Cel: dłuższa wyprawa rowerowa. Jak się do niej odpowiednio przygotować oraz co warto ze sobą zabrać?

piękna dziewczyna w kasku na rowerze
Absolutną podstawą przed każdym wyjściem na rower jest jego sprawdzenie i dobry serwis | fot.: stock.adobe.com

Bez względu na porę roku i na to czy jesteśmy wytrawnymi rowerzystami –  czy też nie – każda dłuższa eskapada rowerowa wymaga dobrego, logistycznego i praktycznego przygotowania. Żeby nasza wyprawa była nie tylko ciekawa ale także spokojna i bezpieczna ważne jest aby z odpowiednim wyprzedzeniem się do niej dobrze przygotować. Pamiętajmy, że finał naszej wycieczki w dużej mierze zależy od nas samych i od tego, jak ją zorganizujemy.

Dobra kondycja to podstawa

Każda wyprawę rowerową powinna poprzedzać solidna rozgrzewka i uprzednio wypracowana forma. Jeśli planujemy dłuższą wycieczkę to powinniśmy wcześniej poćwiczyć na mniejszych trasach choćby po naszej najbliższej okolicy. Najważniejsza jest systematyka i wypracowanie dobrej kondycji. Bez wyżej wymienionych działań nasza podróż może się po prostu nie udać. Każdy rehabilitant sportowy zaleciłby ćwiczenia rozciągające z użyciem wałka – tj. rollera piankowego do masażu. Rolowanie – w szczególności – mięśni nóg odciąży je pozwalając nam uniknąć wielu niechcianych kontuzji. Masaż taki jest szczególnie istotny po długim i wyczerpującym treningu.

Opracowanie trasy

Bez planu nie ma wyprawy. Sprawdźmy wcześniej trasę naszej wycieczki. Unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek w stylu: zamknięta droga czy duży ruch. Prześledzenie dostępnych wariantów tras w internecie, przewodniku rowerowym czy na mapie samo w sobie da nam przedsmak przygody. Żeby nasz wycieczka przebiegała spokojnie – jeśli to możliwe –  lepiej wybierać trasy typowo rowerowe. Są odpowiednio przygotowane a my nie jesteśmy skazani na wdychanie spalin i podróż w regularnym ruchu samochodowym. Sprawdzenie prognozy pogody w rejonie, w który się wybieramy nie jest bez znaczenia. Lepiej unikać wypraw w rejony gwałtownych burz czy ulewnego deszczu.

Przygotowanie sprzętu

Absolutną podstawą przed każdym wyjściem na rower jest jego sprawdzenie i dobry serwis. Bez przesmarowanego łańcucha, sprawnych hamulców albo z luzami na kierownicy –  nie mamy się po co wybierać. Duża wyprawa implikuje rzetelny serwis. Poza dobrze przygotowanym rowerem musimy także pamiętać o spakowaniu najważniejszych i najpotrzebniejszych rzeczy z uwzględnieniem ich ciężaru tak, żeby nasza podróż nie zamieniła się w wyprawę tragarzy. Punktem pierwszym w naszej sakwie rowerowej lub małym plecaku są pieniądze. To czego zapomnimy albo zaskoczy nas w trakcie podróży można kupić. Od jakiegoś czasu w trasie możemy skorzystać też z mobilnych serwisów rowerowych. Ułatwi nam to życie na wypadek braku potrzebnych części lub kraksy. W trasie niezastąpiony będzie telefon  z GPS-em, i ładowarka. Pamiętajmy także o kluczach imbusowych, spinaczu do łańcucha, dętce i ewentualnie łatkach z klejem. Jeśli posiadamy bagażnik nasz ekwipunek możemy umieścić właśnie na nim w specjalnej torbie rowerowej. W zależności od długości planowanej przez nas podróży dobrze jest mieć pod ręką coś na przebranie. Oczywistą sprawą jest też wysokoenergetyczny prowiant i bidon z wodą. Dopełnieniem listy będzie poręczna apteczka z najpotrzebniejszymi środkami dezynfekującymi, plastrami i bandażami. W dobie koronowirusa dobrze jest też mieć przy sobie maseczkę gdybyśmy np. chcieli wstąpić do jakiegoś sklepu.

Zaopatrzeni we wszystkie potrzebne rzeczy, przygotowani fizycznie i technicznie z planem całej wyprawy rowerowej w głowie lub w GPS -ie cieszmy się nią bez względu na okoliczności przyrody. Jeśli towarzyszy nam pogoda ducha i mamy już ze sobą wszystko z listy to już połowa sukcesu żeby nasza wyprawa była udana. Reszta bowiem – jak to w życiu bywa – nie zależy już od nas.

ASM

Tags from the story
,