Jak zaaranżować stylowe biuro w domu, gdy kubatura pomieszczenia jest mała?

małe biuro aranżacja przestrzeni
Stworzenie przestrzeni roboczej w małym biurze wymaga dobrej logistyki | fot.: materiał partnera

Wielu z nas sytuacja epidemiczna zmusiła do tworzenia home office, a dla innych jest to codzienność niezależnie od okoliczności zewnętrznych. Niezależnie od tego do której grupy się należy swoją przestrzeń roboczą należy w odpowiedni sposób zaaranżować. Jak można to zrobić, gdy kubatura pomieszczenia jest mała? Oto nasze propozycje dla zapracowanych.

Otocz przestrzeń roboczą regałami, a w jej centrum umieść biurka do pokoju 

przestrzeń biurowa w domu
Aranżacja biura nie musi być pracochłonna | fot.: materiał partnera

Stworzenie przestrzeni roboczej w małym biurze wymaga dobrej logistyki. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu regału można zapewnić ergonomię strefy pracy. Można ułożyć je po dwóch stronach pokoju, czyli przy przeciwległych ścianach, albo jeszcze dodatkowy regał postawić przy ścianie naprzeciw biurka, oczywiście w taki sposób, aby ciąg komunikacyjny został zachowany. O ograniczeniu przestrzeni nie może być mowy, jeśli wybierze się regały wiszące. Takie moduły mogą być zawieszone na takiej wysokości, by przynajmniej do niektórych półek można było sięgnąć nawet nie wstając z fotela biurowego. Ten ostatni musi być dopasowany do wysokości blatu. Nawet jeśli pomieszczenie jest małe, warto połączyć dwa biurka do pokoju i w ten sposób stworzyć model narożny albo wybrać gotowy mebel w takim kształcie. Dobrze sprawdzą się blaty w kolorze białym albo szarym. Jasny kolor płyty laminowanej nie będzie przytłaczał wnętrza. Ciemniejsze meble lepiej przeznaczyć do większych pokoi. Jakie udogodnienia mogą mieć jeszcze biurka do pokoju? Na pewno otwierane szuflady bądź półki czy wysuwane blaty na klawiaturę. Ciekawym wyborem może być biurko z nastawką, bo na niej można postawić lampkę albo też ustawić monitor.

Wyróżnij ściany żywymi kolorami, które dodają energii, a jednocześnie zadbaj o wyciszenie

Wiemy już jak będzie prezentować się strefa robocza i że warto wybrać meble, w tym biurka w jasnej palecie kolorystycznej. Warto jeszcze zwrócić uwagę na same ściany, które mogą być wykończone w pastelowych barwach, np. jasnej, miętowej zieleni czy lodowym błękicie albo po prostu pomalowane na biało. Biuro, nawet małe, powinno być odpowiednio wyciszone w taki sposób, by praca była komfortowa o każdej porze dnia i nocy. Owe wyciszenie może zapewnić zielona ściana, np. panele z mchu chrobotka bądź też panele korkowe. Mech może mieć żywe barwy, które dodają energii, a jednocześnie pochłaniać zanieczyszczenia powietrza i zapewniać odpowiedni poziom wilgotności. Można postawić także a tradycyjne płytki piankowe stosowane w studiach nagraniowych do wyciszania wnętrza.

Zaprojektuj odpowiednio punkty oświetleniowe, by nie ograniczać przestrzeni i zapewnić ergonomię

Na pewno w małym biurze warto postawić na odpowiednie oświetlenie sufitowe. Świetnie sprawdzi się sufit podwieszany z lampkami led, których położeniem można sterować, ustawiając kąt padania światła. Bez wątpienia mimo małej przestrzeni przyda się także oświetlenie punktowe. Warto zatem postawić na lampkę biurkową, np. model mocowany na specjalnym stelażu na ścianie, który nie zajmuje miejsca na blacie biurka, w związku z tym przestrzeń do pracy nie jest w żaden sposób ograniczona. Najlepsza będzie neutralna barwa światła. Zimna, mimo że pomaga zachować dłużej skupienie może powodować bóle głowy i być uciążliwa.

Zadbaj o antypoślizgową podłogę i pamiętaj, by montaż podwieszany był dominujący w biurze

Skoro wiemy już jak będą wyglądały ściany, a także wyposażenie biura, to warto jeszcze zastanowić się nad podłogą przed wstawieniem wybranych mebli biurowych. Bez wątpienia powinna być antypoślizgowa, zatem gresy nabłyszczane, zwane też porcelanowymi nie najlepiej się sprawdzą. Jeśli już wybierać płytki ceramiczne na podłogę, to koniecznie matowe. Bez wątpienia sprawdzą się również niepochłaniające kurzu, a także ekologiczne panele korkowe. Można wybrać także eleganckie panele drewniane lub ciche i łatwe w montażu płytki lvt. W przypadku tych ostatnich nie będzie problemu z zarysowaniem powierzchni przez kółka fotela biurowego. Bardziej podatne na zarysowania powierzchnie trzeba będzie dodatkowo osłonić. Mogą się sprawdzić gotowe maty antypoślizgowe, które chronią także podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na pewno, by zachować ją w jak najlepszym stanie warto zastosować się do zasady, by montaż podwieszany w biurze był dominujący.

Aranżacja biura nie musi być pracochłonna. Wybór biurek do pokoju z szerokimi blatami, a także dodatkowymi powierzchniami do przechowywania gwarantuje wygodę pracy i uporządkowanie.

Materiał partnera

Tags from the story
,