Jaką farbę do pomieszczeń warto wybrać? 5 porad, które pomogą Ci podjąć decyzję

malowanie ściany na żółto
Malowanie ścian wymaga użycia dobrej jakości produktów, dlatego sięgaj jedynie po takie | fot.: materiał partnera

Planujesz malowanie ścian w swoim domu? W takim razie zacznij od kupienia odpowiedniej farby. I choć masz wiele możliwości — musisz wybrać ten jeden produkt. Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję i kupić produkt, który Cię nie zawiedzie. 

Jeśli masz zamiar zmienić lub odświeżyć kolor Twoich domowych wnętrz, czeka Cię sporo pracy. Wybór odpowiedniego odcienia to jedno. Jeszcze trudniej jest natomiast z kupnem właściwego rodzaju preparatu do malowania pomieszczeń. W sklepach znajdziesz ogromny wybór wśród farb przeznaczonych do malowania ścian. Z pewnością zastanawiasz się więc, która z nich sprawdzi się u Ciebie najlepiej. W większości przypadków tak wiele opcji do wyboru powoduje, że bardzo ciężko jest podjąć ostateczną decyzję. Jednak poniższe porady znacznie ułatwią Ci to zadanie. Poznaj więc 5 wskazówek, które pozwolą Ci kupić idealną farbę do malowania ścian. 

1. Wybierz farbę odpowiednią dla podłoża

Pierwszą rzeczą, jaką musisz wziąć pod uwagę, jest wybór właściwego rodzaju produkty. Nakładając farby na ścianę, musisz bowiem uwzględnić to, jaki jest rodzaj tego podłoża oraz w jakich warunkach się znajduję. Zupełnie inna farba sprawdzi się bowiem w sypialni, a inna w kuchni, czy też łazience, w której nieustannie panuje wilgoć. 

2. Stawiaj na produkty najlepszej jakości

Chcesz, aby Twoja praca przyniosła pożądany efekt? Malowanie ścian wymaga użycia dobrej jakości produktów, dlatego sięgaj jedynie po takie. W przypadku tego typu prac ma to ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie produkt decyduje o komforcie malowania ścian, jego efektywności i czasie trwania całej czynności. Wybierając przypadkową i najtańszą farbę, musisz liczyć się z jej słabym kryciem, bardzo długim czasem schnięcia i nieprzyjemnym zapachem. 

3. Upewnij się, że farba będzie trwała i łatwa w utrzymaniu 

Dom żyje swoim życiem. Na co dzień ściany są więc narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Koniecznie weź to pod uwagę, szykując się do malowania. Farby na ścianę powinny być przede wszystkim odporne na ścieranie. Jeśli masz dzieci, zastanów się nad kupnem farby plamoodpornej. 

4. Wybierz farbę o niskim LZO 

LZO to w rozwinięciu Lotne Związki Organiczne. Znajdują się one obecnie w niemal wszystkich farbach. Im większe jest ich stężenie, tym intensywniejszy woń produktu. Kojarzysz ten charakterystyczny, duszący zapach, jaki często jest w świeżo malowanych pomieszczeniach? Jeśli chcesz uniknąć takiego efektu w swoim domu, wybierz farbę o niskim stężeniu LZO. Takie farby na ścianę polecane są też alergikom. 

5. Zadbaj o komfort malowania

Jeśli malujesz ściany, powinieneś wybrać produkt, z którym będzie Ci się dobrze pracować. Dzięki temu malowanie będzie przyjemne i proste. Zwróć uwagę na kwestie takie jak konsystencja produktu oraz jego poziom krycia. Koniecznie sprawdź też opinie na temat wybranych farb.

Materiał partnera

Tags from the story