Modne szarości w polskich pokojach dziennych wciąż królują!

elegancki salon w odcieniach szarości
Jeśli ogólnie pojęte szarości kojarzą nam się wyłącznie z ponurymi, smutnymi kolorami – w kontekście wystroju wnętrz możemy śmiało pożegnać to przekonanie | fot.: stock.adobe.com

W wielu aranżacjach wnętrz niebagatelne znaczenie ma wystrój salonu. To w końcu pokój dzienny zazwyczaj stanowi centrum życia w mieszkaniu lub domu. I pełni różne role: raz jest miejscem rodzinnych obiadów lub towarzyskich spotkań z przyjaciółmi, innym razem pozwala odprężyć się po ciężkim dniu pracy, czasem też staje się sypialnią. Uzyskanie efektu aranżacyjnego, który sprzyja funkcjonalności pokoju dziennego, a zarazem nadaje mu wyjątkowy styl i nastrój, wymaga odpowiedniego dobrania kolorów, mebli oraz dodatków. Pod tym względem rewelacyjnie sprawdzają się wciąż tak chętnie wybierane, różne odcienie szarości – np. w gustownych, wygodnych, biało-szarych narożnikach.

Kolor szary w pokoju dziennym – lekko, elegancko, funkcjonalnie!

Jeśli ogólnie pojęte szarości kojarzą nam się wyłącznie z ponurymi, smutnymi kolorami – w kontekście wystroju wnętrz możemy śmiało pożegnać to przekonanie. Wbrew pozorom znakomicie sprawdzają się w wielu różnych aranżacjach – zwłaszcza tych panujących w pokojach dziennych – zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym.

Odcienie szarości obecne w salonie mogą mu nadać bardziej klasyczny, elegancki lub wyraźnie nowoczesny, stylowy charakter. Odpowiadają w takim pomieszczeniu za poczucie świeżości, lekkości, harmonii ładu i porządku. Wraz ze stonowanymi barwami w pokoju dziennym gości nastrój spokoju, odprężenia, a przez to także ciepła oraz przytulności – w przeciwieństwie do początkowych, mylnych wyobrażeń, od których zaczęliśmy. Jednym słowem, odcienie szarości potrafią nasycić atmosferę salonu tym wszystkim, czego oczekiwalibyśmy od istoty takiego pomieszczenia.

A to nie wszystko. Delikatne szarości, w połączeniu z bielą, mogą też odsłonić swoje funkcjonalne atuty. Mowa o optycznym powiększeniu metrażu lub „przemienieniu” układu salonu (np. wpływaniu na odbiór jego długości, szerokości, wysokości) czy też wydzielaniu jego stref (choćby w przypadku salonu z aneksem kuchennym). Tak zestawione kolory pozwalają też wpuścić do środka więcej światła oraz pomagają w wygodnym wykonywaniu różnych czynności (np. spożywaniu wspólnych posiłków). Nie da się ukryć, że w kontekście połączenia estetycznego i praktycznego wymiaru aranżacji, różne kolory i odcienie szarego znajdują mnóstwo entuzjastów, którzy z powodzeniem stosują je w pokojach dziennych oraz innych pomieszczeniach.

Stylowa uniwersalność – czyli modne szarości w wydaniu, jakie zechcesz!

Za co jeszcze tak wielu ludzi pokochało szarości w polskich pokojach dziennych? Odpowiedź brzmi: za ich niesamowitą uniwersalność. Nie należy jej jednak mylić z nadmierną neutralnością, nudą, brakiem charakteru. Charakter szarości zastosowanych w aranżacji pokoju dziennego potrafi być zaskakujący, ujmujący. Rzecz w tym, że możemy nadać mu niemal dowolny kształt, który okaże się oryginalny, stylowy oraz spełniający nasze!

Po pierwsze, rodzajów szarości jest całe mnóstwo. Chodzi nie tylko o jaśniejsze i ciemniejsze, bardziej zdecydowane oraz stonowane, pastelowe odcienie. Warto też pamiętać o antracycie, kolorze popielatym, niebieskoszarym oraz innych mieszankach, które świetnie pasują do salonu. Można tworzyć z nich łagodne przejścia albo ciekawe kontrasty. Warto też zaznaczyć, że szarości „lubią się” z niemalże każdym innym kolorem: niebieskim, bordo, zielenią czy tak modnym teraz żółtym. Po drugie – szarości zadomowiły się w wielu trendach aranżacyjnych. Ich cudowne realizacje znajdziemy w oszczędnym stylu minimalistycznym lub skandynawskim, nieco bardziej surowym, ale wyjątkowo atrakcyjnym stylu loftowym, podkreślającym bliskość z naturą stylu rustykalnym, eleganckim, wytwornym stylu francuskim czy nawet odważniejszym, połączonym z kontrastującymi dodatkami stylu boho.

Tak jak już było wspomniane, to, czy pokój dzienny w tych odcieniach zyska bardziej wymiar klasyczny, czy nowoczesny, zależy wyłącznie od nas. I co więcej, każdy z tych kierunków okaże się strzałem w dziesiątkę. A jeśli nie chcemy w zdecydowany sposób wybierać pomiędzy tymi wariantami? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je połączyć! Doskonałym przykładem jest ten biało szary narożnik: https://modernomeble.pl/naroznik-manhattan/21-naroznik-manhattan-sprezyna-pojemnik.html.

Poza solidnym wykonaniem (wzmocniony stelaż z drewna), przestronnością, wygodą i praktycznymi rozwiązaniami, jakie oferuje (wybór strony narożnika, komfortowa funkcja spania, spory pojemnik na pościel), narożnik odznacza się eleganckim designem, utrzymanym w kolorach szarości i bieli, który świetnie wpasuje się zarówno w klasyczne, jak i nowocześniejsze aranżacje pokoju dziennego. To zresztą kolejny atut opisywanych kolorów. Szarości w salonie sprawdzają się nie tylko na ścianach, ale również na meblach, tkaninach czy dodatkach, jak zasłony, lampy, dywany, wazony oraz inne elementy dekoracyjne. Znakomicie współgrają z drewnem, szkłem oraz obecną w pokoju dziennym roślinnością. Idealnie czują się jako aranżacyjne tło oraz w roli głównego bohatera wystroju, prezentując się z klasą, delikatnością, stonowaną elegancją.

OLI