Zatrudnienie pomocy domowej. Czy każdy może wykonywać ten zawód?

Pomoce domowe - zamawianie
Coraz więcej kobiet, zwłaszcza tych aktywnych zawodowo potrzebuje wsparcia w domowych obowiązkach. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Coraz więcej kobiet, zwłaszcza tych aktywnych zawodowo potrzebuje wsparcia w domowych obowiązkach, dlatego pomoc domowa to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością. Jednak nie każdy się do tej pracy nadaje. Jakie cechy powinna posiadać idealna kandydatka na pomoc domową?

Wiele osób myli pomoc domową ze sprzątaczką. To jednak dwa zupełnie różne zawody. Pomoc domowa oferuje szerszy zakres swoich usług, chodzi nie tylko o utrzymanie domu w czystości, ale o różne czynności mające pomóc właścicielom domu w jego prowadzeniu. Do najczęstszych obowiązków pomocy domowej oprócz sprzątania należą: pranie, prasowanie, mycie okien, robienie zakupów, gotowanie, dbanie o ogród czy wyprowadzanie psa. Zatrudniając pomoc domową warto z góry określić zakres jej obowiązków. Dana osoba musi wiedzieć, czego od niej oczekujemy.

Na dobrą pomoc domowa niełatwo dziś trafić, nie każdy bowiem nadaje się do tego zawodu. Idealna osoba do tej pracy powinna być przede wszystkim dokładna, solidna, pracowita, zdyscyplinowana i odpowiedzialna. Bardzo ważna jest również osobowość danej kandydatki, musimy złapać z nią pozytywny kontakt, a ona sama powinna wykazywać zaangażowanie i naprawdę chcieć u nas pracować. Istotne są również jej motywacje do wykonywania akurat tego zawodu. Lepiej unikać zatrudnienia osoby, która zgłosiła się do nas tylko dlatego, że nie znalazła innej pracy. Należy także zwrócić uwagę na to, jakie kandydatka ma podejście do naszych dzieci czy zwierzaka. Musi to być ktoś, kto wzbudzi nasze zaufanie, w końcu powierzamy mu nasz dom i tym samym sporą część naszego prywatnego życia. Niezwykle pomocne może się tu okazać przejrzenie referencji, jakie kandydatka na pomoc domową uzyskała od poprzednich pracodawców.

Dobrze jeśli kandydatka posiada już doświadczenie w pracy w domu podobnym do naszego, a także ma wiedzę, w zakresie prowadzenia domu. Będzie to ważne zwłaszcza w sytuacji, kiedy posiadamy w domu np. drogocenne przedmioty z delikatnych materiałów, pomoc domowa musi wiedzieć, jak je czyścić, aby nie uległy zniszczeniu, a także jakie detergenty można stosować, w jakim przypadku. Jeśli zależy nam żeby osoba, która zatrudniamy np. robiła nam zakupy czy odbierała dzieci ze szkoły, to przydatne może okazać się posiadanie przez nią prawa jazdy. Pomoc domowa musi także umieć obsługiwać urządzenia gospodarstwa domowego, takie tak: odkurzacz, pralka, żelazko, kuchenka, piekarnik czy zmywarka. Warto także dopytać kandydatkę do pracy o to, dlaczego zakończyła współpracę z poprzednim pracodawcą oraz jakich prac absolutnie nie wykona. Decyzję o zatrudnieniu pomocy domowej należy bardzo dobrze przemyśleć, gdyż nie każdy się do tej pracy nadaje.

Jak znaleźć idealną pomoc domową?

W pierwszej kolejności warto popytać wśród znajomych. Być może znają kogoś, kogo mogliby nam polecić. Druga możliwość to szukanie pomocy domowej przez Internet. Kandydatki do pracy często same próbują dotrzeć do potencjalnych pracodawców i zakładają własny profil na przeznaczonych do tego portalach internetowych np. www.pomocedomowe.pl Zamieszczone tam informacje pozwalają nam dowiedzieć się czegoś więcej na temat zainteresowań danej osoby, jej umiejętności czy doświadczenia. Można tam również zapoznać się z rankingiem pomocy domowych, który pomoże dokonać najlepszego wyboru. To wygodny, a jednocześnie bezpieczny sposób poszukiwania idealnej pomocy domowej.

Obowiązki domowe to niełatwe zadanie, które pochłania mnóstwo czasu, dlatego warto rozważyć zatrudnienie kogoś do pomocy. Odpowiednia osoba z doświadczeniem i umiejętnościami sprawi, że nasz dom będzie lśnił czystością, a my zyskamy więcej czasu dla siebie.


Materiał partnera zewnętrznego