Nie zawsze trzeba przepłacać… Proste sposoby na tanie podróżowanie

dziewczyna z plecakiem w hali odlotów
Oferty last minute są bardzo atrakcyjne, ponieważ firma woli sprzedać miejsce nawet bez zysku, niż nie sprzedać go wcale | fot.: stock.adobe.com

Podróżowanie stało się sposobem wielu osób na spędzanie wolnego czasu. Poznawanie nowych miejsc, zwiedzanie lub wypoczynek to z pewnością zajęcia, które z przyjemnością robimy. Jednak ceny, jakie oferują biura podróży nierzadko wydają się nam zbyt wysokie. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym można sporo zaoszczędzić na takich wyjazdach.

Polowanie na okazje

Chcąc wydać jak najmniej, należy kupić wycieczkę w dwóch terminach: jak najwcześniej przed planowanym wyjazdem lub zaraz przed nim. Oferty last minute są bardzo atrakcyjne, ponieważ firma woli sprzedać miejsce nawet bez zysku, niż nie sprzedać go wcale. To samo dotyczy niektórych lotów. Bilet kupiony z dużym wyprzedzeniem będzie tańszy niż ten kupiony w szczycie sezonu. Bilety kupione na ostatnią chwilę sprawdzają się w przypadku lotów czarterowych, oferowanych przez biura podróży. Można w ten sposób znaleźć bardzo korzystną promocję. Należy liczyć się jednak z tym, że będzie istniała konieczność szybkiego pakowania walizki. Takie okazje trafiają się bowiem z dnia na dzień i trzeba podjąć natychmiastową decyzję. Jest to zatem rozwiązanie dla osób spontanicznych, które lubią przygody i nie zastanawiają się zbyt długo.

Samodzielna organizacja

Nadal istnieją kraje, do których lepiej udać się z biurem podróży, ponieważ cena biletów lotniczych jest ciągle wysoka (do takich miejsc należy stale Egipt, Turcja, czy Albania). Jednak można wiele zaoszczędzić, jeśli nie skorzystamy z oferty biura podróży, a wszystko zorganizujemy sobie sami. Taka metoda wymaga trochę czasu i wysiłku, jednak z pewnością się opłaci finansowo. Przede wszystkim warto poszukać tanich lotów. W zależności od lotniska i docelowego miejsca, w różnych okresach roku można trafić na dobre okazje. Nie zawsze trzeba lecieć bezpośrednio z Polski. Czasem o wiele korzystniej jest dolecieć na duże europejskie lotnisko, z którego odlatują samoloty w różne części Europy i świata. Osoby mieszkające przy niemieckiej granicy z łatwością dostaną się na lotnisko w Berlinie, a inni w dobrej cenie dolecą do Oslo, Mediolanu lub Wiednia. Ta sama kwestia dotyczy tanich noclegów. Wiele stron internetowych oferuje tanie hotele lub hostele. Osoby, które lubią poznawać innych ludzi mogą również skorzystać z prywatnych zaproszeń, a w późniejszym czasie odwdzięczyć się gościną w Polsce.

Zbieranie informacji

Internet dostarcza mnóstwa wiadomości na temat miejsc, w które się udajemy. Wiele przewodników wskazuje restauracje i sklepy, gdzie można tanio zjeść lub zaopatrzyć się w niezbędne produkty. Warto poznać także specyfikę kraju, w którym zamierzamy spędzić urlop. Można zaoszczędzić, poznając tamtejsze zwyczaje. We Włoszech na przykład nie opłaca się rezerwować hotelu wraz ze śniadaniami, bowiem włoski poranny posiłek zazwyczaj składa się z kawy i małego ciastka, co z reguły nie odpowiada polskim zwyczajom. Można dowiedzieć się również, w jakich miejscach można bez problemów poruszać się komunikacją miejską, a gdzie warto wypożyczyć samochód.

Jak widać, tanie podróżowanie jest możliwe. Czasem wymaga to od nas więcej zaangażowania. niż zakup wyjazdu z oferty biura podróży, jednak zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na kolejny wyjazd. Równie tani i atrakcyjny.

AZI