Zakup nowych mebli – online czy stacjonarnie?

zakup mebli
Zakupy mebli online dają bardzo dużo wolności. Jak wiele zakupów przez internet to niezwykle duży komfort dla użytkownika, który może sprawdzić wiele ofert w krótkim czasie, wczytać się w zaproponowane opisy, czy obejrzeć mebel na danym zdjęciu niemal ze wszystkich stron | fot.: materiał partnera

W ostatnich latach, zwłaszcza w dobie pandemii, zaczęliśmy robić coraz więcej zakupów przez internet. Ubrania, prezenty, buty, dekoracje. Ale szał zakupów online nastąpił także w branży wnętrzarskiej i meblarskiej. Dziś, nie musimy już wychodzić z domu, chodzić po wielu sklepach meblowych i wybierać spośród dostępnych w salonie mebli. Wystarczy siąść przed laptopem czy komputerem, wpisać odpowiednią kategorię, wybrać kluczowe parametry i wybierać spośród wielu dostępnych opcji modeli, wzorów i kolorów mebli. Czy jednak zakupy mebli przez internet są naprawdę tak korzystne? A może nadal lepiej jest dokonywać zakupów stacjonarnie?

Doświadczenie fizycznie mebla wygra z obrazkiem na komputerze?

Wiele osób, które wybiera stacjonarny sklep z meblami podkreśla, że nic nie zastąpi osobistego oglądu mebla. Udając się do salonu, możemy sprawdzić jakość wykonania, wszystkie połączenia między materiałami, a także wypróbować, czy mebel jest wygodny. Możemy sprawdzić jego fakturę, miękkość, gładkość. Czy jednak na pewno musimy to robić?

Dziś, zdobycie wiedzy na temat tego, jakie są najtrwalsze czy najbardziej korzystane materiały do budowy mebli, jest szeroko dostępna. Wystarczy przeczytać kilka artykułów na temat urządzania wnętrza, ale wyrobić sobie zdanie, czy szukamy mebli tapicerowanych, mebli o nowoczesnym zarysie, wykonanych np. z metalu czy też chcemy urządzić przestrzeń w stylu skandynawskim i preferujemy meble drewniane. Wobec tego, fizyczne sprawdzanie samego materiału, nie ma już takiego znaczenia. W końcu każdy z nas wie, jaką fakturę ma tkanina, drewno czy metal. 

Poszukując mebli z internecie, łatwo znajdziemy obszerny opis danego mebla, łącznie z dokładnymi jego wymiarami, opisem użytych materiałów czy podpowiedziami co do tego, w jakim wnętrzu najlepiej będzie on pasował. Czy wobec tego trzeba nam czegoś więcej? Dzięki opisom mebli na stronie, łatwo dopasujemy rozmiar mebli do swoich potrzeb, a także sprawdzimy możliwe połączenia i ceny całych zestawów. Co więcej, wiele sklepów meblowych oferuje na swojej stronie także prosty kreator wnętrza, dzięki któremu, możemy sprawdzić, czy wybrany mebel naprawdę będzie pasował do naszej sypialni. Przeglądając wiele ofert, możemy też zainspirować się zamieszczonymi sugestiami i urządzić swój salon nieco inaczej niż pierwotnie zakładaliśmy.

Mniejsze bezpieczeństwo zakupów online?

Kolejnym powtarzanym mitem, jest mniejsze bezpieczeństwo zakupów online. Tymczasem nie jest to aż tak oczywiste. Już po samym wyglądzie strony np. tym, czy zamieszczone na niej zdjęcia są wysokiej jakości, tego, czy strona jest przejrzysta, czy posiada dobrze widoczne dane firmy takie jak NIP czy KRS, a także tego, czy posiada jasny regulamin korzystania z usług, możemy zweryfikować, czy warto na takiej stronie zamawiać.

Przejrzystość to oczywiście nie wszystko. W sieci szybko możemy zweryfikować opinie o danym sklepie internetowym czy ogólnie o sprzedającej meble firmie. Wielu klientów, którzy ewentualnie mogli zostać oszukani, z całą pewnością poczyni kroki, aby ostrzec innych kupujących przed błędem. Bardzo często, jeśli sklep prowadzi równolegle sprzedaż poprzez takie serwisy jak allegro, również łatwo możemy zweryfikować opinie o sprzedawcy, a nawet samym produkcie.

Kupowanie mebli w sieci to też większe uprawnienia konsumenckie. Jeśli robisz zakupy stacjonarnie, w przypadku problemów i chęci zwrotu, obowiązuje jedynie dobra wola sprzedawcy na przyjęcie mebla z powrotem. Tymczasem, kupując online, zawsze masz ustawowe 14 dni na rezygnację z zakupu. Może się to przydać, jeśli źle wymierzysz swój pokój lub okaże się, że zakupiony mebel jednak nie sprawdza się w zaplanowanej przestrzeni.

Inne zalety kupowania mebli w internecie

Zakupy mebli online dają bardzo dużo wolności. Jak wiele zakupów przez internet to niezwykle duży komfort dla użytkownika, który może sprawdzić wiele ofert w krótkim czasie, wczytać się w zaproponowane opisy, czy obejrzeć mebel na danym zdjęciu niemal ze wszystkich stron.

Zakupy online to spora oszczędność czasu oraz pieniędzy. Nie trzeba poświęcać już niemal całego dnia na jeżdżenie po salonach, wydawać środków na benzynę do samochodu czy na bilety komunikacyjne. Teraz wystarczy ci kilka lub kilkanaście minut, aby zakupić potrzebny mebel. Dodatkowo, bardzo często cena mebla w salonie i na stronie internetowej może się różnić na korzyść strony. Możesz załapać się na różnorodne promocje czasowe, obejmujące rabat na niektóre kategorie mebli czy np. darmową dostawę.

Najczęściej asortyment mebli w sieci jest także większy niż ten, który możliwy jest do pokazania na ograniczonej przestrzennie hali salonu. To również pozwala na większą różnorodność wyboru i komfort.

Nie zrażaj się także, jeśli chodzi o obsługę klienta. Czasami łatwiej nam kogoś zapytać o radę, jeśli nie widzimy go twarzą w twarz, zatem konsultacja z obsługą poprzez chat czy telefon, dostępny na stronie internetowej, również może stanowić zaletę dla wielu z nas.

Ostatecznie, wybór odpowiedniej metody na kupno mebli należy do Ciebie, jednak zdecydowanie warto rozważyć zakupy online. Zwłaszcza w czasach, gdy wszyscy jesteśmy zabiegani i cierpimy na niedobór czasu wolnego.

Materiał partnera

Tags from the story