Stół w roli głównej. Jaki wybrać do jadalni?

Stół w jadalni
Stół ustawiony w części jadalnianej w salonie, musi pasować stylem i kolorem do całej aranżacji. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Stół, to mebel potrzebny w każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu. Jeżeli dysponujemy samodzielną jadalnią, będzie on miejscem skupiającym rodzinę i gości. Gdy nie posiadamy oddzielnego pomieszczenia, możemy ustawić stół w kuchni. Wtedy stanie się ona centrum życia rodzinnego.

Stół do jadalni

W coraz większej liczbie domów, pojawia się otwarta kuchnia. Połączenie jej z jadalnią, to bardzo wygodne rozwiązanie. Może też być otwarta na salon i wtedy część jadalniana staje się łącznikiem pomiędzy nimi. Bez względu na to, czy jadalnia jest oddzielnym pomieszczeniem, czy nie, stół musi być reprezentacyjny, gdyż to przy nim będziemy ucztować z rodziną i przyjaciółmi.

Jaki stół do jadalni?

Stół ustawiony w części jadalnianej w salonie, musi pasować stylem i kolorem do całej aranżacji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupno stołu rozkładanego. W czasie wizyty gości można go powiększyć do wymaganych rozmiarów. Czteroosobowa rodzina potrzebuje stołu o wymiarach minimalnych 140x 90 cm. Mniejszy rozmiar utrudni zasiadanie i będzie niewygodny. Do salonu idealnie pasuje stół okrągły lub owalny. Optycznie wydaje się on mniejszy od prostokątnego. Wygodny stół dla ośmiu osób wymaga około 12 m kwadratowych wolnej przestrzeni. Musi wokół niego pozostać miejsce na krzesła i swobodne poruszanie się.
Stół prostokątny jest meblem uniwersalnym. Sprawdzi się zarówno w jadalni jak i kuchni. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by zwrócić szczególną uwagę na blat stołu oraz rozstawienie jego nóg po rozłożeniu. Mogą one utrudniać wygodne siedzenie. Blat stołu musi być nie tylko dekoracyjny, ale też odporny na wysokie temperatury i wodę. Jego powierzchnia powinna być twarda, gładka i łatwa do czyszczenia. Warto wybierać modele wyposażone w szufladę, gdyż można w nich przechowywać różne, przydatne w czasie posiłków przedmioty, jak sztućce, czy serwetki. Bardzo ważne jest, by mebel był stabilny.

Stół do kuchni

Nawet w małej kuchni potrzebny jest stół. W zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy, mamy do wyboru różne rozwiązania. W dużej kuchni najlepszy będzie stół prostokątny lub kwadratowy. Można przystawić go do ściany, by nie zajmował nadmiaru miejsca. W małej kuchni, stół może być składany lub wysuwany. Może być przedłużeniem parapetu, czy blatu szafki kuchennej. Gdy nie jest potrzebny, składamy go, by nie zajmował miejsca.

Jaki materiał na stół?

https://www.meblujesz.pl/wiadomosc/jaki-stol-do-kuchni-wybrac-ktory-bedzie-najlepszy/8120/

Stół w kuchni, to nie tylko miejsce do spożywania posiłków, ale także dodatkowa powierzchnia robocza. Dlatego jego blat musi być dostosowany do trudnych warunków. Blat z miękkiego drewna, jak np. sosna, szybko ulegnie porysowaniu. Jeżeli wybieramy drewno, to musi ono być twarde. Lakierowane, łatwo odparza się od gorących talerzy, czy kubków. Bardzo dobrze sprawdzą się w kuchni blaty laminowane. Nie zaszkodzi im wysoka temperatura i woda. Podobnie jak blatom z płytek ceramicznych. Te jednak narażone są na obicia i pęknięcia. W nowoczesnej kuchni dobrym rozwiązaniem jest stół z blatem szklanym. Szkło musi być hartowane, wtedy jest odporne na stłuczenia. Łatwo się je czyści, ale nawet po dotknięciu dłonią pozostają widoczne ślady. Stół z tworzywa sztucznego zazwyczaj jest lekki i mało stabilny. Decydując się na taki materiał, należy zwracać uwagę na jego jakość. Niektóre stoły z PCV odbarwiają się pod wpływem wysokiej temperatury panującej w kuchni. Metalowy stół może mieć blat wykonany z płytek ceramicznych lub metalu. Może być bardzo dekoracyjny, jednak tu również należy sprawdzić jego stabilność.

Stylistyka stołu

Do klasycznej jadalni idealnie pasuje stół drewniany. Może mieć tłoczone nogi i lakierowany blat. W zestawie z tapicerowanymi krzesłami, będzie piękną ozdobą jadalni. Dużą uwagę należy zwrócić na wielkość stołu i jego ciężar. Zbyt duży i ciężki stół, będzie przytłaczał małe wnętrze. Podobnie jak ciemna kolorystyka. W małej kuchni, czy jadalni, lepiej ustawić stół wyglądający na lekki w jasnych odcieniach naturalnego drewna lub bieli. Wybór zależy od naszego gustu, jednak zawsze należy kierować się stylistyką całej aranżacji wnętrza. Elegancja mebli leży w ich prostocie i jakości wykonania. Warto wybrać stół ponadczasowy, który oprze się zmianom mody. Będzie nam wtedy długo służył.


Materiał partnera zewnętrznego