Święta to doskonała okazja do udekorowania naszego domu. Większość z nas uwielbia ozdoby, które ocieplają klimat naszego wnętrza. Jeśli masz zdolności manualne, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać dekoracje świąteczne samemu. Wyjątkowo wartościowym i łatwym w obróbce tworzywem naturalnym jest ponadczasowe i uniwersalne drewno.
Proste, drewniane ozdoby
Drewno jest łatwo dostępnym, przyjemnym w obróbce, nadającym się do rzeźbienia, malowania i klejenia materiałem. Wystarczy zmysł artystyczny w połączeniu z minimalnymi zdolnościami manualnymi, by wykonać ozdoby z drewna.
Najlepiej dostępnym i zarazem najbardziej miękkim materiałem jest sosna. W sklepach budowlanych znajdziemy wszelkiego rodzaju deski, kantówki, kliny oraz łaty. Prócz tego dobrze jest zebrać lub zakupić wcześniej drewniane patyczki, które posłużą jako piki.
Jeśli jednak masz już jakieś doświadczenie w obróbce drewna, to warto udać się do tartaku, w którym będziesz mógł powybrzydzać i wybrać odpowiedni dla Twoich potrzeb gatunek drewna. Do rzeźbienia świetnie sprawdzi się bardzo miękka lipa, a jeśli chcesz uzyskać lepszą trwałość, to warto zdecydować się na buk.
O ile wykonanie jajka 3D mogłoby przysporzyć nam sporo problemów, o tyle przygotowanie płaskich zawieszek czy podstawek jest prostym zadaniem. Wystarczy wcześniej wykonać szablon z papieru i odrysować go na płaskim kawałku drewna. Następnie wyciąć wybrany kształt wyrzynarką i… gotowe! U góry można jeszcze wywiercić dziurę, jeśli chcemy zawiesić jajko na oknie lub wielkanocnym stroiku.
Drewno same w sobie nadaje mieszkaniu przytulny charakter i nie musi być dodatkowo ozdobione. Jeśli jednak chcemy je pomalować lub okleić filcem lub koronką nic nie stoi na przeszkodzie.
Narzędzia oraz materiały do wykonania drewnianych ozdób
Do wykonania dekoracji przydadzą się narzędzia do obróbki drewna, które znajdziemy w sklepie internetowym dluta.pl. Warto zaopatrzyć się m.in. w:
- papier ścierny – jego ziarnistość powinno się dostosować do rodzaju obróbki. Ważne, by zacząć od papieru o większych ziarnach (mniejszy numer), a wraz z postępem prac używać papieru o coraz mniejszej ziarnistości (większy numer);
- piłę do drewna – wygodnie jest wybrać piłę z prowadnicą, dzięki której łatwiej będzie nam wykonać staranne cięcia pod różnymi kątami;
- wyrzynarkę – to pozycja obowiązkowa, jeśli chcemy powycinać z desek zajączki, baranki czy jajka wielkanocne;
- wkrętarkę oraz różnego rodzaju wiertła;
- klej do drewna – wikol, lub inny, który pomoże nam połączyć poszczególne kawałki drewna.
A Wy przekonaliście się do niepowtarzalnego charakteru ozdób wielkanocnych wykonanych samemu z drewna czy wolicie gotowe ozdoby?
Materiał partnera zewnętrznego