Do produkcji poszewek na pościel wykorzystuje się rozmaite materiały – od bawełny, przez satynę, aż po adamaszek. Każda z nich cechuje się innymi właściwościami, które warto poznać, zanim dokonamy zakupu. Oto garść przydatnych porad na ten temat.
- Bawełna – takie poszewki na pościel cieszą się bardzo dużą popularnością. Związane jest to z faktem, iż tkanina ta pozwala skórze oddychać, jest miła w dotyku, skutecznie odprowadza wilgoć, a jej pranie nie stanowi większych problemów. Cechuje się również stosunkowo korzystną ceną. Do jej wad zaliczyć można natomiast podatność na gniecenie. Specyficzną jej odmianą jest bawełna egipska – długowłóknista, wysokiej jakości i gruba, przez co najlepiej sprawdza się zimą.
- Satyna – materiał ten jest cienki, ciepły, miły w dotyku i efektowny, a to ze względu na delikatny połysk. Wbrew pozorom, satyna nie jest materiałem zimnym. Owszem, nieco gorzej niż bawełna izoluje ciepło, lecz z powodzeniem sprawdzi się w roli okrycia na sezon wiosenno – letni.
- Jedwab – wykorzystuje się go do produkcji luksusowych poszewek na pościel. Jest miły w dotyku, dobrze wentyluje i nie przyciąga kurzu, dzięki czemu dobrze sprawdzi się u alergików, astmatyków oraz osób borykających się z chorobami zatok. Co więcej, tkanina ta koi układ nerwowy i opóźnia procesy starzenia, co czyni z niej idealne rozwiązanie dla pacjentów z artretyzmem. Jedwab najlepiej sprawdzi się wiosną oraz latem.
- Wełna – równie luksusowy materiał co jedwab. Dobrze wentyluje w cieplejsze dni i zapewnia skuteczną termoizolację w zimie. Nie przyciąga kurzu i bardzo dobrze działa na dolegliwości reumatyczne. Najbardziej ceniona jest ta pozyskiwana z merynosów australijskich oraz wielbłądów.
- Flanela – lekka tkanina, której powierzchnię pokrywa okrywa włókienna. Wykonane z niej poszewki na pościelsą odporne na uszkodzenia mechaniczne i dobre izolują ciepło, w związku znajdą zastosowanie w chłodniejszych miesiącach roku.
- Kora – jej cechą charakterystyczną jest wklęsło – wypukła faktura. Kora nie gniecie się i nadaje do użytkowania przez cały rok, bez względu na panującą za oknem temperaturę.
- Len – materiał ten dobrze wentyluje, jest przewiewny i pozwala skórze oddychać. Jest jednocześnie gruby i dobrze izoluje, dzięki czemu pod wykonanymi z niego poszewkami na pościel można spać przez cały rok. Do jego zalet zaliczyć można także antystatyczność oraz antyalergiczność. Wadą jest natomiast podatność na gniecenie.
- Bambus – dobrze odprowadza wilgoć i ma właściwości antystatyczne oraz bakteriobójcze. Nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dla alergików.
- Adamaszek bawełniany – tkanina jednocześnie bardzo efektowna, jak i ciepła oraz trwała. Takie poszewki na pościelnajlepiej sprawdzą się zimą.
- Perkal – tkanina o splocie włókiennym, z której produkuje się naturalne, miłe dla skóry oraz trwałe poszewki na pościel.
Materiał partnera zewnętrznego