Odświeżanie, odnawianie i przerabianie – jak dobierać farby do różnych powierzchni i sprzętów?

malowanie dekoracyjnych elementów ogrodzenia
Metalowe ogrodzenia, meble ogrodowe i dekoracyjne drobiazgi są trwałe i eleganckie. Po kilku latach użytkowania mogą jednak wymagać odświeżenia | fot.: stock.adobe.com

Malowanie do najszybszy, najprostszy i najtańszy sposób na odświeżanie nie tylko wnętrz, ale także mebli i sprzętów. Jakie farby wybierać w zależności od malowanej powierzchni?

Jakie farby do metalowych powierzchni?

Metalowe ogrodzenia, meble ogrodowe i dekoracyjne drobiazgi są trwałe i eleganckie. Po kilku latach użytkowania mogą jednak wymagać odświeżenia. Dzięki farbom można nie tylko przywrócić im dawny blask, ale także nadać im zupełnie nowy wygląd. Metalowe przedmioty powinniśmy malować farbami przeznaczonymi do malowania metalu. Do wyboru mamy w sklepach kilka rodzajów farb do metalu. Do malowania metalowych ogrodzeń warto użyć farby antykorozyjnej. Taka farba ma swoim składzie teflon. Tworzy elastyczną i mocną powłokę. Metalowe meble ogrodowe czy też dekoracyjne przedmioty z metalu możemy pomalować farbą epoksydową, ftalową lub chlorokauczukową. Powierzchnię malowaną jedną z tych farb musimy wcześniej pomalować warstwą farby podkładowej. Przedmioty wykonane z ocynkowanej stali lub aluminium możemy pomalować farbą akrylową lub poliwinylową. W sprzedaży dostępne są też farby do metalu, które pozwolą nam na osiągnięcie specjalnego efektu. Możemy kupić na przykład farbę, która umożliwi nam osiągnięcie efektu postarzenia danego przedmiotu.

Farby do malowania ścian

Wybranie odpowiedniej farby do odświeżenia ścian może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Na zakupach powinniśmy się kierować nie tylko kolorem i ceną farby, ale przede wszystkim funkcjami, które pełni pomieszczenie, które chcemy odświeżyć. Farby do malowania pomieszczeń o dużej wilgotności (kuchni, łazienek) powinny zawierać składniki, które zmniejszą ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. W nowoczesnych farbach w składzie są cząsteczki srebra. Farby to można użyć do malowania ścian w kuchni i łazience. W sprzedaży są także farby specjalnie przeznaczone do tych pomieszczeń. W ich składzie często są składniki antyroszeniowe. Malując sypialnię lub pokój dziecka, wybierzmy farbę, w której składzie jest znikoma ilość (maksymalnie 30 g/l) lotnych związków organicznych. Farba do malowania wnętrz powinna być paroprzepuszczalna. Do malowania ścian możemy użyć:

  • farby cementowej;
  • silikatowej;
  • lateksowej;
  • akrylowej.

Są to najbardziej popularne rodzaje farb przeznaczonych do wnętrz. Na rynku dostępne są także farby do zadań specjalnych. Farba tablicowa to nowoczesna farba lateksowa, która tworzy powłokę, po której można pisać i rysować. To bardzo praktyczna farba, która sprawdzi się w kuchni, pokoju dziecięcym, biurze. Można nią pomalować nie tylko ścianę, ale także fragment komody czy blat stolika. Farba półprzezroczysta umożliwia stworzenie na powierzchni ścian atrakcyjnych, półprzezroczystych efektów dekoracyjnych. Farbą można wykorzystać także do malowania elementów wykonanych z metalu i drewna.

Na rynku jest obecnie mnóstwo farb do wyboru. Są wśród nich nie tylko farby, dzięki którym nadamy ścianom nowy kolor. Za pomocą nowoczesnych farb możemy także nadawać ścianom i innym przedmiotom nowe faktury.

BKR