Jak zadbać o ogród, jakie narzędzia pomogą w pracach na zewnątrz? Wskazówki i porady

Dom wśród zieleni
Nawet niewielki ogród wymaga troski, jeśli ma cieszyć oko swoim wyglądem, przynieść oczekiwane plony lub stać się doskonałym miejscem do wypoczynku | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wiosna i okres wakacyjny to czas intensywnych prac ogrodowych. Aby przebiegały sprawnie, a przy okazji dawały radość i satysfakcję, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości narzędzia. W każdym przydomowym ogródku czy na działce przydadzą się sekator, nożyce do trawy, czy pazurki i łopatka.

Nawet niewielki ogród wymaga troski, jeśli ma cieszyć oko swoim wyglądem, przynieść oczekiwane plony lub stać się doskonałym miejscem do wypoczynku. Każdy działkowicz i posiadacz kawałka ziemi musi zaopatrzyć się choćby w podstawowy zestaw narzędzi ogrodowych, bez których większość prac będzie niemożliwa do przeprowadzenia. Powinny być one funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu, solidne, aby mogły służyć przez kolejne lata i w różnych warunkach atmosferycznych.

Jakie narzędzia ogrodowe warto kupić?

Niezależnie od tego, czy prace mają przebiegać w dużym, czy małym ogrodzie, istnieje sztandarowy zestaw narzędzi, który powinien posiadać każdy ogrodnik. Te najważniejsze mają umożliwić pielęgnację trawnika, przycinanie drzew, krzewów czy kwiatów. Mają ułatwić pielenie, usuwanie zeschłych liści, wyrównywanie ziemi, kopanie, sadzenie, podlewanie. W podstawowym zestawie powinny znaleźć się grabie różnego rodzaju i przeznaczenia (szerokie, wąskie, regulowane, z miękkimi bądź twardymi końcówkami), pazurki, łopatki, szpadle, a także sekatory, nożyce, podkaszarki.

Na początku przygody z ogrodnictwem i uprawą warzyw czy owoców warto sięgnąć po niezbędne narzędzia, by z czasem i rosnącym doświadczeniem nabywać coraz bardziej profesjonalne sprzęty. Jeśli w ogrodzie rosną krzewy bądź owocowe drzewka, potrzebny będzie sekator do ich przycinania. O piękny trawnik można zatroszczyć się, używając nożyc do trawy, także w wersji z akumulatorem. Ogrodnicy mogą pokusić się o zakup siewnika ułatwiającego uprawę warzyw czy sadzenie kwiatów, a zimą posypywanie chodników solą. Motyka pomoże w usuwaniu chwastów, czy podobnie jak pazurki w spulchnianiu ziemi.

Początkujący działkowicz może mieć niemały kłopot z wyborem odpowiedniego sprzętu, dlatego w razie wątpliwości może sięgnąć po wskazówki zamieszczone na PAYBACK Ekstra.

Czym sugerować się podczas zakupu narzędzi ogrodowych?

Aby dokonać dobrego wyboru i z łatwością zabrać się za pielęgnację ogrodu, podczas zakupów warto kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  • na początku dobrze jest kupować tylko niezbędne, najważniejsze narzędzia;
  • należy przeanalizować, ile miejsca zajmą urządzenia i narzędzia i wybierać tylko takie, które można z łatwością schować;
  • warto sięgać po narzędzia ergonomiczne, komfortowe w użytkowaniu (wygodna rączka, wyprofilowane ostrza, uchwyty, niewielki ciężar);
  • najlepiej wybierać narzędzia wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uderzenia, łamanie, zmienne warunki atmosferyczne (włókna węglowe, poliamidy z domieszką włókna szklanego);
  • w przypadku małego ogródka i małej przestrzeni do przechowywania warto wybrać narzędzia w zestawie (jeden trzonek, wiele końcówek).

Materiał partnera zewnętrznego