w stylu rustykalnym podkreśli naturalna podłoga dębowa wykończona olejem ECO z mikrofazą (4mV) na 4 bokach. Odpowiednio pielęgnowana i regularnie odnawiana trójwarstwowa, drewniana deska z grubą warstwą wierzchnią posłuży w nienagannym stanie nawet kilkadziesiąt lat. W domu inspirowanym swobodnym, wiejskim stylem sprawdzą się również podłogi z kolekcji Timeless Collection od marki Baltic Wood, z nieregularną fazą 4V Handmade na długim i krótkim boku deski. Podłogi rustykalne mogą być również dobierane do stylu wnętrza – obok zasady harmonii – również na zasadzie kontrastu.

Elegancka podłoga w luksusowym stylu

Wnętrze w stylu glamour charakteryzuje elegancja, szyk oraz blask, które znajdują odzwierciedlenie w meblach, bibelotach i innych elementach pomieszczenia: kryształowych żyrandolach, pikowanych sofach czy lustrach w błyszczących ramach. Dyskretnym tłem dla luksusowego wystroju będzie klasyczna drewniana podłoga, najlepiej w jasnym odcieniu, np. Swing Jazz z linii Melody Collection z mikrofazą na długim boku deski. Jesionowa podłoga z wyraźną fakturą drewna, podkreśloną w procesie szczotkowania będzie stanowić klamrę spinającą ze sobą wszystkie elementy przestrzeni w stylu glamour.

Swing Jazz by Baltic Wood
Swing Jazz by Baltic Wood | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Materiał powstał we współpracy z Baltic Wood.


Materiał partnera zewnętrznego