Łóżko drewniane czy tapicerowane – jakie wybrać?

łóżko drewniane
Nawet jeśli planujemy za jakiś czas zmianę stylu sypialni, możemy mieć pewność, że klasyczne łóżko drewniane będzie do niego pasowało | fot.: stock.adobe.com

Urządzając sypialnię, z reguły najwięcej czasu poświęcamy na wybór łóżka. Ten centralny punkt wnętrza będzie służył nam przez wiele godzin każdego dnia. Warto zatem zadbać o to, by wybrany przez nas model był inwestycją, z której będziemy naprawdę zadowoleni. Najczęstszym dylematem jest odpowiedź na pytanie: łóżko tapicerowane czy drewniane? W tym artykule przybliżymy zalety i wady obu rozwiązań.

Łóżko drewniane – dlaczego warto?

Drewno to materiał, który posiada kilka niezwykle istotnych zalet. Do najważniejszych z nich należy trwałość. Dobrze zaimpregnowany mebel, wykonany z solidnego, litego drewna (np. dębowego), może przetrwać wiele dekad, wciąż zachwycając ponadczasową formą. Łóżka drewniane są także łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy przetarcie wilgotną ściereczką i zastosowanie preparatu przeznaczonego do pielęgnacji drewna. Higieniczność to jeden z powodów, dlaczego łóżka drewniane są polecane alergikom. Szczególnie te, które zostały wykonane z drewna sosnowego, które posiada właściwości antystatyczne i zapobiega nagromadzaniu się kurzu na powierzchni mebla.

Łóżka drewniane są także ponadczasowe. Ich uniwersalny design sprawia, że będą pasować do wielu aranżacji. Nawet jeśli planujemy za jakiś czas zmianę stylu sypialni, możemy mieć pewność, że klasyczne łóżko drewniane będzie do niego pasowało. Wystarczy przemalowanie ramy lub odpowiedni dobór narzuty i pościeli, by mebel wciąż ozdabiał sypialnię, wpisując się w nową aranżację wnętrza.

Łóżko drewniane – wady

Twarde wykończenie łóżka drewnianego sprawia, że nie będzie to odpowiedni wybór dla dzieci czy osób starszych. Również zagłówki są najczęściej w całości wykonane z drewna, dlatego, aby wygodnie się podeprzeć, potrzebne będą wysokie poduszki, co nie do końca będzie wygodne w użytkowaniu. Niestety, w przypadku uszkodzeń mechanicznych drewno jest także dosyć trudne do renowacji. Miękkie gatunki drewna, takie jak sosna, są dosyć podatne na wgniecenia czy zarysowania, dlatego należy uważać przy jego użytkowaniu. Warto także pamiętać, że meble drewniane należy regularnie impregnować. Sposób pielęgnacji będzie także się różnić w zależności od tego, czy deski są woskowane, czy też olejowane.

Łóżko tapicerowane – najważniejsze zalety

Łóżko tapicerowane ma wiele istotnych atutów, które sprawiają, że jest to jeden z najchętniej wybieranych modeli. Jednym z nich jest zabudowany, miękki zagłówek, który znacznie wpływa na komfort użytkowania. Pozwala wygodnie podeprzeć plecy na przykład podczas oglądania filmu lub czytania książki. Zagłówek ma też inną istotną zaletę – zapobiega brudzeniu się ściany za łóżkiem, dzięki czemu sypialnia dłużej zachowuje piękny wygląd.

Najistotniejszą zaletą łóżek tapicerowanych jest ogromna różnorodność wyboru tapicerki – jej rodzaju, faktury, koloru. Może być to model wykonany z aksamitnej tkaniny, lub też z ekoskóry. Zagłówek może być pikowany lub gładki, dzięki czemu bez problemu dopasujemy model do większości stylów wnętrzarskich. Ogromna paleta kolorów sprawia, że łóżko tapicerowane trafi w gust nawet najbardziej wymagających. Szeroką ofertę łóżek tapicerowanych znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/lozka-tapicerowane-31

Wady łóżek tapicerowanych

Biorąc pod uwagę zakup łóżka tapicerowanego, należy także pamiętać o istotnych wadach. Najczęściej wymienianym problemem jest zużywanie się tapicerki (blaknięcie, przetarcia). Taki model łóżka to także niestety niezbyt dobry wybór dla alergików, ze względu na to, że na powierzchni tapicerki gromadzi się sporo kurzu. W takim przypadku warto wybrać taki rodzaj obicia, aby był on możliwie jak najłatwiejszy do odświeżenia (np. ekoskóra). Tapicerka jest również narażona na wszelkie inne zabrudzenia, dlatego inwestując w ten rodzaj łóżka, warto wybrać tkaninę, która umożliwia bezproblemowe czyszczenie.

Łóżko drewniane czy tapicerowane – które wybrać?

Gdy już rozważymy aspekty praktyczne, a także przemyślimy wady i zalety, warto zastanowić się także nad kwestią estetyczną. Duże znaczenie będzie miał wybrany przez nas styl aranżacji. Łóżko tapicerowane sprawdzi się we wnętrzach, które przywołują na myśl elegancję i luksus. Są to przede wszystkim styl glamour i nowoczesny. Warto pamiętać, że szeroki wybór rodzajów tapicerek sprawia, że wybór takiego modelu może wprowadzić do wnętrza dużo koloru. Łóżko tapicerowane będzie także lepszym wyborem, dla osób, które przed zaśnięciem lubią poczytać ulubione czasopismo czy ciekawą książkę. Jeśli domownikami są małe dzieci, które regularnie odwiedzają naszą sypialnię, łóżko tapicerowane będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Łóżko drewniane sprawdzi się idealnie w stylach wnętrzarskich, które nawiązują do natury (np. skandynawski, boho, rustykalny). Będzie dobrze prezentować się także w stylach o surowym i minimalistycznym charakterze (np. industrialny). Z pewnością ten naturalny materiał powinien być pierwszym wyborem dla alergików, którym zależy na zminimalizowaniu ilości kurzu w pomieszczeniu.

Wybór między łóżkiem drewnianym a tapicerowanym powinien być przede wszystkim uwarunkowany indywidualnymi preferencjami. Na pierwszym miejscu powinna być przede wszystkim wygoda. To w łóżku spędzamy kilka godzin dziennie, regenerując się przed kolejnym dniem, co ma niemały wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli dodamy do tego solidne wykonanie i estetykę zgraną ze stylem wnętrza – mamy gwarancję, że sypialnia pozwoli nam cieszyć się spokojnym snem każdego dnia.

Materiał partnera zewnętrznego