Żyrandole do salonu – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

Efektywny żyrandol
Zanim kupi się żyrandol, trzeba zwrócić uwagę również na to, jakie światło daje. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Żyrandol to element wystroju, który jest równie ważny, co kanapa czy stół. Źle dobrany, może zaburzyć estetykę pomieszczenia, w którym się znajduje. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze wymarzonej lampy? Podpowiadamy, jaki żyrandol kupić, by idealnie się wpasował w wystrój pomieszczenia.

Efektywne żyrandole do salonu

Żyrandol do salonu powinien być nie tylko ładny, ale przede wszystkim powinien pasować do wystroju pomieszczenia. W innym przypadku zaburzy estetykę pokoju i może złamać całą koncepcję. Lampy w pomieszczeniach co prawda pełnią ważną funkcję dekoracyjną, jednak nie wolno zapominać o ich pierwotnym przeznaczeniu. W pełni funkcjonalny żyrandol z energooszczędną żarówką potrafi rozświetlić każde pomieszczenie i na tym powinno się skupiać w pierwszej kolejności.

Przy wyborze żyrandola należy się kierować zarówno jego designem, jak i funkcjonalnością – mówi ekspert z serwisu lampy.pl. – Jeżeli źle dobierze się klosz, żyrandol może na przykład przyciemnić i optycznie pomniejszyć pomieszczenie, co może być katastrofalne dla małych mieszkań.

Zanim kupi się żyrandol, trzeba zwrócić uwagę również na to, jakie światło daje. Na rynku można spotkać między innymi nowoczesne żyrandole do salonu, które mają tak skonstruowany klosz, że dają bardzo dużo światła. W połączeniu z żarówką LED są w stanie rozświetlić każdy pokój, a co za tym idzie – optycznie go powiększyć. Nie do każdego salonu jednak pasuje nowoczesna lampa – na rynku można również znaleźć klasyczne żyrandole do salonu, które doskonale komponują się z tradycyjnymi wnętrzami. A jeżeli ktoś urządził dom w stylu barokowym lub glamour, to kryształowe żyrandole do salonu będą dla niego najlepszą opcją. Przy urządzaniu mieszkania zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu konsekwencji.

Jaki żyrandol kupić?

Salon z ciekawym żyrandolem
Żyrandol to element wystroju, który jest równie ważny, co kanapa czy stół. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Przede wszystkim oprócz designu należy wziąć pod uwagę funkcję, którą ma spełniać żyrandol. Jeżeli ma dawać lekkie, delikatne światło (np. w dobrze oświetlonym na co dzień pomieszczeniu), to można postawić na węższe klosze, które będą pełniły funkcję bardziej dekoracyjną. Jeżeli jednak pokój, w którym ma się znaleźć lampa, jest ciemny, należy zwrócić uwagę na rozłożystość klosza – im większy klosz, tym lepiej rozprasza światło. Dzięki temu nawet mała, ciemna łazienka bez okien będzie wydawać się jasna i przestronna.

W salonie z reguły spędza się większość swojego wolnego czasu. Zwykle też tam się odpoczywa, je posiłki lub przyjmuje gości. Dlatego tak ważny jest zakup żyrandola, który zapewni przyjemną atmosferę i jednocześnie doświetli pomieszczenie. Podstawą jest oczywiście zamontowanie lampy na suficie – jeżeli salon jest duży, warto wybrać albo jeden rozproszony klosz w centralnym punkcie na suficie, albo dwa mniejsze, które przymocuje się nieco bliżej ściany. Przy takim rozwiązaniu należy jednak sprawdzić pod jakim kątem pada światło i czy przypadkiem nie będzie za jasno. Do tego typu żyrandoli należy też dobrać odpowiednie żarówki o różnym kącie padania światła.

W dużych pokojach sprawdzają się wiszące żyrandole, z kolei w mniejszych – plafony, które przylegają do sufitu – mówi ekspert z serwisu lampy.pl. – Warto też pomyśleć od razu o oświetleniu dodatkowym, które uzupełni światło główne.

Żyrandol powinien mieć również możliwość regulacji natężenia światła. Dzięki temu będzie można dostosować jasność do aktualnej pory roku i do ewentualnych lamp, które doświetlają salon. Dodatkowo warto pomyśleć o żarówkach ledowych, które są energooszczędne i bardziej wydajne od zwykłych żarówek. Jeżeli chodzi o barwę światła, to do salonu poleca się szczególnie neutralne światło białe lub klasyczne żółte – nie poleca się z kolei niebieskiego, zimnego światła, które nie sprzyja relaksowaniu się.

Wybór żyrandola to nie tylko wybór jego designu – zanim kupi się lampę do salonu koniecznie trzeba sprawdzić ją pod kątem m.in. padania i rozpraszania światła. Warto dobrać takie parametry żyrandola, żeby przy jego pomocy doświetlić i podkreślić piękno salonu, w którym chce się go zamontować. Dzięki temu łatwiej będzie można się w nim zrelaksować.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,