Zasady urządzania nowoczesnego salonu

nowoczesne meble do salonu
Meble utrzymane w nowoczesnym stylu odznaczają się prostą formą i minimalizmem, które ułatwiają codzienne życie i przechowywanie przedmiotów | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nowoczesne wnętrza potrafią się bardzo różnić, jednak zawsze mają wspólny mianownik – prostotę, estetykę i funkcjonalność. Nie ma tu miejsca na zbędne bibeloty, koronki lub przesadne zdobienia.

Meble utrzymane w nowoczesnym stylu odznaczają się prostą formą i minimalizmem, które ułatwiają codzienne życie i przechowywanie przedmiotów. Niekiedy mają geometryczne kształty, wyróżniają się ciekawym designem i doskonale komponują się np. z surowymi ścianami.

Na topie

Dobierając meble często kierujemy się obecnymi trendami i modą. To oznacza, że w następnym roku nasz salon nie będzie już na topie. Nowoczesne meble do salonu powinny być na tyle uniwersalne, aby posłużyły przez długi czas. Nie zapominajmy jednocześnie o ich funkcjonalności i bierzmy pod uwagę wygodę użytkowania. Oznacza to nie tylko obszerne i pojemne szuflady, czy łatwo dostępne półki – mowa tu również o łatwości czyszczenia np. tapicerki na sofie.

Cechy wyróżniające

Co charakteryzuje nowoczesne meble do salonu? Na pewno materiały, z których są wykonane, a precyzyjniej ujmując – zestawienia różnych faktur i wzorów. Modernistyczne salony często są przepełnione bielą, szarościami i czernią, które tworzą świetne kontrasty z innymi, nasyconymi kolorami. Umiejętne stosowanie akcesoriów ułatwia dostosowanie wnętrza do aktualnych trendów, przy czym podstawowe meble pozostają takie same.

Miejsce spotkań towarzyskich

Salon jest pomieszczeniem, w którym przede wszystkim przyjmujemy swoich gości, dlatego nie może zabraknąć w nim miejsc siedzących. Starajmy się zapewnić jak największą swobodę i przestrzeń, aby uniknąć uciążliwego przeciskania się przez stojące meble. Nowoczesne meble do salonu projektowane są także z myślą o funkcji spania. Salon nierzadko jest również sypialnią – w takim wypadku najlepsze będą meble modułowe, które możemy ustawiać w dowolnej konfiguracji, składać i rozkładać wedle aktualnej potrzeby.

meble do salonu
Nowoczesność to minimalizm, niewielka ilość detali z jednoczesnym akcentem na pewne elementy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ważne detale

Nowoczesność to minimalizm, niewielka ilość detali z jednoczesnym akcentem na pewne elementy. Zamiast wielu dekoracji wystarczy jedna, charakterystyczna, najlepiej pełniąca jednocześnie jakąś funkcję. W przypadku prostych, nowoczesnych mebli do salonu dobrym elementem kontrastującym będzie np. designerska lampa podłogowa, która nie tylko przyciąga wzrok swoją budową, ale daje nietypowe światło, gra cieniem lub kolorami. Styl wnętrza możemy zmienić lub doszlifować za pomocą nowoczesnych dywanów o ciekawym wzornictwie (geometryczne figury, popartowe rysunki, grafika 3D).

Stolik kawowy

Dużo możemy osiągnąć wstawiając do wnętrza oryginalny stolik kawowy, który może być główną ozdobą salonu. Wiele nowoczesnych mebli do salonu jest inspirowanych dawnymi trendami, latami 50. XX wieku lub konkretną epoką. Nietypowy stolik będzie świetnym elementem kontrastującym. Styl nowoczesny można z powodzeniem mieszać z klasyką, stylem industrialnym, pop-artem, stylem loftowym, vintage, chabby chic oraz retro. W mniejszych wnętrzach świetnie sprawdzą się stoliki, które jednocześnie pełnią funkcję lampki.

Ciekawe inspiracje do urządzania salonu w stylu nowoczesnym można znaleźć na stronie: https://meble-bik.pl/pol_n_kolekcje-mebli_Meble-do-salonu-853.html.


Materiał partnera zewnętrznego