W trosce o zwierzęta, przeciw włamaniom i nie tylko – czyli praktyczne rozwiązania i różne zabezpieczenia okienne

kot wyglądający przez niezabezpieczone okno
Jak sprawić, by kociak mógł podziwiać świat, a my moglibyśmy przestać się bać, że spadnie? | fot.: stock.adobe.com

Często boimy się, że pod naszą nieobecność ktoś wkradnie się do domu. Na długo przed wyjazdem myślimy o tym, co z tym fantem zrobić. Zastanawiamy się też nad tym, jak uchronić nasze zwierzęta przed wypadkiem. Wszakże koty uwielbiają się wspinać na okna. Z pomocą przychodzą nam zabezpieczenia okienne. Na rynku jest ich mnóstwo. Jak dobrać to najlepsze? 

Jakie zabezpieczenia chronią przed włamaniem

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć dom przed włamaniem. Często zapominamy o tym, że to nie drzwi, ale okna są miejscem, które najbardziej kusi potencjalnego przestępcę. Dlatego też koniecznie musicie się na nich skupić. Warto wybrać więc takie zabezpieczenia, które spełnią swoją funkcję. Na samym początku weźcie pod uwagę mechanizmy elektroniczne. Dzięki temu, że monitorują obejście domu i są połączone z alarmem, mogą uchronić posesję. Włamywacz wystraszy się głośnych i wysokich dźwięków. Część modeli ma funkcję, dzięki której sygnał przesyłany jest do pobliskiej firmy ochroniarskiej. 

Jeśli jednak nie chcecie się bawić w elektronikę, warto zastanowić się nad mechanicznymi zabezpieczeniami okien. W tym przypadku sprawa jest równie prosta. Warto zainwestować w antywłamaniowe okucia okienne. Elementy, czyli tak zwane grzybki antywyważeniowe należy umieścić w skrzydle. Dzięki nim wyciągnięcie okien z framugi jest praktycznie niewykonalne. Najlepiej będzie, jeśli zamontujecie kilka takich grzybków. Dobrze będzie zainteresować się również specjalnymi szybami antywłamaniowymi. W tym przypadku, im wyższa klasa, tym lepsze zabezpieczenie. 

Dobrym pomysłem będą też klamki zamykane na kluczyk. Połączenie wszystkich środków sprawi, że dom będzie bezpieczny, a Wy spokojni. 

Zabezpieczenia chroniące zwierzęta

Opieka nad zwierzętami to nie lada wyzwanie. Czasem trzeba mieć oczy dookoła głowy, szczególnie, gdy macie otwarte okna. Ni się obejrzycie, a zwinny kot próbuje zwiedzać drugą stronę parapetu. To mogłoby być dla niego bardzo niebezpieczne. Co w takim przypadku musicie zrobić? Jak sprawić, by kociak mógł podziwiać świat, a my moglibyśmy przestać się bać, że spadnie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – należy zająć się zabezpieczeniami okiennymi. Najprostszym rozwiązaniem będzie kratka ochronna. Dzięki niej kot nadal może spacerować po parapecie, ale nie wystawi łapki zbyt daleko. 

Posiadacze zwierząt polecają także moskitiery w ramce. Muszą być one mocne, ponieważ, jak wiadomo, kocie pazurki do zbyt delikatnych nie należą. Moskitierę możecie zamontować samodzielnie lub poprosić o pomoc specjalistę. 

Ciekawym pomysłem zdaje się być również siatka na okno. Przyjrzyjcie się jednak szerokości jej oczek. Nie mogą być one zbyt szerokie, by ochronić kota przed próbami ucieczki. 

Podsumowanie

Dobór materiałów, dzięki którym możecie zabezpieczyć okna zależą od przeznaczenia. W przypadku zwierząt lepiej skupić się na siatkach lub moskitierze. Gdy boicie się włamania, zastanówcie się nad elektronicznymi i mechanicznymi elementami. Dobrym pomysłem będą grzybki antywyważeniowe, odpowiednia szyba lub system alarmowy. 

PHE

Tags from the story
,