Malowanie cegły na ścianie – szybki sposób na odmianę wnętrza

Cegła na ścianie
Ceglane ściany pomalowane na biało najlepiej sprawdzają się we wnętrzach loftowych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ściana wykonana z cegły znakomicie prezentuje się we wnętrzach loftowych. Bardzo często takie rozwiązanie można znaleźć w restauracjach i barach, a także w większych mieszkaniach. Niekiedy ściana wykonana z cegły wygląda bardzo dobrze, czasami jednak trzeba ją odpowiednio pomalować, aby nabrała wyrazistości i odpowiedniego charakteru.

Przed pomalowaniem cegły na ścianie, w pierwszej kolejności należy użyć środka, który będzie gruntował stare podłoże. W praktyce oznacza to, że zapewni on właściwą przyczepność nakładanych w dalszej kolejności farb dekoracyjnych, a także ich równomierne schnięcie.

Co zrobić, aby malowanie było efektywniejsze?

Wewnętrzną ścianę z cegły warto zagruntować przed malowaniem, wówczas efekt końcowy będzie zdecydowanie lepszy. W tym celu stosuje się farbę Nobiles Super Akryl rozcieńczony 10-20% dodatkiem wody pitnej. Warto wiedzieć, że efektywne malowanie w dużym stopniu zależy od dobrej farby do zagruntowania.

Kolorystyka ściany z cegły dopasowana do wnętrza

Najczęściej ściany wykonane z cegły maluje się na kolor biały, czarny, szary. Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na nieco bardziej nowatorskie rozwiązanie, ale też jednocześnie niebanalne. W tym celu można posłużyć się np. farbą lateksową Nobiles Pory Roku, która posiada cztery linie kolorystyczne, w 44 kolorach. Liliowa ceglana ściana, a może srebrzysta, choć to nieco nowatorskie rozwiązania, mogą okazać się trafionym pomysłem.

Ceglane ściany pomalowane na biało najlepiej sprawdzają się we wnętrzach loftowych. Jest to doskonałe tło dla przedmiotów, które chcemy uwydatnić, np. obraz w czarnej ramie, lub oryginalny kinkiet. Cegły pomalowane na ciemny kolor pomniejszą optycznie dane wnętrze, dlatego najlepiej wyglądają wtedy, kiedy znajdują się tylko na niektórych fragmentach ściany. Wprowadzi to pewne urozmaicenie do danego wnętrza.

Warto także pamiętać o tym, że ceglana ściana wymaga sąsiedztwa gładkich powierzchni (np. wykonanych z płyt gipsowych i drewnianych). Chropowate ściany mogłyby wprowadzić nieład.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,