Jaka podłoga jest najlepsza dla dzieci, kobiet w ciąży i alergików?

Panele winylowe
Panele winylowe to produkt, który ma szereg istotnych zalet | fot.: materiał partnera

Gdy wybieramy panele podłogowe, czy inne rodzaje posadzki zwracamy uwagę przede wszystkim na estetykę. Piękne dekory, kolory i faktury to elementy rozpalające wyobraźnię. Zapominamy, że pierwszym elementem, który powinniśmy brać pod uwagę jest bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Szczególnie ważne, gdy w domu przebywa kobieta w ciąży, dzieci lub alergicy. Podłoga to element stały wykończenia domu, wybieramy ją raz na kilka, lub nawet kilkadziesiąt lat, warto więc wybrać rozsądnie kierując się bezpieczeństwem

Każda mama w stanie błogosławionym myśli przede wszystkim o bezpieczeństwie swojego dziecka, pragnie zapewnić mu wygodę oraz komfort, ale nie chce narażać go na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w domu. Dlatego remontując pomieszczenia powinniśmy kwestie bezpieczeństwa uwzględniać przy wyborze materiałów. Dotyczy to nie tylko farby, ale także wyboru podłogi, ponieważ jest to materiał, którego poza ścienną farbą jest w naszych domach najwięcej.

Bezpieczne panele podłogowe, czyli jakie?

Panele winylowe to produkt, który ma szereg istotnych zalet. Są odpowiednie dla alergików, bo łatwo z nich usunąć brud, nie są antystatyczne – nie przyciągają kurzu. Mają dobre właściwości amortyzujące i tłumią hałas. Są trwałe i odporne na wilgoć – chronią przed pleśnią. Panele winylowe mogą być montowane bezfugowo na powierzchni nawet 200m2 – zapewniają więc jednolitą, gładką powierzchnię. A co najważniejsze dobre panele winylowe są miłe i ciepłe w dotyku oraz całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz dzieci.

Panele winylowe powstają na bazie tworzyw sztucznych. Określenie „winylowe” odnosi się do polichlorku winylu, popularnego i powszechnie stosowanego tworzywa PCV. Panele winylowe charakteryzują się warstwową budową. Zaczynając od rdzenia mineralnego, dzięki któremu podłoga jest wytrzymałą oraz odporna na wysokie temperatury, kończąc na warstwie zewnętrznej, która chroni panel przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Panele podłogowe – najlepsze te z mineralnym rdzeniem

Polichlorek winylu jest polimerem, posiada właściwości termoplastyczne, charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i jest odporny na działanie większości rozpuszczalników. Polichlorek winylu od lat z sukcesami jest wykorzystywany do wyrobu materiałów wykończeniowych i systemów podłogowych. Polichlorek winylu znajduje również zastosowanie w medycynie np. przy produkcji cewników, drenów i wielu innych narzędzi medycznych. Ten ostatni przykład pokazuje, że w przypadku polichlorku winylu możemy mówić o całkowicie bezpiecznym materiale.

Najnowsze innowacyjne panele winylowe typu SPC dodatkowo wyróżnia innowacyjna technologia rdzenia mineralnego. To całkowicie bezpieczna mieszanka minerałów skalnych oraz nowoczesnych polimerów opartych na cząsteczkach węgla. Panele winylowe HD Mineral Core nie emitują szkodliwych oparów ani nie powodują reakcji alergicznych. I to właśnie ten element sprawia, że są one doskonałe do dziecięcych pokoi.

Miłe w dotyku, jednocześnie bardzo odporne na uderzenia będą doskonałym, cichym towarzyszem zabaw w każdym dziecięcym pokoju. Panele SPC (inaczej zwane RIGID) dodatkowo wyróżnia fakt, że dzięki twardemu wbudowanemu rdzeniowi nie kurczą się pod wpływem temperatury. Zachowują swoje właściwości przez wiele długich lat. Panele winylowe HD Mineral Core nie wymagają także uciążliwych procesów pielęgnacyjnych jakim musi podlegać drewniany parkiet.

Wybieraj podłogę wolną od ftalanów i formaldehydów

Przy różnego rodzaju materiałach wykończeniowych warto wspomnieć o ftalanach i formaldehydach. Są to szkodliwe dla zdrowia substancje, mogą m.in. zaburzać działanie układu hormonalnego i funkcji rozrodczych. Związki te można spotkać w wielu lakierach, materiałach, a nawet tkaninach używanych do tapicerowania mebli.

Mimo że ftalany należą do związków trudno lotnych, mogą się uwalniać się i łączyć z kurzem tworząc mieszkankę szkodliwą nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla środowiska. Podobnie mogą działać szkodliwe plastyfikatory używane, aby obniżyć koszty produkcji.

W tych przypadkach sprawdza się powiedzenie, że na zdrowiu nie warto oszczędzać. Najtańsze produkty zwykle zawdzięczają swoją cenę surowcom używanym w procesie produkcji, gdzie wysokiej jakości, bezpieczne składniki zamienia się na dużo tańsze, ale wysoce emisyjne. Dlatego ważne jest by producent podłóg winylowych badał swoje wyroby pod kątem obecności lotnych związków i dawał konsumentom gwarancję bezpieczeństwa. Rynek europejski posiada wiele systemów certyfikacji, które dają pewność stosowania nieszkodliwych materiałów. Jednym z najbardziej poważanych jest francuski certyfikat VOC (“Emissions dans l’air intérieur”), który bada ilość lotnych związków wydzielających się z materiałów. Najwyższy standard A+ oznacza praktyczny brak wydzielania związków lotnych i to właśnie produktów z tym znakiem powinniśmy szukać.

Dlaczego panele są lepsze od parkietu, czy gresu?

Wiele osób uważa, że najzdrowszą i najbezpieczniejszą podłogą w naszych domach są parkiety i deski z naturalnego drewna. Oczywiście walory naturalnego drewna są nie do przecenienia. Jednak często zapominamy o istotnym fakcie – naturalne drewno musi być w odpowiedni sposób zaimpregnowane. A zatem musimy skorzystać z substancji chemicznych – lakierów, bejcy, czy innych impregnatów, które sprawią, że podłoga będzie trwała. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni produkt możemy narazić się na poważne konsekwencje zdrowotne. Powierzchnia drewna powinna być pokryta lakierem wodorozcieńczalnym zamiast lakieru chemicznie utwardzanego. Lakiery wodorozcieńczalne nie wydzielają podczas malowania ani po wyschnięciu drażniącego zapachu i emitują znacznie mniej lotnych związków organicznych. Parkiety pokryte lakierem chemoutwardzalnym zapewniają najwyższą odporności na wgniecenia, zarysowania czy uderzenia, nie są jednak wskazane dla dzieci i kobiet w ciąży ze względu na wydzielanie podczas wysychania szkodliwych oparów, które mogą się utrzymywać się w pomieszczeniu nawet przez kilka miesięcy.

Drugim materiałem często polecanym dla dzieci i kobiet w stanie błogosławionym są płytki podłogowe. Ich niezaprzeczalne atuty to komfort czyszczenia oraz dobre przewodnictwo cieplne. Jednak, gdy przyjrzymy się strukturze tej podłogi zobaczymy fugi, które pod wpływem lat robią się coraz brudniejsze. Fugi to słaby punkt gresu – może osadzać się na nich pleśń oraz inne szkodliwe dla ludzkiego organizmu substancje – resztki środków chemicznych etc.  Inna kwestia to ich twardość – upadek na płytki to zagrożenie nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci.

Reasumując, dobre panele winylowe z rdzeniem mineralnym są całkowicie wolne od obecności ftalanów, formaldehydów oraz szkodliwych plastyfikatorów. Można je bez obaw stosować w mieszkaniach, gdzie przebywają dzieci, alergicy oraz kobiety w ciąży.


Materiał partnera zewnętrznego