Kurtka do jazdy konnej – jak wybrać tę właściwą?

rudowłosa kobieta na koniu
Treningi odbywają się na halach, ale wielu jeźdźców mimo wszystko wyrusza na wyprawy plenerowe. Wymaga to oczywiście odpowiednich przygotowań | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sezon jesienno-zimowy nie jest żadną wymówką dla fanów jazdy konnej. Treningi odbywają się na halach, ale wielu jeźdźców mimo wszystko wyrusza na wyprawy plenerowe. Wymaga to oczywiście odpowiednich przygotowań. Oprócz profesjonalnego obuwia szczególną uwagę warto zwrócić na wybór kurtki, która pozwoli zachować odpowiednią temperaturę nawet w mroźne dni. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki do jazdy konnej?

Czy potrzebujesz specjalnej kurtki do ujeżdżania?

Jeśli jesteś początkującym jeźdźcem, możesz zastanawiać się, czy kurtki jesienne i zimowe, które masz w szafie, nie będą wystarczające dla Twoich potrzeb, skoro zapewniają Ci optymalną temperaturę. Trzeba jednak pamiętać, że wchodzisz w kontakt z koniem, zwierzęciem wrażliwym i płochliwym. Kurtki ortalionowe i te wykonane z brezentu będą trzepotać i szeleścić na wietrze. Nieprzyjemne dźwięki mogą spłoszyć konia. Warto pamiętać o kilku zasadach doboru kurtki do jazdy konnej i sprawdzić ofertę sklepów jeździeckich, by zaopatrzyć się w profesjonalną odzież.

Jaką kurtkę wybrać?

Oferty sklepów dla profesjonalistów są coraz bogatsze. Dziś można zdecydować się nie tylko na kurtkę, ale również płaszcz jeździecki. Można więc połączyć modę i aspekty praktyczne. O czym zatem należy pamiętać przy wyborze odpowiedniego modelu kurtki?

Po pierwsze, warto zadbać o to, by kurtka przylegała do ciała, a jednocześnie nie krępowała naszych ruchów. Musi być ciepła i wygodna, ale pamiętajmy również o tym, że często na wierzch zakładamy dodatkowo kamizelkę ochronną. W swojej szafie warto więc mieć kilka różnych kurtek, które będziemy mogli nosić zależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego kurtka została wykonana. Powinien być oddychający i wyposażony w specjalne technologie ułatwiające odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Oczywiście, kurtka powinna efektywnie chronić nas przed deszczem oraz wiatrem, a jej obowiązkowym elementem jest kaptur. Należy upewnić się również, czy rękawy zostały tak wyprofilowane, by zapewnić nam wygodę w trakcie jazdy. Za najlepszy wybór uważa się krótkie kurtki pikowane. Odpowiednio skrojone będą nie tylko przylegać do ciała, ale również podkreślą atuty naszej sylwetki. Będą również dobrze współpracować z kamizelką ochronną.

Pamiętajmy też o kwestiach praktycznych – przebywając w stajni nie trudno o rozległe plamy. Kurtki zrobione ze śliskich materiałów łatwiej będzie utrzymać w czystości. Białe i kremowe kurtki lepiej sprawdzą się na co dzień, do jazdy konnej natomiast najlepsze będą te w stonowanych i ciemnych kolorach, tj. czerń, granat, ciemna zieleń czy szarość.

Jeśli szukasz profesjonalnych kurtek do jazdy konnej, koniecznie zapoznaj się z ofertą https://www.horseway.pl/. Znajdziesz tam wiele modeli kurtek męskich i damskich zaprojektowanych z myślą o jeździe konnej. Sklep pozwoli Ci znaleźć model nie tylko doskonale spełniający swoje zadanie, ale również trafiający w Twoje upodobania, jeśli chodzi o styl.


Materiał partnera zewnętrznego