Jakie są koszty ogrzewania domu pompą ciepła?

nowoczesna powietrzna pompa ciepła
Najprościej rzecz ujmując, pompa ciepła jest rodzajem energooszczędnego systemu ogrzewania domu, pozwalającego na korzystanie z jego rozwiązań przez okrągły rok | fot.: stock.adobe.com

Wiele czynników decyduje o komforcie mieszkania we własnym domu. Z pewnością jednak bardzo istotną kwestią, wpływającą na „przytulność 4 kątów”, jest zapewnienie odpowiedniego systemu ogrzewania. I choć współcześnie mamy do dyspozycji różne rozwiązania technologiczne o takim przeznaczeniu – szczególnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza nowoczesne pompy ciepła. Jakie atuty sprawiają, że właściciele domów wybierają właśnie ten wariant? Na jakich zasadach funkcjonuje to rozwiązanie oraz ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła?

Co to jest pompa ciepła i jak ona działa?

Najprościej rzecz ujmując, pompa ciepła jest rodzajem energooszczędnego systemu ogrzewania domu, pozwalającego na korzystanie z jego rozwiązań przez okrągły rok. Gwarantuje stały dopływ ciepłego oraz świeżego powietrza, pozyskiwanego spoza budynku, które skutecznie ogrzewa poszczególne pomieszczenia. A w jaki sposób funkcjonuje?

Pompa działa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz przy udziale reakcji, które umożliwiają pozyskanie naturalnego ciepła z otoczenia –  i przetworzenie go na właściwą postać użytkową, przekazywaną dalej do instalacji grzewczej w domu. Mówiąc dokładniej, w części pompy wyprowadzonej poza pomieszczenie znajduje się ciecz wykazująca specjalne właściwości, a przede wszystkim utrzymująca bardzo niską temperaturę. Dlatego w zetknięciu z otoczeniem dochodzi do jej nagrzewania się. Ponadto, do pracy pompy ciepła wykorzystywany jest także lotny środek, charakteryzujący się tym, że już przy niedużych temperaturach poddaje się procesowi wrzenia. Zatem nawet lekkie podgrzanie wspomnianej wcześniej cieszy powoduje wrzenie oraz parowanie tego środka. Cząsteczki uzyskanej pary, w wyniku sprężenia i wzrostu ciśnienia, zderzają się ze sobą ze znacznie większą częstotliwością, generując wzrost temperatury.

Takie rozwiązanie sprawdza się w wielu domach i do różnych zastosowań. Rozgrzaną, powstałą na skutek całego, opisanego procesu parę z powodzeniem wykorzystuje się do ogrzewania powietrza w domu albo wody w ujęciach hydraulicznych. Ponadto, z funkcjonalnością pompy ciepła wiąże się wiele innych atutów…

Zalety ogrzewania domu pompą ciepła

Popularność pomp ciepła w polskich domach nie byłaby tak duża, gdyby nie atrakcyjność opisywanego rozwiązania. Jakie korzyści stoją za ogromnym zainteresowaniem tą technologią? Jedną z nich spora, energetyczna niezależność. Typowe rachunki za ogrzewanie wody użytkowej czy powietrza w pomieszczeniach przestają mieć znaczenie, podobnie jak związane z nimi podwyżki. Zwłaszcza, gdy mówimy też o konfiguracji opisywanego systemu grzewczego, tak aby pracował optymalnie, ekonomicznie, zgodnie z naszymi preferencjami przez okrągły rok. Czy to w celu podgrzania powietrza w pomieszczeniach, czy też jednak schłodzenia go.

Drugim atutem jest kwestia zaoszczędzonego miejsca. Choć pompa ciepła przypomina z wyglądu małą lodówkę czy nowocześnie wyglądający kocioł grzewczy, w rezultacie nie zabiera zbyt wiele przestrzeni. Pomagając w zachowaniu porządku, zwykle znajduje się w pomieszczeniu, które służy też innym celom (np. gospodarczym), a ponadto uwalnia nas od gromadzenia sporych ilości węgla, litrów oleju opałowego czy butli z gazem, które – nie zapominajmy – również przyczyniają się do wzrostu kosztów ogrzewania.

Innym, ważnym aspektem, wpisującym się w coraz powszechniejszy trend ekologicznego życia, jest troska o środowisko. W końcu spora ilość wytwarzanego ciepła powstaje naturalny sposób, na zasadzie „przechwycenia go” z otoczenia. A takie działanie zdecydowanie mniej szkodzi przyrodzie, niż inne rozwiązania, służące ogrzewaniu domu lub wody użytkowej.

Trzeba też wspomnieć o nieustannym postępie w zakresie technologii i rozwiązań, wykorzystywanych w tego rodzaju systemach grzewczych. Nowoczesne urządzenia od sprawdzonych producentów, np. Viessmann lub NIBE, w połączeniu z profesjonalizmem, innowacjami i wysoką jakością usług firm z sektora odnawialnych źródeł energii, takich jak choćby Gaia Solar – wszystko to sprawia, że pompa ciepła stanowi optymalną, korzystną i bezpieczną opcję, sprawdzającą się w coraz większej liczbie polskich gospodarstw domowych. Tym bardziej, że opisywane rozwiązanie, utrzymywane w dobrym stanie, zapewnia dziesiątki lat nieprzerwanej pracy.

Osobna kategoria zalet, dotyczących pompy ciepła, odnosi się do kosztów. Choć opisywana technologia do prawidłowego funkcjonowania wymaga odpowiednich zasobów prądu, wciąż pozostaje jednym z najtańszych i najbardziej energooszczędnych rozwiązań, dostępnych na rynku. Zwłaszcza, jeśli połączy się je z panelami fotowoltaicznymi, umożliwiającymi uzyskanie darmowego źródła mocy dla systemu grzewczego.

Co warto wiedzieć o kosztach ogrzewania domu pompą ciepła?

Pompę ciepła należy traktować jako nowoczesną, wygodną, skuteczną i przyjazną środowisku inwestycję, która w miarę upływu czasu pracuje na naszą korzyść. Co prawda, koszty zakupu odpowiedniej technologii (w zależności od danej sytuacji i potrzeb) oraz jej instalacji potrafią czasem wynieść parędziesiąt tysięcy złotych. Z drugiej strony jednak poniesione na początku wydatki sukcesywnie zwracają się – zasady działania opisywanej technologii sprawiają bowiem, że pobiera ona znacznie mniej energii, niż inne, dostępne aparaty grzewcze.

Warto natomiast wspomnieć o możliwości obniżenia kosztów takiej inwestycji, przysługującej zarówno prywatnym użytkownikom, jak i przedsiębiorcom. Instalacja pompy ciepła kwalifikuje bowiem do opcji skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Co to oznacza? Roczne opodatkowanie użytkowania pompy ciepła oblicza się na podstawie kwoty dochodu pomniejszonej o wartość zrealizowanej inwestycji, nie zaś w oparciu o faktyczne zarobki użytkownika. Wynika z tego, że zobowiązania podatkowe względem Urzędy Skarbowego stają się korzystniejsze w przypadku wdrożenia takiego systemu grzewczego.

Wybierając rodzaj pompy ciepła – biorąc pod uwagę np. modele typu powietrze-woda, rozwiązania Split lub Monoblok marki Viessmann – należy wziąć pod uwagę istotne kwestie, jak charakter i powierzchnia, które mamy zamiar ogrzewać. Poglądowo przyjmuje się, że jeśli chodzi o nowe budownictwo, zapotrzebowanie cieplne wynosi średnio 30-50 W/m2. Dla starszych domów wartość ta może nieznacznie wzrosnąć, jednak w rzeczywistości jest to uzależnione od faktycznego ocieplenia obiektu. Można przyjąć w sporym przybliżeniu, że koszt ogrzewania wynosi ok. 0,25 zł/kWh . W przypadku zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, należy też uwzględnić dodatkowe ok. 0,25 kW na 1 mieszkańca.

Biorąc pod uwagę z jednej strony fakt, że okres grzewczy w Polsce należy jednak do dłuższych, a z drugiej strony ogromną wydajność (nawet do 600%!) i stosunkowo niskie zużycie energii elektrycznej, korzystanie z pompy ciepła – widziane w perspektywie wielu lat niezawodnego użytkowania – staje się naprawdę atrakcyjnym finansowo wyborem. Zwłaszcza, że profesjonalne firmy, oferujące kompleksową pomoc w zakresie doradztwa, zakupu oraz instalacji pomp ciepła, takie jak Gaia Solar, nie wymagają fachowej wiedzy od użytkowników tego rodzaju technologii. W zamian podpowiadają skuteczne, optymalne rozwiązania, zgodne z potrzebami i możliwościami osób, którym zależy na sprawdzonym, tanim i energooszczędnym systemie grzewczym.

OLI

Tags from the story
,