Oszklenia i zabudowy balkonów – ważne informacje oraz różne rozwiązania

zabudowany balkon z szybą
Zanim zdecydujesz się na rodzaj zabudowy balkonu, zdefiniuj swoje cele | fot.: stock.adobe.com

Spacerując po mieście możesz zaobserwować różne rodzaje zabudowy balkonów oraz tarasów. Jedni wybierają oszklenie, a inni celują w bardziej niekonwencjonalne rozwiązania. Niezależnie od sposobu zabudowania balkonu czy tarasu takie podejście ma wiele zalet. Jakie korzyści przynosi zabudowa balkonu? Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy? Na co zwrócić uwagę decydując o rodzaju zabudowy do konkretnego balkonu? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Poznaj zalety zabudowy balkonu

Na zabudowanie balkonu bardzo często decydują się rodzice małych dzieci z uwagi na aspekty dotyczące bezpieczeństwa ich ciekawych świata pociech. Taka motywacja jest jak najbardziej słuszna, ponieważ kwestie bezpieczeństwa dzieci podczas zabawy są bardzo ważne, ale nie jest to jedyna zaleta zabudowy balkonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu na balkonie możemy cieszyć się pięknem roślinności także podczas jesienno-zimowych miesięcy, a dodatkowo  mamy też więcej prywatności. Zimą zabudowa balkonu może przyczynić się do częściowego ograniczenia kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. Zabudowany balkon może stanowić również ciekawą przestrzeń do aranżacji, dzięki której zyska także nasz salon. Widok z salonu na piękną kompozycję kwiatową na balkonie także wnętrzarsko wzbogaci to pomieszczenie. Oszklony balkon na drugim czy trzecim piętrze w bloku może stanowić także swego rodzaju ochronę przed złodziejami.

Zanim zabudujesz swój balkon poznaj formalności

Jeżeli mieszkasz w prywatnym domu to zabudowa balkonu jest wyłącznie Twoją sprawą, ale mieszkanie w bloku obliguje Cię do uzyskania pozwolenia przed rozpoczęciem tego typu prac. W tym celu należy zgłosić się do wspólnoty albo spółdzielni mieszkaniowej. Niestety może okazać się, że dokonanie zabudowy balkonu nie jest zgodne z regulaminem spółdzielni albo wspólnoty. Wtedy trzeba będzie zrezygnować z pomysłu, dlatego przed przystąpieniem do projektowania oraz szukania ekipy remontowej czy szacowania kosztów przedsięwzięcia, warto załatwić formalności. Wykonanie zabudowy bez pozwolenia jest w Polsce karalne. Co jeżeli spółdzielnia albo wspólnota mieszkaniowa nie ma nic przeciwko zabudowie balkonu? Wówczas należy poczekać na decyzję gminy albo urzędu miasta. Jeżeli w czasie 30 dni projekt nie zostanie zaopiniowany, to zwyczajowo oznacza to wydanie pozwolenia.

Typ zabudowy – co będzie odpowiednie?

Zanim zdecydujesz się na rodzaj zabudowy balkonu, zdefiniuj swoje cele. Jeżeli zależy Ci na ekonomicznym rozwiązaniu, postaw na system ramowy z albuminowymi profilami. Tego typu rozwiązanie nie jest jednak polecane w przypadku balkonów okrągłych i zaokrąglonych. Bezramowa zabudowa balkonu to nieco droższe, ale zdaniem wielu osób – bardziej efektowne pod względem estetycznym rozwiązanie. Ten typ zabudowy charakteryzuje brak profili pionowych. Obecnie możliwe jest takie ułożenie szklanych płyt, aby stanowiły one jedną całość. Przesuwna zabudowa bezramowa jest bardzo praktyczna i prosta w utrzymaniu w czystości, ponieważ przesuwny mechanizm ułatwia czyszczenie zabudowy.

Zabudowa balkonu w praktyce

Jak widać, zabudowa balkonowa może mieć różne oblicza i spełniać wiele ciekawych funkcji. Przed rozpoczęciem projektowania takich rozwiązań warto jednak postarać się o uzyskanie stosownych pozwoleń, które są konieczne. Zabudowa balkonu może wpłynąć na wizerunek całego bloku, więc przed wyborem rodzaju zabudowy warto zastanowić się czy wybrane rozwiązanie będzie wpisywało się w estetykę otoczenia.

IKU

Tags from the story
,