Zdrowie psychiczne – jak dbać o tę sferę?

poranna kawa relaks i uważność
Psychiatrzy i psycholodzy holistyczni zalecają, by zaraz po wstaniu poświęcić chwilę na oddychanie, medytację lub element rutyny, który zakotwiczy nas w chwili obecnej | fot.: stock.adobe.com

Według statystyk jedna na trzy osoby cierpi w swoim życiu na zaburzenia psychiczne, które mogą mieć charakter tymczasowy lub stały. Niektóre sytuacje wymagają szybkiej i oczywistej pomocy medycznej, inne, bardziej podstępne, stopniowo pogarszają jakość życia. Jeszcze inne z kolei mają charakter chwilowy i wymagają od nas korekty nawyków oraz większej dbałości o higienę psychiczną. Dziś skupimy się na tym ostatnim aspekcie dbałości o własną psychikę. Jak zadbać o well-being? Podpowiadamy.

Ogólnie pojęty dobrostan człowieka jest zagadnieniem coraz intensywniej zgłębianym przez lekarzy i naukowców z różnych dziedzin. Dzięki temu poszukując sposobów na polepszenie codziennego samopoczucia możemy sięgnąć do bogactwa, jakie oferują artykuły na temat zdrowia psychicznego, z których możemy poznać proste sposoby ochrony i poprawy naszej kondycji psychicznej. Oczywiście w przypadku dolegliwości utrudniających nam codzienne funkcjonowanie należy skonsultować się z lekarzem specjalistą i u niego przede wszystkim szukać pomocy. Jeśli jednak potrzebujemy polepszyć jakość życia, warto skorzystać z kilku sprawdzonych porad.

Znaczenie relaksu

Poranna rutyna może być czasami przytłaczająca: szybki prysznic, śniadanie, bieg po pokoju, aby ubrać dzieci lub inne pospieszne czynności, które są synonimem rozpoczynającego się dnia. Tymczasem psychiatrzy i psycholodzy holistyczni zalecają, by zaraz po wstaniu poświęcić chwilę na oddychanie, medytację lub element rutyny, który zakotwiczy nas w chwili obecnej.                                                                                                                                       

Ta nie dłuższa niż 10 minut przerwa wystarczy, by zmienić tempo naszego dnia, wprowadzić dobry humor i witalność. W tym samym duchu, zamiast zaraz po przebudzeniu chwytać za telefon, aby przeczytać wiadomości, możemy pozwolić sobie na spędzenie kilku minut przy oknie z gorącym napojem w ręku, aby zwizualizować rozpoczynający się dzień w pozytywny sposób. W naszym interesie leży również, aby w ciągu dnia chwile relaksu traktować jak ważne spotkania… z samym sobą. Jeśli umieścimy je w swoim planie dnia, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że o nich zapomnimy. Niezależnie od tego, jaką formę przybiorą te przerwy, powinny uwzględniać pozyskanie odpowiedniego poziomu pozytywnej energii.

Delektowanie się małymi przyjemnościami

By odpowiednio zadbać o zdrowie psychiczne, ważnym elementem jest umiejętność znalezienia chwil szczęścia, które są tak różne, jak różne są jednostki i mogą przybierać odmienne formy. Jednak ich wspólnym mianownikiem jest odczuwanie satysfakcji. Aby w pełni wykorzystać tę możliwość, można poświęcić się hobby, które prowadzi do stanu flow, czyli utraty poczucia czasu. Niektórzy osiągają ten stan podczas gry na instrumencie, a inni w czasie układania puzzli lub czytania książek.                     

Delektując się małymi przyjemnościami, możemy uchronić się przed pociągiem do wydajności, nie szukając zewnętrznej walidacji. Wykonujemy nasze ulubione czynności, aby się realizować i przyjemnie spędzać czas, a nie po to, aby stać się „osobą idealną” lub akceptowaną przez otoczenie. 

Znaczenie poczucia wdzięczności

Eksperci zajmujący się sferą zdrowia psychicznego twierdzą, że powinniśmy poszukiwać powodów do wdzięczności każdego dnia. Sugerują oni zapisanie lub wymienienie na początku dnia lub na jego końcu trzech rzeczy, za które chcemy podziękować. Można być wdzięcznym za rzeczy tak nieistotne, jak wspaniały smak kawy czy skupiona uwaga przyjaciela podczas rozmowy przez telefon.        Wdzięczność jest jak mięsień, który się rozwija. Jeśli będziemy ją codziennie aktywować, stanie się to automatyzmem. Wiele badań pokazuje, że wdzięczność ma korzystny wpływ na jakość pamięci, zwiększenie pewności siebie i poprawę snu.

Właściwa komunikacja z samym sobą 

Równie istotnym sposobem na zachowanie dobrego zdrowia psychicznego jest używany przez nas język. Specjaliści przestrzegają, aby nie popadać w nawyk przymusu. Zdania, które zaczynają się od „muszę” lub „trzeba” powinny zniknąć z naszego słownictwa. Na przykład, gdy mówimy sobie, że musimy iść i medytować, odbieramy sobie przyjemność z planowanego przedsięwzięcia, co dodatkowo powoduje niepotrzebną presję.                                                                                           

Podobnie należy unikać negatywnych wypowiedzi typu, „nigdy niczego nie osiągnę” lub „nic mi się nie udaje”, ponieważ obniżają one poczucie własnej wartości i pogarszają nasze samopoczucie.   

Nowatorskim rozwiązaniem na poprawę zdrowia psychicznego jest zajęcie się twórczością artystyczną, co jest świetnym sposobem na chwilową „ewakuację” i sublimację nadmiaru emocji. Proces tworzenia sztuki wizualnej poprawia połączenia funkcjonalne mózgu, a zatem promuje lepsze zarządzanie stresem. Osoby mniej wprawne w posługiwaniu się sztalugami odniosą podobne korzyści z oglądania sztuki w muzeum. Na przykład w Kanadzie, dzięki umowie zawartej między Lekarzami Kanady a Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu, lekarz może teraz przepisać wizytę w muzeum.

Jak widać sposobów na proste ćwiczenia służące poprawie naszego dobrostanu, jest wiele. Skupianie się na małych, acz satysfakcjonujących rzeczach, własne hobby czy czas na medytację pojętą jako spokojny oddech i chwila skupienia na tu i teraz są najważniejszymi z nich. Ta uważność i spokój zaowocują poczuciem stabilności i lepszą harmonią z otoczeniem i własnym życiem.

OLI