Zasady BHP nie tylko w pracy, czyli jaką odzież BHP wybrać do remontu mieszkania?

Budowlaniec podczas remontu mieszkania
Niezbędna odzież BHP do remontu mieszkania powinna zabezpieczać całe ciało. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zasady BHP w mieszkaniu? Wbrew pozorom to żaden oksymoron. Do każdego remontu należy się odpowiednio przygotować, w tym wybrać odzież BHP. W końcu najwięcej wypadków zdarza się w domu. Majsterkowanie tylko to ryzyko zwiększa.

Jaka odzież BHP do remontu mieszkania?

Wszystko zależy oczywiście od rodzaju prac, jakie zamierzasz podjąć. W końcu trudno wyobrazić sobie, żeby w odzieży BHP przebywała osoba odpowiedzialna za najprostsze czynności (przyklejenie taśmy, pomalowanie ściany). Są jednak pewne środki ostrożności, które należy zachować.

Niezbędna odzież BHP do remontu mieszkania powinna zabezpieczać całe ciało. Co wchodzi w jej skład?

1. Obuwie robocze

Podstawą dobrego obuwia roboczego jest podeszwa antypoślizgowa. Wbrew pozorom nawet w trakcie remontu mieszkania można się poślizgnąć o wiele powierzchni i zabrudzeń. Warto też zainwestować w buty ze wzmocnionymi noskami. Dzięki nim nagły upadek jakiegoś narzędzia na nogę nie będzie problemem.

2. Odzież ochronna

Odzież BHP do remontu mieszkania nie musi być najwyższej jakości. W przypadku większości prac wystarczą standardowe spodnie robocze na szelkach (ogrodniczki) i zwykła koszulka. Jeśli remont będzie trwał długo i zakłada ryzykowne prace (np. wyburzanie ścian), lepiej jeśli zainwestujesz w konkretniejszą odzież BHP do remontu mieszkania. Na rynku znajdziesz wiele modeli kombinezonów roboczych, które będą w tym wypadku najlepszym wyjściem.

3. Rękawice

Ochrona dłoni jest niezbędna przy każdych pracach remontowych. To one są najbardziej narażone na nagłe uszkodzenia. Do ciężkich prac należy wybrać grube rękawice ochronne. Jeśli będziesz mieć do czynienia z substancjami żrącymi, pamiętaj o zakupie rękawic lateksowych lub gumowych. Remont mieszkania wprawdzie rzadko odbywa się zimą, ale warto na wszelki wypadek mieć też model ocieplanych rękawic.

4. Kask

Jaką odzież BHP wybrać do remontu mieszkania? Jeśli planujesz nieco cięższe prace od standardowego malowania, zaopatrz się w kask. To niezbędnik, który może uratować twoje zdrowie, np. w trakcie usuwania gruzu.

5. Nauszniki

Nauszniki lub wkładki dźwiękochłonne to zabezpieczenie przed nadmiernym hałasem, o który łatwo w trakcie jakiegokolwiek remontu. Już jednorazowe użycie wiertarki udarowej może źle wpłynąć na zdrowie użytkownika. Kupujesz odzież BHP do remontu mieszkania? Zabezpiecz też swoje uszy!

Odzież BHP to podstawa

Pamiętaj, że wybór odpowiedniej odzieży do remontu mieszkania jest jedynie podstawą. Nawet najlepszy kask nie gwarantuje bowiem, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Aby remont był bezpieczny, trzeba postawić na bezpieczny sprzęt i postępować zgodnie z zasadami BHP.


Materiał partnera zewnętrznego