Kwiaty, których uprawa zaczaruje Twój ogród

ogrodnictwo
Jest wiele gatunków stosunkowo prostych w uprawie kwiatów ogrodowych, doskonałych na początek ogrodniczego hobby | fot.: Fotolia

Wiele osób, które posiadają własny kawałek zieleni, pragnie by przeistoczył się on w barwny, zadbany i pięknie pachnący ogród. Oczywiście, do uzyskania takiego efektu będzie potrzebna przede wszystkim odpowiednia wiedza na temat różnych gatunków kwiatów oraz praca włożona w ich uprawę. Istnieją jednak odmiany roślin ogrodowych, które są dość proste w uzyskaniu i utrzymaniu, a przy tym zapewniają ogrom satysfakcji oraz znakomite wrażenia wizualne.

Zanim zdecydujesz się na konkretne gatunki kwiatów

Pomysłów na aranżację zieleni zewnętrznej jest cała masa. Ogród może być uporządkowany, harmonijny i symetryczny bądź skłaniać się swoim wyrazem w kierunku artystycznego nieładu. Może buchać feerią barw albo oddawać dominację konkretnym odcieniom. Jeśli to jednak wstęp w Twoich ogrodniczych działaniach, warto je zacząć od poznania różnych gatunków kwiatów. Nie tylko po to, by zobaczyć, jak poszczególne odmiany wyglądają lub jakie przybierają rozmiary. Każda roślina charakteryzuje się też konkretnymi warunkami, w jakich najlepiej się ją uprawia, czy też potrzebami w zakresie późniejszej pielęgnacji.

Przeglądając informacje o poszczególnych gatunkach, dowiesz się, że są kwiaty jednoroczne, co roku wymagające wysiania lub sadzenia ich na nowo, a w międzyczasie – systematycznego podlewania i usuwania przekwitłych osobników. Zaś dwuletnie, wysiewane w okresie maja i czerwca oraz przesadzane jesienią pierwszego roku w stałe miejsce, kwitną wiosną bądź latem roku kolejnego, a następnie obumierają. Tymczasem kwiaty wieloletnie – tzw. byliny – to rośliny, które zimują w glebie. I choć pozornie wydają się najprostsze w utrzymaniu, tak naprawdę potrzebują stosownej pielęgnacji, nawożenia, odchwaszczania czy nawet wykopywania i sadzenia na nowo co kilka lat. Do tego dochodzą jeszcze kwiaty bulwiaste lub cebulowe. Zebranie potrzebnej wiedzy na ich temat oraz zadbanie o stosowne warunki uprawy będzie miało duże przełożenie na to, jak okazałe wyrosną rośliny i na jak długo utrzymają się w Twoim ogrodzie.

Istnieją odmiany roślin ogrodowych, które są dość proste w uzyskaniu i utrzymaniu, a przy tym zapewniają ogrom satysfakcji oraz znakomite wrażenia wizualne | fot.: Fotolia

Postaw na łatwe w uprawie kwiaty ogrodowe

Jest wiele gatunków stosunkowo prostych w uprawie kwiatów ogrodowych, doskonałych na początek ogrodniczego hobby. Jeśli chodzi o rośliny jednoroczne, wśród nich warto wymienić m.in. aksamitki, które przyjmują się praktycznie w każdej glebie, a w dodatku są dość odporne na upały oraz dobrze znoszą przesadzanie. Są także maciejki – wysiewane bezpośrednio do gruntu o drobnych kwiatkach. W większych ilościach prezentują się znacznie okazalej, ale przede wszystkim roztaczają piękną woń, której intensywność rośnie z nadejściem wieczora. Wspomnijmy też o nagietkach lekarskich, występujących w ślicznych odcieniach kolorów od jasnożółtego po ciemnopomarańczowy. Duża wygoda przy ich uprawie polega na tym, że wysiewa się je raz, natomiast później… robią one to za nas. Natomiast zdecydowanie lubią miejsca nasłonecznione.

Wśród kwiatów dwuletnich świetnie prezentują się dzwonki ogrodowe. Ich płatki potrafią mieć rozmaite kolory: różowy, niebieski lub biały. Nierzadko też, podobnie jak nagietek lekarski, kwiaty te same się wysiewają. Ponadto, mało wymagające, zdolne rosnąć nawet na piaszczystym podłożu, w słońcu lub cieniu – a przy tym też wielobarwne – są bratki. Znakomicie nadają się też na rabatki i do pojemników. Co do bylin, warto wspomnieć o bergenii sercowatej – posiadającej kwiaty w odcieniach różu i okazałe, ładne liście, a także irysach – mogących pochwalić się efektownymi, oryginalnymi kwiatami, uzyskującymi wysokość nawet do 80 cm, czy też narcyzach – roślinach cebulowych (często pomarańczowych), prostszych od tulipanów w utrzymaniu, a także lepiej znoszących susze.

Wybierz sprawdzone nasiona kwiatów ogrodowych

Oczywiście wybór pięknych kwiatów ogrodowych, które przyjmą się w niejednej, zielonej przestrzeni i nadadzą jej szczególny wygląd, jest znacznie, znacznie więcej. W profesjonalnych sklepach ogrodniczych, takich jak na stronie https://sklep-nasiona.pl/kwiaty-ogrodowe-sklep-nasiona/, znajdziesz mnóstwo odmian ozdobnych roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin, a także bardziej unikalnych, nieco egzotycznych okazów, czy nawet… posiadających dodatkowe, praktyczne atuty (np. skuteczne odstraszających komary). Przede wszystkim jednak, w tego typu miejscach możesz liczyć na fachową pomoc i nasiona kwiatów ogrodowych od sprawdzonych producentów, z najlepszych upraw. A w rezultacie – na piękne, okazałe kwiaty, które zaczarują Twój ogród.


OLI