Jaki materac do spania jest najlepszy?

Wyspana kobieta
Twardość materaca powinna być dobierana indywidualnie w oparciu o wzrost i wagę ciała osoby, która będzie na nim spała | fot.: StockAdobe.com

Dobór odpowiedniego materaca do spania ma ogromne znaczenie dla komfortu naszego snu, a także dla zdrowia. Istnieje powszechne przekonanie, że materac im twardszy, tym lepszy. To prawda czy mit? Czym powinniśmy kierować się przy wyborze właściwego dla nas materaca i jak wybrać najlepszy? Na powyższe pytania, chociaż częściowo spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Twardy czy miękki — jaki materac wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Istniejące w społeczeństwie przekonanie, że tylko twardy materac zapewni zdrowy i komfortowy sen to mit, który powstał wiele lat temu, gdy dostępne były w sprzedaży tylko materace ze sprężynami i wypełnieniem z trawy morskiej. Twardość materaca powinna być dobierana indywidualnie w oparciu o wzrost i wagę ciała osoby, która będzie na nim spała.

Pamiętajmy, że im większa waga ciała, tym twardszy materac powinno się wybrać. Ciekawym i wartym uwagi rozwiązaniem w przypadku osób otyłych lub ze znaczną nadwagą jest możliwość indywidualnego dobrania twardości. Warto rozważyć wówczas materace posiadające na przykład kilka zróżnicowanych stref twardości, odpowiadających potrzebom poszczególnych partii ciała. Tego typu materace oferuje na przykład producent Hilding Anders Polska (pełną ofertę możemy zobaczyć na stronie hilding.pl).

Przede wszystkim należy jednak wziąć pod uwagę także pozycje, w jakich śpimy. Osoby śpiące na boku lub często zmieniające pozycję podczas snu nie mogą wybierać zbyt twardego materaca, bo obudzą się obolałe i źle wypoczęte. Materac nie może być ani za twardy, ani zbyt miękki. Powinien też dostosowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i stanowić dla niego odpowiednie podparcie. Osoby, które mają problemy z kręgosłupem, powinny przed wyborem materaca zasięgnąć porady ortopedy, który podpowie im jaki materac będzie dla nich najodpowiedniejszy. Właściwie dobrany materac może bowiem znacznie złagodzić dolegliwości. Generalną zasadą jest tu jednak zakup materaca z tzw. odbojnych materiałów. Takie bowiem pozwalają na szybki powrót materaca do stanu pierwotnego. Zwróćmy także uwagę na ilość punktów podparcia ciała, co wpływa na lepsze podparcie kręgosłupa.

W przypadku par zaś warto pomyśleć o rozwiązaniach, które zwiększą komfort obydwu stron i zapobiegną przeszkadzaniu sobie w spaniu. Wówczas ważne są parametry określające ilość elastycznych punktów lub sprężyn na m² – im ich więcej, tym lepiej. Drgania powodowane ruchy drugiej osoby są mniej odczuwalne przez partnera.

Najlepszy materac do spania

Bogata oferta na rynku sprawia, że przed zakupem materaca mamy prawdziwy dylemat. Zadajemy sobie pytanie, który typ materaca będzie najbardziej odpowiedni dla nas. Warto przed podjęciem decyzji poznać ich właściwości. Oto wybrane przykłady:

Materace sprężynowe kieszeniowe

W tym materacu sprężyny umieszczone są w kieszeniach z tkaniny, która jest ich jedynym łącznikiem. Sprężyny uginają się punktowo wraz z obciążeniem, a materac dostosowuje się do kształtu ciała podczas snu. W pozycji leżącej zapewnia to spory komfort, ale zmiana pozycji na takim materacu jest nieco utrudniona.

Materace lateksowe

Wykonane są z połączenia naturalnego mleczka kauczukowego z syntetycznym lateksem, który ceniony jest za elastyczność i trwałość. Podczas snu materac dopasowuje się do kształtu ciała, co zapewnia dobry wypoczynek. Polecane są dla alergików i osób ze skłonnościami do infekcyjnych i grzybiczych chorób skóry, gdyż zapewniają dobrą wentylację.

Materace piankowe

Materace piankowe wykonane są z pianki poliuretanowej lub wysokoelastycznej bądź termoelastycznej. Te ostatnie zwiększają swoją elastyczność pod wpływem temperatury ciała człowieka, co sprawia doskonałe dostosowanie materaca do pozycji ciała. Po zmianie pozycji odkształcona pianka wraca do poprzedniego stanu. Pianka wysokoelastyczna nie reaguje na temperaturę, ale odznacza się większą elastycznością niż poliuretanowa, co podnosi komfort snu.

Każdy z wymienionych typów ma swoje zalety i może zapewnić dobry sen. Najlepiej wybrać taki, który dostosuje się do ciała podczas snu. Dzięki temu obudzimy się wypoczęci. Jeśli jednak skarżymy się na dolegliwości ze strony kręgosłupa, decyzja powinna być podjęta po rozmowie ze specjalistą lub po szczegółowej analizie ofert produktów kierowanych do osób z tego typu problemami.


OLI