Różne ciekawe pomysły i przydatne informacje na temat wyboru lub stworzenia własnej altany ogrodowej

zielona altana ogrodowa
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest drewniana altana, która daje bardzo wiele możliwości aranżacyjnych | fot.: stock.adobe.com

Altana ogrodowa to bardzo efektowna i praktyczna ozdoba ogrodu. Doskonale koresponduje z otoczeniem i nadaje mu niepowtarzalnego klimatu. Kupno lub budowa altany może być jedną z najlepszych decyzji aranżacyjnych. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią altanę oraz jak dbać o nią, aby służyła nam przez długie lata.

Rodzaje altan ogrodowych

Warto wiedzieć, że kiedy decydujemy się na budowę altany ogrodowej stajemy przed wyborem kilku różnych jej rodzajów. To, na jaką konstrukcję postawić, powinno być zależne od kilku czynników, takich jak styl czy wielkość naszego ogrodu.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest drewniana altana, która daje bardzo wiele możliwości aranżacyjnych, wymaga jednak okresowej impregnacji. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na altanę z metalu, która jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu. To jednak niejedyne opcje. Coraz większą popularnością cieszą się lekkie wiaty ogrodowe lub altany przydomowe, które świetnie sprawdzają się w mniejszych ogrodach i dają bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. Ciekawym rozwiązaniem jest także altana z paleniskiem, która doskonale sprawdza się podczas chłodnych wieczorów.

W którym miejscu umieścić altanę ogrodową

Umiejscowienie altany w ogrodzie jest kluczowe dla jej komfortowego użytkowania. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem planowania, powinniśmy zapoznać się z tym jak przepisy regulują odległość budowy od końca działki oraz jakiej wielkości altana może być postawiona bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Poza formalnościami natury prawnej jedną z najważniejszych kwestii jest widok z altany. Starajmy się umieścić ją w takim miejscu, aby widok z altany roztaczał się na ogród – roślinność i zieleń. Altana powinna znajdować się z dala od ulicy i być osłonięta przed wzrokiem sąsiadów. Warto zadbać o to, aby w altanie znalazło się miejsce na meble ogrodowe oraz przestrzeń do wypoczynku. Dlatego, jeżeli warunki na to pozwalają, powinna znaleźć się w pewnym oddaleniu od wejścia do domu oraz od głównej alejki ogrodowej.

Jak ozdobić altanę ogrodową

Altana ogrodowa w żadnym wypadku nie musi przypominać chłodnej drewnianej budowli, w której znajdują się jedynie ławeczki. Obecnie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które pozwolą na przemienienie jej w prawdziwie piękną strefę relaksu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w altance różnego rodzaju zasłon i moskitier. Pełnią one nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną – skutecznie bowiem chronią przed owadami. Warto także zastanowić się nad umieszczeniem w altanie wygodnych mebli ogrodowych, a jeżeli nie mamy takiej możliwości – na przykład ze względu na powierzchnię – zaopatrzyć wnętrze w ozdobne poduszki, lampiony lub ciekawe ozdoby, które podkreślą nasz indywidualny styl i będą znakomicie korespondowały z całością.

Niezwykle istotna jest także kwestia oświetlenia. Obecnie na rynku znajduje się wiele rodzajów lamp do altan, które nie tylko sprawiają, że jest w nich jasno, ale także nadają całej aranżacji niepowtarzalnego charakteru.

MDZ

Tags from the story