Wyposażenie łazienki – czym się kierować podczas jego wyboru?

łazienka dozownik mydła
Możesz zyskać jeszcze więcej miejsca na swoje kosmetyki i zastanowić się nad wyborem umywalki nablatowej, która ostatnio cieszy się sporą popularnością | fot.: materiał partnera

Jesteś w trakcie remontu swojego mieszkania lub domu? Zastanawiasz się, jakie wyposażenie łazienki wybrać? Na co zwracać uwagę, kupując urządzenia sanitarne, armaturę oraz meble łazienkowe? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

  1. Wyposażenie łazienki – podstawowe elementy
  2. Jak dobrać urządzenia sanitarne i armaturę?
  3. Wybieranie mebli łazienkowych

Łazienka to pomieszczenie, które wymaga odpowiedniego zaplanowania całego układu. Ważne są nie tylko materiały, ale i rozmieszczenie poszczególnych urządzeń sanitarnych i mebli łazienkowych, by zagwarantować sobie i domownikom wygodę. Ale przy wybieraniu wyposażenia łazienki nie tylko funkcjonalność jest istotna, bo również ogólna estetyka. Czym kierować się w trakcie urządzania łazienki? 

Wyposażenie łazienki – podstawowe elementy

Zanim rozpoczniesz planowanie łazienki, w pierwszej kolejności dokładnie sprawdź, jakie w ogóle masz możliwości. Na co pozwala dane wnętrze i przy jakich rozwiązaniach nas ogranicza. O ile urządzenie dużej łazienki nie jest z reguły problematyczne, o tyle trudności można napotkać przy aranżowaniu pomieszczeń stosunkowo małych. W tym drugim przypadku każde nasze działanie musi być dyktowane przede wszystkim funkcjonalnością oraz komfortem korzystania zarówno z urządzeń sanitarnych, jak i armatury czy mebli łazienkowych. Zatem na samym początku odpowiedz sobie na podstawowe pytania – na przykład: czy w niniejszej łazience zmieści się wanna? Jeśli nie, to jaka kabina prysznicowa sprawdzi się idealnie? Kwadratowa, półokrągła, pozbawiona brodzika, a może narożna?

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na aranżację i potrzebujesz inspiracji, możesz sprawdzić katalogi producentów i dystrybutorów. Na przykład taką broszurę udostępnia marka SalonyHoff, czyli firma, która oferuje swoim klientom między innymi płytki łazienkowe, ceramikę, akcesoria łazienkowe, armaturę, podłogi, drzwi, tapety i farby – wszystko, czego potrzebujesz, aby urządzić odpowiednio swoją łazienkę!

Jak dobrać urządzenia sanitarne i armaturę?

Wszystko zależy od tego, czego właściwie potrzebujesz. Na rynku z urządzeń sanitarnych i armatury znajdziesz zarówno wanny, jak i prysznice, brodziki, umywalki, sedesy czy bidety. Warto wybierać urządzenia sanitarne i armaturę z tej samej serii. Dzięki temu zachowasz jednolitą estetykę – każdy z tych elementów będzie doskonale do siebie pasować.

Decydując się na konkretne urządzenia sanitarne oraz armaturę, zwróć szczególną uwagę na to, czy lepiej sprawdzi się w Twojej łazience rozwiązanie ścienne, czy stojące. To bardzo ważne, aby wybrać optymalne rozwiązanie, które zagwarantuje wygodę użytkowania.  

W przypadku wanny i prysznica liczy się oczywiście Twoja potrzeba oraz wielkość Twojej łazienki. Do mniejszych pomieszczeń poleca się oczywiście prysznice, ale czasami można tak zaaranżować wnętrze, że bez problemu zmieści się wanna, nie zabierając przestrzeni innym, równie ważnym dla nas elementom.

Wybieranie mebli łazienkowych

Meble łazienkowe to bardzo ważne elementy, ponieważ służą przede wszystkim przechowywaniu kosmetyków i  – nierzadko również – chemii gospodarczej, przeznaczonej do sprzątania. Jeśli masz małą łazienkę, najlepiej sprawdzą się kompaktowe szafki, szczególnie zamontowane bezpośrednio pod umywalką. Interesuje Cię taka opcja? Koniecznie wybierz taką szafkę, aby była jak najbardziej dopasowana do umywalki. Dzięki temu stworzysz spójny i jak najbardziej dopasowany zestaw. Możesz zyskać jeszcze więcej miejsca na swoje kosmetyki i zastanowić się nad wyborem umywalki nablatowej, która ostatnio cieszy się sporą popularnością. Taka umywalka natynkowa świetnie sprawdzi się w mniejszej łazience, ponieważ z reguły nie zajmuje sporo przestrzeni. Modele wpuszczane w szafkę natomiast poleca się głównie większym pomieszczeniom, w których możemy umieścić więcej mebli łazienkowych, przeznaczonych do przechowywania kosmetyków, ręczników i innych akcesoriów łazienkowych. Wyposażenie łazienek pozwoli zwiększyć efekt całej aranżacji. Sprawdzi się zarówno w przypadku małej łazienki, jak i w większych pomieszczeniach. Warto więc poświęcić czas i dowiedzieć się, jak urządzić łazienkę. Trzeba też pamiętać, aby na bieżąco usuwać zbędne rzeczy w każdej łazience, aby jej nie zagracić.

Materiał partnera

Tags from the story
,