Ocet balsamiczny – zdrowie i smak

ocet balsamiczny
Smak sałatek, mięs, ryb czy warzyw zostanie poprawiony i urozmaicony przez dodanie zaledwie kilku kropel. Ocet balsamiczny idealnie komponuje się z mięsem drobiowym, wołowym, jagnięcym czy dziczyzną | fot.: Adobe Stock

Od wieków jest tradycyjnym dodatkiem do wielu dań kuchni włoskiej. Oryginał produkowany jest tylko w jednym regionie we Włoszech.  Żeby wyprodukować litr tego rarytasu potrzeba aż 145 kilogramów winogron oraz co najmniej 12 lat. Co to za tajemniczy produkt? To ocet balsamiczny! Poznaj jego zastosowanie oraz prozdrowotne właściwości.

Zastosowanie

Ocet balsamiczny produkowany jest z odpowiednio zagęszczonego moszczu winnego, a swój bogaty smak i aromat nabiera w trakcie wieloletniej fermentacji. Niczym wino dojrzewa on w drewnianych beczkach, które dodatkowo kształtują jego walory smakowe. Oryginalny ocet balsamiczny produkowany w Modenie jest niemal całkowicie czarną, gęstą cieczą. Jego wyjątkowe walory smakowe doceniają najlepsi szefowie kuchni z całego świata. Ocet balsamiczny nadaje potrawom intensywny smak i aromat. Kilka kropel potrafi całkowicie zmienić walory smakowe przygotowywanych dań. Jednak zanim ocet balsamiczny znalazł zastosowanie w kuchni używano go w medycynie.

Prozdrowotne właściwości

Medycyna naturalna staje się coraz bardziej popularna, a jej skuteczność potwierdzania jest kolejnymi badaniami. Niektóre produkty posiadają wyjątkowe właściwości prozdrowotne a ocet balsamiczny jest jednym z nich. Zawarte w nim polifenole obniżają poziom złego cholesterolu oraz są bardzo silnym przeciwutleniaczem. Ich obecność w occie balsamicznym sprawia, że jego regularne spożycie może spowolnić naturalne procesy starzenia. Zawarty w occie kwas posiada właściwości bakteriobójcze dlatego znajduje on zastosowanie w leczeniu chorób i infekcji skórnych. Ponadto zawarte w nim minerały korzystnie wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci. Ocet balsamiczny warto włączyć do swojej diety z wielu innych powodów. Zawarte w occie trójglicerydy zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy. Zawiera antyoksydanty oraz minerały takie jak potas, fosfor czy magnez. Wspomaga pracę układu trawienne, zapobiega biegunkom, zmniejsza ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na pracę serca. Ocet balsamiczny to także sprawdzony w kuchni dodatek.

Wyjątkowy smak

Ocet balsamiczny sprawdza się nie tylko w medycynie naturalnej. To także wyjątkowo aromatyczny dodatek do wielu dań. Smak sałatek, mięs, ryb czy warzyw zostanie poprawiony i urozmaicony przez dodanie zaledwie kilku kropel. Ocet balsamiczny idealnie komponuje się z mięsem drobiowym, wołowym, jagnięcym czy dziczyzną. Świetnie sprawdza się w przypadku dań rybnych, ale równie dobrze komponuje się z warzywami. Niektórzy kucharze używają octu balsamicznego nawet do deserów. Ocet balsamiczny posiada zatem wiele zastosowań. Jednak ze względu na bardzo mocny smak należy uważać z jego stosowaniem, ponieważ w łatwy sposób może on zdominować smak oraz zapach całej potrawy.

Ocet balsamiczny to prawdziwa skarbnica smaków. Warto włączyć go do swojej diety z jeszcze jednego powodu, właściwości prozdrowotnych. Jest to produkt na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę, ponieważ łączy on w sobie smak i zdrowie. Ocet balsamiczny to prawdziwe „czarne złoto”.

JSI

Tags from the story
, ,