Wybór odpowiedniej altany dla twojego ogrodu

drewniany domek
Co warto wiedzieć wybierając altanę ogrodową? | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mając piękny, zadbany ogród nie musimy ograniczać się jedynie do kwiatów i drzew. Możemy wzbogacić naszą zieloną przestrzeń delikatną drewnianą altaną. To sprawi, że nasz ogród będzie jeszcze piękniejszy.  

Co warto wiedzieć wybierając altanę ogrodową?

Altan ogrodowa cechuje się niezwykłą delikatnością. Zadaniem tej subtelnej drewnianej konstrukcji jest zapewnienie cienia, lub schronienia przed deszczem. Jednak najważniejszą cechą altany jest to, aby była miejscem, w którym możemy odpocząć i się zrelaksować. Oprócz aspektów praktycznych, pełni ona również funkcję ozdobną. O czym, więc warto pamiętać przy wyborze odpowiedniej drewnianej altany dla Twojego ogrodu? Szukając takiego rozwiązania, należy pomyśleć przede wszystkim o: wyborze najlepszego profesjonalisty; wyborze odpowiedniego materiału; wyborze najlepszej możliwej ceny.

Wybór najlepszego profesjonalisty

Przy wyborze najlepszego dostępnego na rynku dostawcy ważne jest, aby był on godny zaufania – to ma ogromny wpływ na relacje „firma − klient”. Co więcej, osoby oddelegowane do zbudowania nam altany muszą być mistrzami w swoim fachu. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, a każde nasze życzenie zostanie spełnione. Warto, zatem poczytać różne opinie na temat danego dostawcy, a tego w Internecie jest niemało. Firma, którą wybierzemy musi również cechować się dużym doświadczeniem, wtedy będziemy pewni, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Ponadto, warto dowiedzieć się, czy dany dostawca przestrzega wszystkich potrzebnych przepisów. Do jednych z nich należy RT2012, który stawia rygorystyczne oczekiwania dotyczące wydajności, wymagając, aby budynki mieszkalne i niemieszkalne zużywały maksymalnie 40-65 kWh/m2 w zależności od lokalizacji i wysokości budynku.

Wybór odpowiedniego materiału

Jakie jest najlepsze drewno na drewnianą altanę? Istnieje kilka różnych rodzajów drewna, z których zwykle wykonuje się takie konstrukcje, a każde z nich oferuje unikalny zestaw godnych uwagi funkcji. Jednak najlepszym materiałem na altanę ogrodową jest:

  • Świerk − jest bardzo estetyczną opcją, która szczyci się dużą wytrzymałością strukturalną, niestety jest opcją droższą.
  • Sosna – ta opcja jest mniej podatna na gnicie, jest również nieco tańsza, z racji mniejszej gęstości.
  • Cedr – jest opcją będącą łatwiejszą w obróbce, ponieważ jest drewnem miękkim, jest również drewnem o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne, co sprawia, że jest materiałem o najwyższej jakości.

Rodzajów drzew jest mnóstwo, więc jest w czym wybierać. Każde z tych typów drewna znacznie się od siebie różni, jednak najważniejsze jest to, aby pamiętać, że drewno jest surowcem naturalnym. Co to znaczy dla nas? Otóż to, że posiada paletę różnych właściwości, na przykład: jest odnawialnym źródłem, jest zdrowe dla nas i środowiska – po prostu idealny materiał do ogrodu. Co do ceny, to wiadomym jest, że konstrukcje z drewna są stosunkowo niedrogie − oszczędność przy budowie domu drewnianego może sięgać nawet 30%.

Do często zadawanych pytań przez klientów, którzy marzą, aby mieć w swoim ogrodzie drewnianą altanę jest: „Czy potrzebne jest pozwolenia na budowę altany ogrodowej? W większości przypadków takie konstrukcje są klasyfikowane jako „dozwolona zabudowa”, co oznacza, że ​​nie potrzebne jest pozwolenie na ich budowę. Mimo to, nadal warto skonsultować się najpierw z lokalnym organem planowania. Dlaczego? Ponieważ, z reguły na to, czy pozwolenie będzie potrzebne, czy nie, wpływają takie czynniki jak: wielkość, wysokość, granica od konstrukcji do końca parceli. To wszystko zwiększa szansę na to, że pozwolenie będzie potrzebne. Odpowiedź na to i inne istotne pytania można znaleźć na stronie https://www.dommistrza.pl/.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story