Kuchnia zamknięta czy aneks kuchenny?

otwarta jasna kuchnia
Każdy, kto rozważa posiadanie otwartej kuchni powinien zapoznać się z jej zaletami i zastanowić się czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla jego potrzeb| fot.: stock.adobe.com
Każdy, kto rozważa posiadanie otwartej kuchni powinien zapoznać się z jej zaletami i zastanowić się czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla jego potrzeb.

 

W ostatnich latach można zauważyć, że aneks kuchenny pojawia się w coraz większej ilości mieszkań i domów. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań oddawanych przez deweloperów oraz domów budowanych przez osoby indywidualne. Ponadto aneksy przy okazji remontów pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest to koniecznością. W przypadku bardzo małych mieszkań budowanych w poprzednim wieku często występowały ciemne kuchnie z mało estetycznym oknem w ścianie. Obecnie wyburza się w nich ścianki i tworzy kuchnię otwartą. Warto jednak podkreślić, że zarówno kuchnie otwarte jak i zamknięte mają swoje dobre i złe strony.

Kuchnia otwarta-kto będzie zadowolony z takiego rozwiązania?

Każdy, kto rozważa posiadanie otwartej kuchni powinien zapoznać się z jej zaletami i zastanowić się czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla jego potrzeb. Aneksy są to kuchnie najczęściej otwarte na salon. Rzadszym rozwiązaniem jest budowanie kuchni otwartych na przedpokój. Na kuchnię otwartą warto postawić zawsze wtedy, gdy mamy małe mieszkanie a jest możliwość wyburzenia ściany między kuchnią a salonem. Dzięki temu zyskamy bardzo dużo przestrzeni i całe mieszkanie będzie wydawało się przestronniejsze. Kuchnie w formie aneksu dają duże możliwości aranżacji. Mogą one występować w systemie całkiem otwartym lub częściowo zamkniętym. Wiele osób decyduje się postawić barek pomiędzy kuchnią a pokojem, czasami w tym miejscu występuje wąska ścianka albo ruchoma przesłona, na przykład szklana. Kuchnia otwarta będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin, które lubią spędzać cały czas razem. Szczególnie docenią ją rodzice małych dzieci, bo dzięki takiemu rozwiązaniu można przygotowywać posiłki i jednocześnie mieć na oku dzieci. Otwarte kuchnie wybierają także osoby, które lubią wspólne gotowanie z przyjaciółmi. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że kuchnia w formie aneksu będzie jaśniejsza i lepiej doświetlona a to daje duży komfort pracy.

zamknięta kuchnia
Zamknięta kuchnia pozwala na pewną izolację, nie wchodzą do niej osoby postronne a w razie potrzeby można zamknąć drzwi | fot.: stock.adobe.com

Kto wybiera kuchnie zamknięte?

Na kuchnie tradycyjne czyli zamknięte decydują się osoby, które nie są w stanie zaakceptować wad kuchni otwartych. Trzeba pamiętać o tym, że kuchnia otwarta to także uciążliwości takie jak hałasy urządzeń kuchennych oraz zapachy. Posiadanie otwartej kuchni może być niekomfortowe w czasie spotkań towarzyskich dla tych osób, które mają tam idealnego porządku. Zamknięta kuchnia pozwala na pewną izolację, nie wchodzą do niej osoby postronne a w razie potrzeby można zamknąć drzwi. Będzie ona dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią mieć spokój podczas gotowania i nie chcą żeby ktoś im przeszkadzał. Zamknięta kuchnia przydaje się również w kawalerkach, które zamieszkują osoby mające odrębne grono znajomych.

Każdy, kto zastanawia się jaką kuchnię wybrać powinien przede wszystkim przemyśleć styl życia swojej rodziny. Aneks na pewno będzie dobry dla singli oraz osób, które gotują niewiele. Pozostałe osoby, jeśli mają wątpliwości mogą zdecydować się na aneks i zaprojektować go tak, by w razie potrzeby za kilka lat przerobić go na kuchnię zamkniętą z pomocą lekkiej ścianki z płyt gipsowych.

AMU