Jak dbać o zegarek, aby służył nam dłużej?

jak dbać o zegarek
Po co czyścić zegarek? Powody takiego działania są w zasadzie dwa. Pierwszym z nich jest aspekt estetyczny, a drugim – funkcjonalny | fot.: stock.adobe.com

Zegarek – szczególnie drogi, to obecnie użyteczny i modny gadżet oraz dodatek do codziennych stylizacji. Niestety jednak, jak każde urządzenie, także on podlega działaniu czasu i różnych czynników zewnętrznych. Co robić, by działał on jak najdłużej? Podpowiadamy!

Jak dbać o zegarek – uwagi ogólne

Jaka jest najważniejsza zasada, dotycząca dbania o każdy zegarek? Przede wszystkim – elementarna ostrożność! Szczególnie że wbrew pozorom praktycznie wszystkie czasomierze są stosunkowo wytrzymałe i nie tak łatwe do uszkodzenia. Dlatego absolutnie nie trzeba się z nimi obchodzić „jak z jajkiem”. Złym podejściem jest też notoryczne zostawienie zegarka w domu. Działanie takie jest szczególnie niekorzystne w przypadku zegarków automatycznych, których rzadkie używanie może prowadzić nawet do awarii. Nie znaczy to jednak, że o czasomierz nie trzeba dbać. Szczególnie warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwalają wydłużyć życie ręcznych chronometrów:

  • Uważaj na wodę – szczególnie w sytuacji, gdy posiadany model posiada niższą klasę szczelności.
  • Chroń przed wstrząsami i uderzeniami – szczególnie o bardzo dużej intensywności – np. podczas ciężkich prac czy bardzo aktywnego treningu z użyciem rąk.
  • Zwróć uwagę na rękawy – w skrajnych przypadkach zblokowany chronometr i fragmenty ubrania mogą uszkodzić się nawzajem – rozrywając materiał, rysując szkiełko czy też rozrywając bransoletę lub pasek do zegarka.
  • Stosuj się do zaleceń producentów – gdyż wbrew pozorom mogą one okazać się bardzo przydatne!

Najczęstsze problemy z zegarkami automatycznymi i elektronicznymi

Niestety jednak ogólne „dbanie” o zegarek czasem może okazać się niewystarczające. Jak radzić sobie z najczęstszymi problemami związanymi z konserwacją i usterkami tych urządzeń?

Czyszczenie tarczy zegarka

Po co czyścić zegarek? Powody takiego działania są w zasadzie dwa. Pierwszym z nich jest aspekt estetyczny, a drugim – funkcjonalny. Szczególnie niebezpieczne są drobinki brudu i kurzu, które mogą wnikać w szczeliny, rysować szkiełko i elementy metalowe oraz uszkadzać mechanizmy wewnętrzne. Dlatego też czyszczenie czasomierza powinno odbywać się regularnie, a nie w momencie, gdy pojawią się już problemy z jego pracą. W każdym przypadku zaleca się też odmontowanie paska od koperty, co ułatwia czynności konserwacyjne. Każdorazowo czyszczenie tarczy należy podzielić na dwa etapy – w pierwszym pozbyć się zabrudzeń suchych i powierzchownych, w drugim – usunąć trwały brud i tłuszcz. Co jasne, podczas tych prac należy pamiętać, by płynów czyszczących i wody używać tylko w przypadku zegarków wodoszczelnych.

Czyszczenie bransolety zegarka

Każdy użytkownik naręcznego czasomierza z pewnością zauważył, że dużo częściej czyszczenia wymaga bransoleta czy pasek skórzany do zegarka, niż jego koperta. Co warte podkreślenia, ogólna zasada czyszczenia jest w tym przypadku podobna, z tym że używane środki koniecznie muszą być dopasowane do konkretnego tworzywa. Dotyczy to szczególnie pasków skórzanych, które pod wpływem wody czy detergentów mogą ulec uszkodzeniu.

Regulacja paska lub bransolety

Może być ona konieczna nie tylko w chwili pierwszego założenia. Co jasne, w przypadku modeli z paskiem skórzanym czy silikonowym nie jest to żaden problem, chyba że jest on po prostu zbyt krótki, lub bardzo długi i brakuje „dziurek” do zapięcia klamry. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku bransolet metalowych. W ich przypadku z reguły skracanie i wydłużanie zapięcia odbywa się poprzez usunięcie lub dodanie ogniw. W praktyce nie jest ono zresztą trudne, jednak wymaga użycia odpowiedniego narzędzia – w zależności od typu, może być to szpilka lub bardzo mały śrubokręt.

Regulacja zegarka

Wbrew pozorom odpowiednia regulacja zegarka wcale nie musi być taka prosta. Wynika to z tworzenia przez producentów różnych i czasem nie do końca intuicyjnych systemów zarządzających – i to zarówno w prostych klasycznych zegarkach, jak i nowoczesnych smartwatchach. W każdym przypadku należy oczywiście zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi lub też po prostu poprosić o pomoc specjalistę.

Problemy z parowaniem zegarka

Częstym problemem wielu zegarków jest też pojawienie się pary wodnej pod jego szybką. Objaw ten jest niestety bardzo niepokojący i każdorazowo świadczy o dostaniu się wilgoci do wnętrza. Ta z kolei może bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie urządzenia. Przyczyną takiej sytuacji jest z reguły przekroczenie poziomu wodoszczelności danego urządzenia lub też uszkodzenie zabezpieczeń. Niezależnie od powodu parowania należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który fachowo osuszy wnętrze i ewentualnie zamontuje nowy zestaw gumek zabezpieczających do zegarka.

Konserwacja zegarków – ile ona kosztuje?

Co jasne, większość osób nie decyduje się na samodzielne czyszczenie czy naprawianie własnych czasomierzy. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy, odpowiednich preparatów oraz narzędzi. Na szczęście jednak obecnie bez trudu można uzyskać pomoc w tym zakresie ze strony wielu punktów usługowych czy sklepów z zegarkami. Dobrą informacją jest też to, że koszty czyszczenia, konserwacji czy drobnych napraw z reguły nie są wysokie, choć z reguły są one pochodną ceny danego modelu. Przykładowo za pasek do zegarka Timex zapłacić trzeba kilkadziesiąt złotych, a za podobny produkt dla modeli marki Cluse – około dwustu.

Z pewnością warto dbać o swój zegarek – i to niezależnie od tego, czy mówimy o klasycznym ręcznym czasomierzu, czy nowoczesnym smartwatchu. Czas i koszty odpowiedniej konserwacji prawie zawsze będą w końcu niższe niż zakup nowego modelu.


Materiał partnera zewnętrznego