Wakacje pod żaglami, to doskonały pomysł na urlop z rodziną. Od kiedy można pływać z dziećmi, dokąd się wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę planując wakacje na jachcie?
Kiedy zabrać dziecko na pierwszy rejs?
Gdy na świat przychodzi dziecko, zwrot „aktywny wypoczynek”, zdaje się nabierać innego znaczenia. Fani żeglowania, nie powinni jednak rezygnować ze swojej pasji, tylko dlatego, że zostali rodzicami. Dziecko posiada naturalną chęć odkrywania, a dodatkowo, bardzo szybko przystosowuje się do nowych sytuacji. Tak naprawdę, im młodsze, tym łatwiej będzie mu się oswoić z wodą, jachtem i tym większe prawdopodobieństwo, że złapie bakcyla.
Zalety żeglowania z dzieckiem
Żeglarstwo daje możliwość obcowania z naturą, obserwacji morskiego świata, współdziałania w grupie oraz spędzenia czasu z najbliższymi. Na morzu zacieśniają się rodzinne więzi, dzieci uczą się odpowiedzialności i pokory, dorośli zaś, zarażają się od dzieci optymizmem, entuzjazmem i zdolnością czerpania radości z rzeczy pozornie błahych. Żeglarstwo hartuje młody charakter, a wspólne kąpiele w ciepłym morzu, liczenie w nocy gwiazd czy nawet wybieranie szotów pozostaje na długo w pamięci.
Postaw żagle w Chorwacji
Planując rodzinne wakacje na jachcie wybierajmy taki akwen, który zapewni nam nie tylko słoneczną pogodę i wysoką temperaturę powietrza ale również niezbyt silne wiatry. Chorwacja ze względu na swój śródziemnomorski klimat, bezpieczne wiatry oraz urozmaiconą linie brzegową jest idealnym wakacyjnym kierunkiem. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, jest ciepła i czysta woda, której przejrzystość sięga kilku metrów. Możliwość kąpieli kilka razy dziennie oraz obserwacja podwodnego życia, zachwyci nie jednego malucha.
Duża ilość wysepek i zatok, daje możliwość nagłej zmiany planów oraz zapewnienia atrakcji, gdy pogoda lub humor najmłodszych nie dopisuje.
Bezpieczeństwo
Strach przed tym, że nie będziemy w stanie zapewnić dziecku należytego bezpieczeństwa zdaje się być jednym z podstawowych powodów, przez które odkładamy ten rodzaj aktywności w czasie. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy odpowiednie przygotowanie ekwipunku i zwiększona czujność, aby wakacje na jachcie okazały się niezapomnianą przygodą.
Podstawą wyposażenia dziecka jest kamizelka dopasowana do jego rozmiaru. Rezerwując jacht, trzeba się upewnić, że będzie ją można wypożyczyć w danym terminie, najlepiej jednak, w przypadku najmłodszych, zakupić ją w sklepie żeglarskim lub sportowym.
Kolejnym, istotnym elementem, w który należy zaopatrzyć młodego żeglarza, są szelki asekuracyjne, również dobrane adekwatnie do jego gabarytów.
Dobrym rozwiązaniem dla rodziców małych dzieci, jest montaż siatki tzw. baby-net zabezpieczającej wzdłuż całego jachtu, dzięki czemu dzieci mogą swobodnie biegać po pokładzie, nie ryzykując przypadkowym wypadnięciem za burtę.
Poza typowym sprzętem żeglarskim, należy pamiętać o odpowiednio wyposażonej apteczce. Choroby dzieci są nieprzewidywalne, więc absolutną koniecznością jest posiadanie syropu przeciwgorączkowego, specyfiku na problemy żołądkowe, biegunkę, czy wymioty.
Jak zorganizować czas najmłodszym?
Pielęgnujmy nasze pasje, ale pamiętajmy też o tym, aby przystosować ich realizację do obecności dziecka na pokładzie. Kilkulatek ma ogromną potrzebę wybiegania się, dlatego tak ważnym jest planowanie krótkich odcinków pomiędzy portami. Bez względu na wiek, największą atrakcją dla dziecka jest kąpiel w morzu – korzystajmy więc z okazji podczas postoju na kotwicy czy cumowania do boi w zatoczce. W czasie rejsu dziecko może rysować, na przykład, inspirując się nowym otoczeniem, słuchać bajek czytanych przez rodzica lub z audiobooków, bawić się kamykami i muszlami znalezionymi na brzegu, rozwiązywać zadania w książeczkach, czy nawet zrobić prawdziwą flagę, którą zamocujemy i będzie powiewała na maszcie do końca rejsu.
Więcej porad na temat żeglowania z dziećmi znajdziesz na https://www.punt.pl/zeglowanie-z-dziecmi/
Materiał partnera zewnętrznego