Kwasy w kosmetyce – jak zacząć z nimi przygodę?

kwasy w kosmetyce
Kwasy są pozyskiwane z owoców lub innych roślin, np. ryżu, trzciny cukrowej czy otrębów. Mogą być też syntetycznie wytwarzane w laboratoriach. Zalicza się je do grupy peelingów chemicznych | fot.: materiał partnera

Zabiegi z kwasami od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wspaniale działają na cerę problematyczną, jak i dojrzałą. Oto kilka informacji o tym, jak zacząć z nimi przygodę samodzielnie w domu.

Na pewno nie jeden raz słyszałaś o takich kwasach jak: AHA, BHA, PHA czy hydrokwasach. Są to nazwy poszczególnych kwasów, które są dobierane pod typ cery. Wiele zabiegów z kwasami możemy wykonać w gabinecie kosmetycznym, jednak możesz włączyć je samodzielnie do swojej pielęgnacji twarzy w domu. Oto co powinnaś wiedzieć o kwasach, zanim zaczniesz z nimi przygodę.

Kwasy – co warto o nich wiedzieć

Kwasy są pozyskiwane z owoców lub innych roślin, np. ryżu, trzciny cukrowej czy otrębów. Mogą być też syntetycznie wytwarzane w laboratoriach. Zalicza się je do grupy peelingów chemicznych. Ich ogromnym plusem jest to, że nie zawierają drobinek, a tak jak peelingi enzymatyczne doskonale rozpuszczają martwy naskórek.

Kwasy rozwiązują wiele problemów skórnych i mają szerokie pole działania. Dzięki nim możemy uzyskać nie tylko gładką cerę, ale przede wszystkim pozbyć się nieestetycznych przebarwień np. potrądzikowych, spłycić zmarszczki i blizny, ujędrnić skórę czy wyrównać jej koloryt. Ponadto fantastycznie zmniejszają widoczność zaskórników i hamują produkcję sebum. Kwasy wpływają na tworzenie się nowych włókien kolagenowych (hamują starzenie) i kwasu hialuronowego. Zabiegi kwasowe potrafią odmłodzić skórę o kilka lat.

Wszystkie wymienione elementy wpływają na to, że kwasy są niezwykle popularne. Ciągle są prowadzone nad nimi badania, aby zabiegi były mniej drażniące, a bardziej efektywne. Coraz więcej kobiet chce z nimi zacząć swoją przygodę. Kwasy są dobierane do typu cery. Kwas salicylowy i azelainowy świetnie sprawdzi się przy skórze tłustej ze skłonnością do trądziku, natomiast kwas mlekowy jest przeznaczony do cer delikatnych i naczynkowych. Skóra dojrzała będzie mogła korzystać z dobrodziejstwa kwasu glikolowego i retinoidów. Zabiegi z kwasami wykonywać powinno się jesienią, a najpóźniej do wczesnej wiosny.

Stosowanie kwasów w domu

Jeżeli masz aktywny trądzik ze stanami zapalnymi, absolutnie nie powinno się wtedy używać kwasów! Gdy masz styczność z trądzikiem, który wynika z typu twojej cery – tłustej (małe krostki, zaskórniki), to lekkie kwasy nie powinny zaszkodzić. Jednak swoją przygodę ze stosowaniem kwasów w domu należy zacząć powoli.

Produkt, który zostanie przez was wybrany na początku, powinien mieć niewielkie stężenie. Rozpocznij stosowanie kosmetyku z mniejszą częstotliwością, tzn. nie nakładaj go codziennie, tylko najpierw raz albo dwa razy w tygodniu. Będziesz miała możliwość obserwacji skóry i reakcji. Kolejną niezwykle ważną zasadą jest moment stosowania kwasów. Będąc na początku swojej drogi z kwasami, nakładaj substancję wieczorem. W dzień po użyciu kwasu OBOWIĄZKOWO należy posmarować twarz kremem z filtrem UV! Tak naprawdę zaleca się stosowanie kwasów tylko wieczorami, gdyż wtedy nie jesteśmy narażeni na szkodliwe promienie UV. Nie oznacza to, że kremu SPF nie powinniśmy nakładać na noc. Postępujmy tak jak w ciągu dnia.

W jakiej formie stosować kwasy?

Na początku zastanawiamy się, w jakiej formie kwas będzie działał najlepiej. Czy ma być to krem, żel, a może tonik? Najważniejsze to zwrócenie uwagi na to, jaki kwas będzie odpowiedni do naszej skóry i problemu, który chcemy zwalczyć. Warto na zabieg z kwasem udać się do kosmetologa, który dobrze dobierze kwas pod naszą cerę. Później już łatwiej będzie Ci samodzielnie zastosować go w domu.

W drogerii jest wiele toników zawierających kwasy. Stosowanie ich samodzielnie w domu jest bezpieczne, gdyż toniki mają wysokie pH i mniejsze stężenie kwasów. Po toniku należy nałożyć nawilżający krem i krem SPF np. od Avon. To samo tyczy się kwasów w formie serum. Również pamiętaj o nawilżeniu skóry i jej zabezpieczeniu.

Natomiast kwasy zawarte w kremie poza SPF-em nie muszą mieć dodatkowego nawilżenia. Świetnie w pielęgnacji twarzy działają peelingi kwasowe, ale nie można ich stosować zbyt często, bo te o wysokim stężeniu mogą mocno podrażnić skórę. Wybieraj jednak te o konsystencji kremowej, gdyż są delikatniejsze. Szczególnie pokocha je skóra wrażliwa i skłonna do alergii.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,