Okrycia i akcesoria dla koni na zimę

Koń okryty derką na zimę
Zimą istotne jest, by zapewnić koniom komfort termiczny, co - w wielkim uproszczeniu - oznacza, że nie powinno się go ani przegrzewać (np. w zbyt grubej, polarowej derce), ani też nadmiernie wyziębiać | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wielkimi krokami zbliża się zima – jak przygotować konia na tę porę roku? Producenci sprzętu i akcesoriów proponują wiele funkcjonalnych rozwiązań i asortyment, który chroni sierść i kopyta przed niskimi temperaturami. Sprawdź, w jakich sytuacjach koń ich potrzebuje.

Pielęgnacja i opieka nad koniem zimą

Zimą nie tylko temperatura jest istotnym czynnikiem, wpływającym na komfort konia, niemniej ważny jest również przepływ i poziom wilgotności powietrza. Bywają sytuacje, że termometr wskazuje około zera, ale z powodu wilgoci odczuwalna temperatura jest znacznie niższa. Wiele zależy również od tego, gdzie zimą przebywa koń – jak wygląda stajnia czy boks. Miejsce powinno chronić zwierzę przed wiatrem oraz opadami, mieć podłoże, które dobrze izoluje. Przestrzeń należy regularnie – również w sezonie zimowym – wietrzyć, by zapewnić stały dostęp świeżego powietrza. Zalegający śnieg i lód, po których koń może się ślizgać, zaleca się regularnie usuwać, by uniknąć kontuzji i wypadków. Zimą jadłospis konia wygląda inaczej niż na wiosnę czy jesień. W posiłkach nie powinno zabraknąć źródła cennej energii, a ewentualne niedobory witamin czy minerałów można uzupełnić za pomocą suplementów lub zdrowych przekąsek.

W zimie istotne jest, by nie rezygnować z aktywności i ruchu na świeżym powietrzu – jest to gwarancja, że koń utrzyma dobrą kondycję i zdrowie. Stosunkowo gruba skóra konia chroni go przed zimnem, również sierść ma właściwości izolacyjne. Gruczoły potowe i układ krwionośny regulują prawidłowy przepływ ciepła w ciele konia, chronią przed jego utratą i utrzymaniem temperatury ciała na właściwym – stałym – poziomie. Warto zadbać o stan kopyt, które zimą są szczególnie narażone na niskie temperatury, wysuszenie i pękanie. Czy akcesoria, takie jak derka polarowa czy osuszająca, są potrzebne?

Okrycia dla koni na zimę

Zimą istotne jest, by zapewnić koniom komfort termiczny, co – w wielkim uproszczeniu – oznacza, że nie powinno się go ani przegrzewać (np. w zbyt grubej, polarowej derce), ani też nadmiernie wyziębiać. O tym, czy zdecydować się na derkę – polarową czy osuszającą – decyduje przede wszystkim fakt, czy koń w sezonie jesienno-zimowym jest golony. Jeżeli tak, to w większości przypadków będzie to dobra inwestycja. Inne kryteria, którymi warto się kierować podczas wyboru okrycia dla konia na zimę, to inne cechy zwierzęcia, jego predyspozycje oraz stan zdrowia. Po polarowe i osuszające derki sięgają właściciele koni trenujących lub ras z delikatną, krótką sierścią. Również w przypadku zwierząt chorych, chudych, starych, w trakcie choroby lub rekonwalescencji, warto rozważyć zakup zimowego okrycia. Derki na najzimniejsze miesiące powinny ochraniać konia od okolic kłębu aż do zadu, dlatego zimowe modele są znacznie bardziej rozbudowane niż te przeznaczone na wiosnę czy lato.

Poza derką polarową innym przydatnym okryciem na zimę jest derka osuszająca. Również w tym wypadku jest to rzecz przydatna przede wszystkim dla koni golonych. Ogolony koń po intensywnym wysiłku lub treningu w najzimniejsze miesiące w roku (schyłek jesieni i cała zima) wymaga osuszenia. Bez derki jest to długotrwałe i żmudne, a dzięki temu akcesorium można znacznie przyspieszyć i usprawnić ten proces. Przed założeniem osuszającej derki zalecane jest użycie w pierwszej kolejności ręczników (najlepsze będą z mikrofibry, niektórzy wykorzystują do wycierania koni słomę), a dopiero później – po wstępnym osuszeniu – nałożenie derki. Najlepsze miejsce, by spocony lub mokry koń wysechł, to osłonięty przed wiatrem boks. Warto wówczas podać mu porcję karmy (najlepsza będzie pasza objętościowa) – w procesie jej trawienia wytwarza się ciepło, które przyspiesza wysychanie sierści.

 Inne akcesoria dla koni na zimę

Co, poza okryciem dla konia na zimę, można kupić, by zagwarantować mu komfort, ciepło i bezpieczeństwo? Jednym z takich akcesoriów są ocieplacze stajenne (występujące również pod nazwą owijek). Tego rodzaju produkt jest stosowany u koni, które mają problemy ze stawami lub cierpią na choroby ścięgien, a także po to, by przeciwdziałać pojawianiu się stanów zapalnych, zabezpieczać przed zranieniem oraz przyspieszać gojenie się ran. Inne zastosowanie ocieplaczy stajennych to w charakterze zabezpieczenia podczas transportu konia. Ocieplacze występują w kilku wielkościach, a wygodne zapięcia – najczęściej rzepy – łatwo regulować w taki sposób, by były idealnie dopasowane do nogi konia. Warto sięgać po ocieplacze, które są podszyte miękkim, delikatnym materiałem (np. polarem) – są wygodne i nie obcierają.

Inny produkt na zimę to mata dla konia. Po co się ją stosuje i w jakich sytuacjach? Mata gwarantuje izolację cieplną i antypoślizgowość, ponadto również ma właściwości uspokajające konia. Położenie jej w boksie zwiększa komfort odpoczynku. Maty wykonuje się z elastycznych materiałów, takich jak guma lub PVC, które są łatwe w utrzymaniu czystości oraz delikatne dla kopyt, nóg i stawów. Gdzie – poza boksem – można je zastosować? Na karuzelę dla koni, arenę do jazdy, ścieżkę, miejsce do karmienia lub pojenia, padok, myjkę.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,