W dzisiejszych czasach mocne drzwi i dobry zamek to za mało! Zobacz, jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem

Monitoring domowy
Choć wydawać by się mogło, że systemy alarmowe to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla obiektów użytku publicznego lub, w ostateczności, domów prywatnych – warto rozważyć ich montaż również w mieszkaniu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zainwestowałeś w solidne drzwi antywłamaniowe i nowoczesny zamek? Dobra decyzja. To zabezpieczenie, które z całą pewnością zwiększy bezpieczeństwo Twojego mieszkania. Niemniej jednak, nadal może być ono niewystarczające. Włamywacze wiedzą w jaki sposób je sforsować. Jeżeli chcesz mieć pewność, że pod Twoją nieobecność nikt nie dokona włamania, poznaj możliwości, jakie dają systemy alarmowe.

Choć wydawać by się mogło, że systemy alarmowe to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla obiektów użytku publicznego lub, w ostateczności, domów prywatnych – warto rozważyć ich montaż również w mieszkaniu. Zwłaszcza że te dostępne obecnie na rynku mogą być precyzyjnie dopasowane do jego specyfiki – tak, aby nie naruszały Twojej prywatności, a jednocześnie zapewniały Ci pełne poczucie bezpieczeństwa.

Nowoczesne systemy zabezpieczeń – nie tylko dla biznesu

Dobry system zabezpieczeń do mieszkania różni się oczywiście od tego, który zostanie zastosowany w urzędzie, biurowcu czy galerii handlowej. Mimo to, jego zadanie jest podobne. Ma:

  • działać prewencyjnie – zniechęcając potencjalnego włamywacza do dokonania przestępstwa,
  • reagować na potencjalne sytuacje zagrożenia – np. wtargnięcie włamywacza do Twojego domu czy podjęcie próby sforsowania drzwi balkonowych – wydając sygnał dźwiękowy i świetlny, także po to, aby odstraszyć przestępcę,
  • powiadomić właściciela obiektu, jak i stosowne służby – tak, aby możliwa była szybka i efektywna interwencja.

W jaki sposób te zadania są realizowane w domach i mieszkaniach prywatnych? Istotny jest dobór odpowiednich elementów systemu oraz ich integracja.

Czujniki ruchu i więcej

Jak zatem wygląda system zabezpieczeń w mieszkaniu? Jego podstawą jest oczywiście centrala alarmowa, a także sygnalizator świetlny i dźwiękowy. Mogą być zamontowane np. tuż przed wejściem do mieszkania czy na balkonie – tak, aby sygnał alarmowy szybko dotarł do Twoich sąsiadów i przechodniów.

Ponadto jego integralną częścią mogą być:

  • czujniki ruchu – np. na balkonie i przy wejściu,
  • czujniki otwarcia oraz zbicia szyby – reagujące wówczas, gdy złodziej zechce wyważyć drzwi lub otworzyć jedno z okien i przez nie dostać się do środka,
  • czujniki dymu i gazu – dodatkowo zwiększające Twoje bezpieczeństwo na wypadek pożaru czy wycieku gazu,
  • pilot napadowy – który pozwoli Ci wezwać grupę interwencyjną np. wówczas, gdy ktoś próbuje się włamać do mieszkania, a Ty jesteś wewnątrz i obawiasz się o swoje bezpieczeństwo.

A co z kamerami? Zasadniczo – nie montuje się ich w pomieszczeniach mieszkalnych z uwagi na kwestie prywatności. Niemniej jednak, dobrze opracowany system, w którym kamery włączają się jedynie wówczas, gdy mieszkańcy są poza domem i uruchamiają się czujniki bezpieczeństwa nie naruszy prywatności.

Warto pamiętać, że sam montaż systemu alarmowego nie wystarczy. Aby działał on naprawdę skutecznie, powinien być podłączony do sieci obsługiwanej przez agencję ochrony, np. taką jak Konsalnet. Wówczas, gdy alarm się uruchomi, na miejscu szybko pojawi się grupa interwencyjna oraz zostaną wezwane odpowiednie służby.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,