Jakie wybrać drzewa owocowe do nowo zakładanego ogrodu

drzewo owocowe
Drzewa owocowe po posadzeniu zaczynają owocować zwykle w trzecim roku. Przez cały czas kształtuje się im koronę | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Plac po budowie, nigdy nie wygląda zbyt pięknie. Chciałoby się wraz z urządzaniem domu zrobić też wstępnie ogród, aby latem miło było spędzać w nim czas. Jednak nie każdy ma fundusze na to, aby i ogród doprowadzić do porządku, dlatego podpowiadamy, jak kilka rzeczy można zrobić o własnych siłach.

Czy plan ogrodu jest mi potrzebny?

Plan ogrodu, to jak najbardziej przydatna rzecz. Najlepiej robić go etapami. Nie od razu będziemy mieć pomysł na zagospodarowanie każdego kąta w ogrodzie. Na planie najpierw określamy takie parametry jak:

  • kierunki świata oraz nasłonecznienie – miejsca ocienione cieniujemy np. ołówkiem;
  • zaznaczamy nierówności terenu – nie musimy równać ziemi po budowie, pozostałe po niej górki można zagospodarować bardzo ciekawie;
  • zaznaczamy miejsce do odpoczynku – tam będzie altana, czy po prostu miejsce na grilla;
  • niedaleko miejsca odpoczynku ustawiamy plac zabaw dla dzieci;
  • na koniec między tymi miejscami oraz domem rysujemy połączenia – to będą ścieżki.

Zanim zasadzimy pierwsze drzewo

Mając już wstępnie zrobiony projekt działki możemy przystąpić do… sprawdzenia jakości gleby. Zwykle po budowie, gleba jest ubita przez ciężki sprzęt. Pod wybrane miejsca na drzewa owocowe należy ją rozluźnić. Można poprosić sąsiada z traktorem, aby nam całą działkę przeorał. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to należy zrobić to ręcznie. Jeśli ziemia nie jest zbytnio zbita, to widłami amerykańskimi jest łatwo zruszyć. Najlepiej robić to jesienią, albo wczesną wiosną w marcu.

Przygotowanie miejsca do sadzenia drzewek

Nie musimy przekopywać całego terenu. Wystarczy pod każde drzewko przekopać miejsce o średnicy około 1 metra. Na dno dołka warto wsypać dobrej jakości ziemię ogrodową, może to być dobrze rozłożony kompost i wymieszać częściowo z glebą z dołka. Na tym rozkładamy korzenie i zasypujemy ziemią, ugniatając warstwy. Wątłe sadzonki palikujemy, aby rosły prosto. Na koniec podlewamy drzewko. Warto położyć w pobliżu (około 20 cm od pnia) miskę w ziemi, aby woda mogła się tam gromadzić. Ziemię wokół drzewa można wysypać korą.

Jakie gatunki drzew wybrać do sadzenia

Drzewa owocowe po posadzeniu zaczynają owocować zwykle w trzecim roku. Przez cały czas kształtuje się im koronę, aby była dobrze prześwietlona oraz miała jak najwięcej pędów owoconośnych. W przypadku dobrej jakościowo gleby niekoniecznie musimy ciąć posadzone drzewka. Niecięte drzewka szybciej wchodzą w owocowanie.

Najlepsze jabłka do ogrodu

Jako pierwsze drzewka, warto wybrać do ogrodu jabłonie. Do najbardziej smacznych odmian należą:

  • Papierówka – owoce dojrzewają na niej najwcześniej, bo już w połowie lata;
  • Malinówka Oberlandzka – pyszne jabłka deserowe;
  • Champion – smaczne jabłka winno – słodkie ,dojrzewające jesienią;
  • Ananas Berżenicki – pyszna stara odmiana, owoce dojrzewają w połowie sierpnia;
  • Cesarz Wilhelm – jabłka jesienne winne i smaczne;
  • Koksa Pomarańczowa – pyszne jabłka zimowe, jeśli mamy gdzie je przechowywać;
  • Kosztela – bardzo smaczne jabłka również dobrze przechowujące się zimą.

Duży wybór starych odmian jabłoni znajdziemy na https://www.podkarpackiesady.pl/7-jablonie.

Jabłka w ogrodzie
Na drzewa owocowe oraz krzewy wybierajmy najbardziej słoneczne przestrzenie | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Pyszna gruszka, prosto z ogrodu

We własnym ogrodzie z powodzeniem możemy uprawiać też grusze. Do najsmaczniejszych, polecanych odmian należą:

  • Konferencja – duże i smaczne owoce o soczystym miąższu, dojrzewają od października;
  • Lukasówka – gruszki dojrzewają jesienią, są wyborne w smaku;
  • Lipcówka Kolorowa – dojrzewa w lipcu, smaczna stara odmiana;
  • Klapsa – owoce dojrzewają od sierpnia, w smaku są wyborne.

Inne drzewa owocowe do posadzenia w ogrodzie

Jeśli zostało nam po posadzeniu grusz i jabłoni jeszcze trochę miejsca, to możemy pokusić się o wiśnie, czereśnie a nawet morele i brzoskwinie.

Wiśnie i czereśnie

Czereśnie i wiśnie dobrze rosną w naszych warunkach klimatycznych. Dla czereśni warto wybierać miejsca przewiewne w ogrodzie, szybkie obsychanie korony po deszczu ogranicza występowanie chorób grzybowych.

Wiśnie dobrze wyglądają w roli drzewek ozdobnych. Dodatnio reagują na cięcie coroczne, można formować ich koronę w kształt kulisty.

Brzoskwinie i morele

Drzewka brzoskwini i moreli sadzimy w miejscach najbardziej osłoniętych od przeciągów oraz z ekspozycją południową. W naszym klimacie, w niektórych rejonach Polski mogą nie przetrwać zim, bez dodatkowego okrycia. Dobrze rosną przy południowej ścianie budynku.

Na drzewa owocowe oraz krzewy wybierajmy najbardziej słoneczne przestrzenie. Na pewno pozostały nam puste przestrzenie, względnie równego terenu. W razie konieczności, można go jeszcze wypoziomować, aby ułatwić koszenie trawy. W takich miejscach sadzimy drzewa oraz krzewy. Jeśli zależy nam na osłonięciu się od sąsiedztwa, wzdłuż ogrodzenia możemy posadzić wysoki na 1,5 metra żywopłot. Niekoniecznie muszą to być tuje.

Źródła


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , ,