Zalety drzwi przesuwnych

drzwi przesuwane we wnętrzu
Cechy użytkowe drzwi przesuwnych są skutecznie uzupełniane ich walorami dekoracyjnymi | fot.: materiały prasowe

Drzwi w mieszkaniu odgrywają niezwykle istotną rolę, polegającą na podziale przestrzeni na strefy funkcjonalne, sprzyjają też zachowaniu intymności i podnoszą poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa domowników. Poza cechami użytkowymi warto jednak docenić również wpływ, jaki drzwi wywierają na stylistykę i atmosferę panującą we wnętrzach. W tym odpowiedzialnym zadaniu szczególne miejsce jest zarezerwowane dla drzwi przesuwnych. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Drzwi tradycyjne, czy przesuwne? Co wybrać?

Popularność tradycyjnych rozwiązań wykorzystujących dobrze nam wszystkim znane drzwi skrzydłowe jest coraz skuteczniej podkopywana przez systemy przesuwne. Istnieje kilka przesłanek odpowiadających za taki stan rzeczy i dotyczą one zarówno walorów użytkowych, jak i estetycznych. Konstrukcja klasycznych drzwi, oparta o system zawiasów, wymaga zapewnienia odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni, która pozwoli na swobodną pracę skrzydła. Ten fakt warto uwzględnić już w fazie projektowej, olbrzymie znaczenie ma bowiem to, w którą stronę będą się one otwierały oraz z której strony zostaną umieszczone zawiasy. Zmiana któregokolwiek z tych parametrów po zamontowaniu ościeżnic będzie się wiązała z niemałym nakładem pracy i środków.  Sposób otwierania takich drzwi w istotnie wpływa też na aranżację przestrzeni, a konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości wolnego miejsca wyklucza postawienie w ich pobliżu mebli, czy też ozdób.

Tej wady pozbawione są drzwi przesuwne, które poruszają się po płaszczyźnie ściany. Charakter pracy sprawia, że nie wkraczają one do wnętrza pomieszczeń, co znacząco zwiększa swobodę projektową. Wybierać możemy między modelami naściennymi i zabudowanymi, w tym drugim przypadku odsunięcie skrzydła pozwoli nam uzyskać niczym niezakłóconą otwartą przestrzeń — skrzydło znika wewnątrz konstrukcji i pozostaje praktycznie niezauważalne. Oszczędność miejsca to jednak niejedyna zaleta funkcjonalna. Równie istotny jest sposób otwierania, który nie wymaga pchania, ani ciągnięcia. Dzięki temu obsługa drzwi staje się zdecydowanie łatwiejsza dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz dla poruszających się na wózkach. Takie rozwiązanie to także często jedyny sposób rozwiązania podziału wnętrz w przypadku wąskich korytarzy i niewielkich pomieszczeń.

Nie tylko funkcjonalność

Cechy użytkowe drzwi przesuwnych są skutecznie uzupełniane ich walorami dekoracyjnymi. Już sama oryginalność konstrukcji przyciąga uwagę, warto więc ten fakt wykorzystać i postarać się, aby drzwi pełni funkcję ozdobną i były elementem wyraźnie wpływającym na sposób, w jaki odbieramy wnętrze pomieszczeń mieszkalnych. Ten efekt nie będzie trudny do osiągnięcia, a żeby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić stronę internetową firmy Jurpol. Znajdziemy tu szereg propozycji, które doskonale sprawdzą się zarówno w mieszkaniach urządzonych klasycznie, jak i w tych, których właściciele są zwolennikami nowoczesnego designu.

Zdobienie skrzydeł przy pomocy wyszukanych grafik, luster, czarnego szkła to tylko niewielki fragment możliwości. Dodatki w postaci klamek i uchwytów umożliwiają personalizację gotowych produktów, a to sprawia, że możemy je perfekcyjnie dopasować do pozostałych elementów otoczenia. Przede wszystkim jednak, korzystając ze wspomnianej oferty, możemy liczyć na solidność wykonania i najwyższą jakość oferowanych produktów. A przecież to właśnie te cechy bezpośrednio wpływają na satysfakcję i wygodę użytkowania.


Materiał partnera zewnętrznego