Jak tapicerować fotel? Wskazówki i porady

Fotel tapicerowany w domu

Tapicerowane meble wyglądają kunsztownie i elegancko. Pasują do wnętrz w różnej stylistyce, a precyzyjnie wykonane posłużą Ci przez wiele lat. Podczas samodzielnego tapicerowania fatela, starannie wykonuj każdą czynność. Prace rozpocznij od usunięcia zużytych materiałów, sprawdzenia wypełnienia i wycięcia szablonu w nowej tapicerce.

Jeżeli nowe obicie fotela wykonujesz z miękkiego materiału, np. weluru lub pluszu, zwracaj uwagę na ułożenie włosia podczas szycia fragmentów tkaniny. Staraj się pilnować, by włoski były ułożone na lewo pod skosem. W takim układzie tapicerka będzie najlepiej prezentować się na meblu.

Usuwanie zużytych materiałów tapicerskich

Tapicerowanie mebli niewielkim kosztem i nakładem pracy pozwoli Ci na uzyskanie fotela, pufa, krzesła czy siedziska o zupełnie nowym, odmienionym wizerunku. Prace najlepiej zleć fachowcom, którzy nie tylko zmienią obicie na meblu, ale też doradzą Ci w kwestii wyboru wypełnienia i materiału tapicerskiego oraz pielęgnacji nowej tapicerki. Dzięki temu Twój mebel będzie dobrze prezentować się przez wiele lat. Jeżeli jednak chcesz samodzielnie zabrać się za tapicerowanie, pierwszym etapem powinno być rozkręcenie pojedynczych elementów mebla, np, siedziska i oparcia oraz dokładne usunięcie zniszczonego obicia. Posłuży Ci do tego śrubokręt ze stopką do wyciągania gwoździ i zszywek, tzw. kozia stopka.

Wymiana wypełnienia w meblu tapicerowanym

Po usunięciu materiału, sprawdź jakość obicia. Jeżeli wypełnienie jest zwarte i nie kruszy się pod wpływem dotyku, nie musisz go wymieniać. W przypadku, gdy gąbka nadaje się do wymiany, dokładnie ją usuń i oczyść fotel z jej pozostałości. Ostrym, gładkim nożem (bez ząbków) wytnij na wymiar nową gąbkę (najlepiej o gęstości min. T30). Podczas docinania, wykonuj pionowe ruchu z góry do dołu. Wycinanie ułatwisz sobie, jeżeli najpierw flamastrem, narysujesz na gąbce potrzeby Ci kształt, a potem zaczniesz go wycinać z około 5 milimetrowym zapasem.

Cięcie i szycie nowego materiału

Do wycięcia kształtu z nowego materiału, możesz posłużyć się starym obiciem. Rozetnij go na szwach i przyłóż do nowej tapicerki. Precyzyjnie obrysuj kształt na materiale i wytnij ostrymi nożyczkami. Do zszycia fragmentów materiału najlepiej wykorzystuj ścieg kryty. Staraj się unikać używania maszyny do szycia, ponieważ może ona zniszczyć powłokę materiału.

Zobacz także: Wystrój wnętrza w stylu rustykalnym – od czego zacząć i jak łączyć dodatki


Artykuł partnera