Tani dom? To możliwe!

Projekt taniego domu
Dużo zależy od technologii budowy, materiałów czy sposobu organizacji budowy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dla wielu osób takie wyrażenie jak “tani dom” wydaje się niedorzeczne. Twierdzą, że dom z zasady jest drogi i zawsze ostateczna kwota będzie wyższa, niż pierwotnie zakładaliśmy. Czy rzeczywiście?

Na cenę domu jednorodzinnego składa się wiele czynników. Dużo zależy od technologii budowy, materiałów czy sposobu organizacji budowy. Znaczenie ma też to, czy wybieramy projekt indywidualny, czy może gotowy jak ze strony www.domoweklimaty.pl. Zasada jest taka, że im mniejszy dom, tym mniej zapłacimy. Z tego względu każde powiększenie domu zwiększa ostateczny koszt. Jak się jednak okazuje, istnieją sposoby, by zaoszczędzić na budowie domu. Poznajmy je!

Prosta bryła budynku

Ideałem jest prosta, zwarta bryła, która przewidziana jest na planie prostokąta. Jej wielką zaletą jest to, że ogranicza powstawanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Mostki tworzą się tam, gdzie występują załamania konstrukcji. To oznacza, że ściany z małą liczbą styków różnych materiałów gwarantują, że nie zanotujemy dużych strat ciepła. A co równie istotne – są tanie i proste w budowie.

Tylko dach dwuspadowy

Jeśli chcemy zaoszczędzić na dachu, wybierajmy dwuspadowy o kącie nachylenia około 30-45 stopni. Nie stracimy tu dużo ani na materiałach, ani na kosztach wykonania pokrycia dachu. Co więcej, taki dach to mniej rynien i rur spustowych, a także mniejsza ilość płyt karton-gipsowych, by zabudować poddasze.

Jaki garaż?

Garaż w bryle budynku to zdecydowanie mniejsze koszty niż wolnostojący. Oszczędności poczujemy nie tylko, gdy będziemy go budować, ale również w późniejszej eksploatacji. Przede wszystkim zapłacimy mniejsze rachunki za ogrzewanie, a to z tego powodu, że występuje mniejsza ilość przegród zewnętrznych. Jeśli zaś chodzi o samą budowę, to zużyjemy mniej materiału – szczególnie przez to, że występuje wspólna ściana między domem a garażem.

Czy warto mieć piwnicę?

Na pewno się przydaje, ale powinniśmy wiedzieć, że jej budowa podnosi ogólny koszt postawienia domu – nawet o 20%. Dobrze więc to rozpatrzyć i w razie czego z niej zrezygnować. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, bo jeśli mamy małą działkę, to niekoniecznie znajdziemy miejsce na dodatkowy budynek gospodarczy, który będzie pełnił funkcję piwnicy. Warto więc przemyśleć sprawę i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Jak więc widać można zbudować tani dom. Oczywiście nie powinniśmy rozumieć tego dosłownie, bo zawsze będzie to duża inwestycja. Niemniej, jeśli nie celujemy w ekskluzywną posiadłość, a zależy nam na oszczędnościach, to stosując tych kilka wytycznych uda nam się zatrzymać przy sobie więcej pieniędzy.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , ,