Hyta to dom bez pozwolenia na budowę! Postaw dom do 70 m2.

domy bez pozwolenia
Na swojej działce możesz postawić bez pozwolenia dom wolnostojący o powierzchni zabudowy 70 m2 lub mniejszej | fot.: materiał partnera

Zmiany w prawie budowlanym weszły w życie 3 stycznia 2022 roku. Od tamtej pory w branży nieruchomości można zaobserwować spore poruszenie. Wielu inwestorów szuka informacji na temat tego, co mogą teraz budować. Kusi ich perspektywa uproszczonych formalności i braku kierownika budowy przy domach na zgłoszenie. Cieszą się, że prowadzenie dziennika budowy nie będzie potrzebne.

Jak się okazuje, część z tych przepisów obowiązywała już w 2021 roku. Inne zostały zmienione. Hyta to dom bez pozwolenia wrocławskiego studia architektonicznego. Zobacz, jaką możesz postawić teraz. Nie czekaj z tym zbyt długo, bo koszty budowy stale rosną. Tak tanio, jak dziś, nie będzie już nigdy.

Czy Polski Ład pozwala na proste stawianie każdego domu do 70 m2?

Nie. Przede wszystkim nowe przepisy zezwalają na budowę domu na zgłoszenie tylko wtedy, gdy dla działki istnieją warunki zabudowy lub Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli nie masz tych dokumentów, wystąp o decyzję o warunkach zabudowy. Urząd ma obecnie na ich wydanie tylko 21 dni, co znacznie przyspiesza cały proces.

Na swojej działce możesz postawić bez pozwolenia dom wolnostojący o powierzchni zabudowy 70 m2 lub mniejszej. Może on mieć maksymalnie dwie kondygnacje, jeśli oczywiście MPZP lub WZ dopuszczają taką sytuację. Obszar oddziaływania budynku musi się w całości mieścić na Twoich gruntach. Trzeba również zachować przepisowe odległości od granic działki ścian z oknami i bez nich.

domy bez pozwolenia
Formalności związane z budową domu bez pozwolenia nadal są bardzo proste | fot.: materiał partnera

Dom bez pozwolenia do 70m2 od stycznia 2022 r. może być całoroczny.

Co ważne, Twoja Hyta nie musi być już jedynie domkiem letniskowym. Do 2021 r. można było wybudować taki dom jedynie w celach rekreacyjnych. Nawet jeśli ściany były ocieplone naturalną wełną mineralną, zameldowanie się w takim domku nie było możliwe. Teraz można stawiać na zgłoszenie jednorodzinne domki mieszkalne. Wystarczy, że będziesz budować je w celu zaspokojenia Twoich potrzeb mieszkaniowych. 

Prawo nie zabrania jednak sprzedać lub wynająć domu stawianego bez uzyskania pozwolenia na budowę. A to daje Ci sporo możliwości, jeśli Twoje zamiary w przyszłości się zmienią.

Budowa domu na zgłoszenie. Jakie warunki trzeba spełnić?

Formalności związane z budową domu bez pozwolenia nadal są bardzo proste. W urzędzie składasz formularz zgłoszeniowy i dokument, w którym oświadczasz, że dysponujesz działką na cele budowlane. Prócz tego załączasz projekt budowlany. Informujesz też urząd o planowanym terminie rozpoczęcia budowy. Jeśli nie chcesz zatrudniać kierownika budowy, podpisujesz jeszcze jedno oświadczenie. Deklarujesz w nim, że przyjmujesz na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową swojego domu.

Jak może wyglądać Twoja Hyta, czyli dom bez pozwolenia na budowę?

Obawiasz się, że nie istnieją projekty, które są nie tylko odpowiednie, ale i ładne? Na stronie Hyta.pl znajdziesz projekty domów, które chwytają za serca i są w 100% zgodne z obowiązującymi przepisami. Skandynawska stodoła? Domek w stylu trójkątnej daczy? A może całkiem minimalistyczny obiekt? To już zależy wyłącznie od Ciebie. 

Zajrzyj tam teraz i pomyśl, jak cudownie będzie wyglądać życie w Twoim nowym domu. Szybko stwierdzisz, że szkoda czekać. Jak najszybciej umów się na rozmowę o projekcie i wsparciu oferowanym przez wrocławskie studio projektowe.

Materiał partnera